• yazılım. pull request kavramına en çok denk geleceğiniz yer git kullanılan yerlerdir. çok basit bir örnek verecek olursak, master branch üzerinden checkout ettiğiniz bir başka branch üzerinde değişiklik yapıp, bu değişiklikleri master branch'e merge etmek istediğiniz zaman bir pull request oluşturursunuz ve o repoda çalışan herkesin değişiklikten haberi olur. isteyen inceler, isteyen içeri alınmasını istemez, isteyen değişiklik talep eder vs.

  pull requestlerin kullanımı nasıl bir git workflow kullanacağınıza göre değişir.
 • github ve açık kaynak yazılım ile yazılım dünyasına katılmıştır. bir projeye destek verilmek isteniyorsa, ilgili proje çatallanır* daha sonra ilgili değişiklikler yapılır. yalnız bu yapılan değişiklikler hala sizin taraftadır. bunların asıl projeye aktarılması için pull request atılır. proje sahibi yapılan değişiklikleri gözden geçirir ve uygunsa değişiklikleri uygular. *
 • halihazırda kabul görünmüş bir türkçe karşılığının bulunmaması nedeniyle bu kavramdan bahsedenlerin mecburiyetten ingilizce olarak telafuz ettiği kavram.

  github bu kavramı kullanırken, gitlab merge request kavramını kullanarak ayrı bir kavram karmaşası oluşmaktadır.

  (bkz: çekme talebi)

  https://twitter.com/…hun/status/1106893088990076930
 • ilk duyduğumda "ismi çok saçma push request olması gerekmiyor mu sonuçta karşı tarafin reposuna push yapmak istiyoruz" diye düşünürdüm ama sonra öğrendim ki "kardeş bak bu benim kodum sana zahmet repona pull'ar misin" şeklinde ortaya çıkmış.

  gitlab gibi bazı mecralar bu karışıklığı engellemek için merge request demeyi tercih etmiş
hesabın var mı? giriş yap