şükela:  tümü | bugün
  • birbirine yakın dönemlerde yaşamış olan iki kadının adıdır, biri theodosius'un kızıdır*, diğeri ise onun yeğeni ki yeğen olan birinci theodosius'un torunu ve doğu roma imparatoru olan ikinci theodosius'un ablası.

    nispeten yeğen olan pulcheria önemlidir, nispeten, çünkü kendisi doğu roma tarihi'nde önemli bir figür oynamıştır; aynı dönemde yaşayan galla placidia ile kıyaslanınca (bkz: galla placidia/@flavius aetius). galla placidia haris ve hırslı bir figür iken, pulcheria hırslı olduğu ölçüde mantıklı davranan biridir.

    gerek 449 yılındaki ikinci efes konsili olsun, gerek 451 kadıköy(kalkedon) konsili olsun, gerekse nestorculuğun yasaklanması olsun; bu işlerin perde arkasındaki isimdir bir bakıma. ikinci theodosius'un 450 yılında attan düşerek ölmesinin ardından pulcheria aspar'ın generallerinden biri olan markianos ile evlenmiştir(bkz: aspar/@flavius aetius).

    453 senesinde ölmüştür.
  • kadıköy konsilinin(451) toplanmasında rol oynayıp ortodoks hıristiyanlığının bir nevi temelini atmış olan, ortodoks ve katolik dünyasında da yine azize olarak ilan edilen imporatoriçe. 2. theodosius'un ise kız kardeşi.
    hatta istanbul'da bir fransız lisesi olan sainte pulcherie okuluna adı verilmiş.
hesabın var mı? giriş yap