şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pki)
 • (bkz: rsa)
 • açık anahtarlı (bkz: şifreleme)
 • açık anahtarlı şifreleme sistemleri olarak da bilinirler. bu şifreleme sistemlerinde biri açık biri gizli olmak üzere 2 adet anahtar bulunur.
  şifrelemek istediğiniz veriyi, ön tanımlı bir kriptosistem tablosundan seçeceğiniz herhangi bir anahtar ile şifrelersiniz. şifreleme tamamlandıktan sonra bu anahtarın önemi kalmaz, dilerseniz şifreli veri ile dağıtabilirsiniz bile. daha sonra alıcı taraf ile, diskreet logaritma tabanlı protokoller üzerinden anahtar değiş tokuşu yapılır. burada aktarılan gizli anahtardır. alıcı, gizli anahtarını kullanarak şifreli veriyi deşifre eder.
  bu tipte şifrelenmiş bir verinin kaba kuvvetle (olası şifreleri deneyerek) çözülebilmesi kullanılacak bilgisayarın gücüne de bağlı olarak yaklaşık 1 hafta almaktadır. bu nedenle, açık anahtarlı şifreleme sistemleri şifreli iletişim ihtiyaçlarını yeterli zaman sağlayarak karşılayabilmektedirler.
 • bir public key bir de private key kullanılan cyrptography tekniğidir.
  klasik cryptography yöntemlerinde (1970 oncesi), şifreleme algorithması bilinir ama key (anahtar) bilinmez. (bkz: symmetric key cryptography) ve siz key'i bulmaya çalışırsınız kırmak için. bunun için de çeşitli ciphertext-plaintext pair'larına ihtiyaç duyarsınız.

  ama public key cryptography'de iki tane key vardır ve gonderenin key 'i publically available'dır yani herkese açık. algoritma zaten bellidir. size tek düşen burdan private key 'i bulmaktır ama işte bulamazsınız kolay kolay... yani bulmak mümkündür amma gel gör ki symmetric key cryptography 'deki gibi kolay bulunmaz.

  aslında private key 'i bulmak için yapılması gereken herşey biliniyordur. yani ne yapman gerektiğini bilirsin, ama bunu yapabilmek için gereken zaman computationally infeasable'dır. yani bunu hesaplamak cok uzun zaman alır. çünkü çözmeniz gereken, sonuçlandırılması cok uzun zaman alan aşağıdaki matematiksel problemlerden biridir:

  1) integer factorization problem
  2) discrete logarithm problem
  3)elliptic curve problem
  4) knapsack problem

  bazılarının computer kullanarak cozumu aylar yıllar alabilir.
  tabii gunumuzde artık quantum cryptography yontemleri ile bunlar da zor olmaktan cıkmaya baslıyor.

  ayrıca public key cryptography, uzun metinleri şifrelemek için pek uygun bir yöntem değildir, kısa metinleri şifrelemek için kullanıma daha uygundur. (bkz: key distribution) veya (bkz: digital signature)