şükela:  tümü | bugün
  • son ayların açık ara en popüler 2 battle royale oyununun kıyaslamasıdır.

2017'nin tartışmasız lideri pubg iken 2018 ile birlikte hem oyuncu hem de izlenme sayılarında fortnite liderliği ele geçirdi. (sanırım bu yüzden pubg'ye çok daha küçük bir harita ve daha hızlı alan daralması getirildi.)

2 oyunu da oynamış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki fortnite daha fazla yetenek gerektiriyor. çatışırken bir anda yapı inşa etmekle uğraşmak kolay değil. pubg'de son 20'ye kalındığında yaşanan gerilim inanılmaz.

pubg bir sürü silah seçeneği ve ekipmanlarıyla gerçekçi bir deneyim sunmaya çalışırken, fortnite ise dans bombası, paskalya yumurtası fırlatan silah gibi gerçeklikten uzak ancak daha eğlenceli bir oyun sunuyor.

ara sıra 2 oyunun da iyi oyuncularını izliyorum. pubg izlerken sıkılmama rağmen fortnite hızlı aksiyonlarıyla daha iyi bir seyir zevki sunuyor.

sonuç olarak gerçekçi bir oyun isteyenler pubg, eğlenmek isteyenler için fortnite.
  • rules of survival'ın çıkartıp masaya vuracağı versus.
  • benim için pubgyi izlemesi daha keyifli iken fortnite’ı oynaması daha zevkli.

ayrıca ikisi kıyaslanmayacak kadar birbirinden ayrı oyunlar. yıllarca cod vs bf kıyası yapıldı. bunda aynı hatayı yapmayalım pls
  • gerçekçilik vs fantastik

ve ben fantastikliği seviyorum.
    temsili
    edit: resim eklendi.
  • pubg'de sadece yetenek yetmez, strateji, analiz ve doğru karar verme etkenleri de önemli rol oynar.

fortnite ise daha çok half life gibi bam güm pata küte şeklinde doğaçlama yetenek isteyen bir oyun. mesela ronaldinho'nun futbol tarzı tam olarak fortnite'ı yansıtır, saha da kimi zamanlar doğaçlama çözüm üretmek ve izleyicilere akıcı bir haz yaşatabilmek.
    quake, half-life gibi oyunlar ile kıyaslanabilir ama pubg üzerinden hayır.
    ki fortnite'da sürekli zıplıyor olmanız da buna işarettir :)
  • zamanında

- quake 2 vs unreal
    - quake 3 vs unreal tournament
    - return to castle wolfenstein vs medal of honor allied assault
    - starcraft vs age of empires 2
    - enemy territory quake wars vs battlefield 2142
    - half-life 2 vs doom 3
    - starcraft 2 vs dawn of war 2
    - counter-strike vs urban terror
    - natural selection vs tremulous

karşılaştırmalarına kafa patlatan yıllanmış oyuncuların bıyık altından gülümseyerek izlediği yeni nesil oyun karşılaştırması.
  • cabalaridnan anladigim kadariyla basligi acan arkadas iki grubu karsi karsiya getirip populer ve android ios benzeri fanatik insanları çarpıştırma niyetinde.

ancak alakasiz bu iki oyun. tek ortak noktaları battleroyale olmalari ve bu iki oyundan birini seven digerini se sever. pubg vs lol daha mantıklı ama o bile tutmaz soyleyeyim.
  • tek ortak noktası 1 adada 100 kişinin survival mücadele vermesi,

fortnite bambaşka bir oyun tamamen çeviklik, hız, combat stratejisi ve envaiçeşit yetenek istiyor.

pubg ise
    daha genel, oyun süresinin tümüne yayılmış bir strateji ve her fps oyunun gerektirdiği standart aim yeteneği arıyor.

gamerların kralı ol, fortnite öğrenmesi de oynaması da açık ara zor.

pubg (bkz: gerilim)