şükela:  tümü | bugün
 • fanatikliği ve romantizmi bir kenara koyup objektif bir edebiyatsever gözüyle bakıldığında doğruluğu gün gibi aşikar olan realite.

  lev nikolayeviç tolstoy ve pucca (selen ışık) adlı yazarları hiçbir etki altında kalmadan, çeşitli yönleriyle kıyaslayarak inceleyelim. aşağıda 3 madde yer alıyor;

  1) pucca romanlarının son derece akıcı, sürükleyici ve eğlenceli bir dili vardır; okurken daha ne olduğunu anlayamadan kendinizi kitabı bitirmiş halde bulursunuz. fakat aynı şeyi tolstoy için maalesef söyleyemiyoruz. dili ağır, okunması bir hayli zor ve ayrıntıda boğulan bir üslubu vardır rus edebiyatçının. ‘kazaklar’ ve ‘ivan ilyiç’in ölümü’ romanlarını okuyanlar söylemek istediğimi net bir biçimde anlayacaktır.

  2) iki yazarın diğer edebi becerilerine göz atalım. tolstoy öykü, roman ve deneme türünde yapıtlar ortaya koymuş. hadi atlamayalım birkaç tane de oyun yazmış. hepsi bu kadar. peki ya hiç film senaryosu yazmış mı? tabii ki hayır. oysa pucca romanlarıyla ‘dizüstü edebiyat’ adlı yepyeni bir edebiyat türü yaratılmasına katkıda bulunmasının yanında kendisinin kitabından bir adet de film senaryosu üretilmiştir. ( hadi inşallah adlı film)
  film senaryosu oldukça zordur; iyi bir anlatım dili ve sinema bilgisi gerektirir.

  3) sosyal yönden üstünlüklerine bakalım. tolstoy çoğu eserini eşi sonya yardımıyla yazmışken (savaş ve barış‘ı sonya tam yedi defa temize çekmiştir.) pucca bulunduğu konuma tek başına, dişiyle tırnağıyla kazıyarak gelmiştir. dirayetli ve kendine güvenen bir feminist yazarımızdır pucca. çarpıcı bir örnek: tolstoy, kendi zamanında edebiyatla uğraşan neredeyse tek kişinin kendisi olmasına rağmen nobel edebiyat ödülünü kazanamamış, onu tuhaf isimli şair sully prudhomme‘ye kaptırmış.

  atgözlükleri çıkarıldığında maalesef durum ortada. pucca, tolstoy’dan birkaç gömlek daha iyi.

  edit: açıkçası fyodor mihailoviç dostoyevski konusunda aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. kendisi aşırı gerçekçi romanları ve başarılı karakter çözümlemeleriyle şimdilik pucca‘nın bir adım önünde gözüküyor. fakat pucca daha çok genç, en kısa zamanda dostoyevski’yi de geride bırakacaktır.
 • katılıyorum. yeni kalemler çok sağlam. akma gerilmeleri 300 gpa çekiyor en azından.
 • başlığı açan arkadaşın kafasına ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;

  (bkz: link)
 • pucca dediğin kişi tolstoy'un taşağının bir kılı olamaz. bak bu bile ona bir ömür yeter ama olamaz.
  sana gelince ilgi budalalığından trollük peşindesin.
 • (bkz: pucca ne lan)
 • ''uçmak bilmeyenler, yükselenleri küçük görür.''

  tolstoy
 • (bkz: tabi lan manyak mısın)

  ayrıca yunus günçe de poe'den iyi şairdir.

  edgarallanpoenunkuzgunu engelli listemde ama arada güldürüyor amk hakkını vermek lazım *
 • tolstoy rusya’nın emrah serbesidir. pucca ise kötü çocuk‘un yazarı büşra küçük ile birlikte dünya edebiyatına olan katkıları nedeniyle tolstoy denilen sokak çocuğundan fersah fersah öndedir. nikolayaviç tolstoy sonunda y yok!