şükela:  tümü | bugün
 • botswana'nın para birimi pula "yağmur", kuruşu thebe ise "su damlası" demektir.
 • istra yarimadasinin guney ucuna yakin bir kent. http://www.istra.com/pula/
 • hırvatistan ın kuzeyindeki üçgen şeklindeki istra bölgesinin güney ucunda bulunan ve adriyatik e kıyısı olan güzel yerleşim yeri.. antik romadan kalma çok yapı var, özellikle şahane bir roma arenasına sahip.. eskiden italyaya ait olan bölgede çoğu insan ikinci dil olarak italyanca da konuşur.. türklerin de etkilerini görmek mümkündür, cezve ve turk kahvesi orada da var, gerci kahve turk kahvesi degil.. "sis cevap" da şiş kebaptan gelmedir..
 • bazı ülkelerin ulusal sloganları yağmur anlamına gelen bu sözcük imiş, kaynak wikipedia.
  lesotho,botswana bu ülkelerden ikisi.
 • küçük ama tarihi dokusuyla zengin ve görülesi bir hırvatistan kasabası.

  (bkz: 2cellos)
  (bkz: stjepan hauser)
  (bkz: arena pula)
 • hırvatistan'ın kuzeyinde yer alan, italyan etkisinin oldukça fazla olduğu, hatta bir de kolezyum barındıran şehir. vinkuran beldesi tatil için sessiz, sakin, ormanıyla deniziyle şahane bir yerdir.

  pazar günleri kiliseden elinde zeytin dalıyla çıkan insanların sırrını çözemedik ama. kimisi de farklı bir çiçeğin dallarını taşıyordu. pula'nın yerlisi varsa yeşillendirsin. *
 • arnavutçada tavuk. yazılışı aslında pulë görünüyor. piliç ise zogth. kosova mitroviça'nın köyü kuçiça'da (kiqice) ineğe lupa diyorlar, ses yakınlığı var, yazılı sözlükte ise polë yazımı görülüyor.
 • hırvatistan'ın küçük ama şirin bir deniz şehri. çok güzel sahilleri olan sessiz, sakin ve otelleri de ucuz bir kent.
 • romance cuk degil yarak anlamindadir. romenler cuk'e maciuca derler. biri cocuk pipisi, digeri ise ergen organini ifade eder.
 • hırvatistan'ın kuzeyinde, istra bölgesinin ise güney batısında bulunan şehir. ikinci dünya savaşı sonrası italya'dan hırvatistan'a geçmiştir. yaz aylarında turistlerin doldurmasına karşın kışın bomboş sokaklara dönmesi ile bizdeki tatil lokasyonlarına benzerlik gösterir. müzik çeşitliliği ile avrupa'nın en büyük reggae, dnb, garage, house, dubstep, ragga ve techno festivallerinden biri olan (bkz: outlook festival) için burada bulundum. 20. yüzyılda italya'nın hakim olması sebebiyle şehrin dokusu ve tarihi eserlerinde bizans dokuları göze çarpıyor. neredeyse roma'daki kolezyum'la bire bir bir amfitiyatrosu bulunuyor. festival ana hatlarıyla yarımadada yapılsa da açılış günü şehrin göbeğinde bulunan bu amfitiyatroda yapılıyor. buna rağmen yapının korunuyor olması oldukça şaşırtıcı ve mekanın da etkisiyle o gün kendisiniz matrix'deki zion'da hissedebilirsiniz.
  şehrin nüfusu yaklaşık 60.000 kadar olup hırvatistan vizesi ile seyahat edebilirsiniz. schengen'den bağımsız işliyor buradaki sistem ama çoklu giriş schengen'e sahipseniz ve vizeyi aldığınız ülkeye giriş yaptıysanız sonrasında hırvatistan'a gidebiliyorsunuz. son olarak tr'den direkt uçuş bulunmuyor ama thy'nin hırvat hava yolları ile ortak uçuşları var. tek bilet ile zagreb, sonrasında pervaneli hırvat uçağı * ile aktarımı sağlayabilirsiniz.