şükela:  tümü | bugün
  • tarlayı ekilebilir duruma getirmek amacıyla, büyükbaş hayvanların ardına takılan demir uçlu tarım aracı...

bir de muhtemelen içine pul konulan kaba da pulluk denilebilir...
  • müthiş bir ahmet yılmaz tiplemesi, 3. türden yakınlaşmalarda ismi geçer;
    örn:
    "-merhaba gözlerindeki o yaşam enerjisini görmemek mümkün değil.bana ismini bağışlar mısın dostum?
    -pulluktur benim adım, de diyeceeni"
  • toprağı sürmeye yarayan ve bir yanlı calışarak toprağı bir yana atarak deviren tarım aletinin adı.
  • doğa ve insan arasındaki eşgüdümlü sevişme aracı
  • gunesin golgesinin; sadece denizin dibinde olmadigi hakkindaki gercek
    fikrimi inandirmak icin yeminler ettigim,hicaz ile haciz gelgitleri arasinda gecen hayatıyla ilgili,belli bir yastan sonra alip veremedigi birsey kalmayacagini dusundugum,bir vakit sahibinin sesi nde bolca
    orhan gencebay dinleyerek zaman gecirdigim, nefis iguana taklidi yapan yüce adam
    hosgeldi..
  • yamaha,daytona,suzuki;japon kizlari oyle kuzu ki..soylemiyle beni yeni bir kriz e$igine getirmi$,cinlimondan aldigi her yudum icin kolonya icmenin ne tuhaf bi$ey oldugu konusunda soyleyecek bir suru laf bulan ve her daim; gungormu$ler edasi ile bitirdigi cumleleriyle homurdanarak ayrildigimiz bir beyoglu gecesi sonrasi 'olsa da dinlesem' dedigim son ki$i.
  • alakalı olarak;
    (bkz: kültivatör)
  • (bkz: kotan)
  • insanlığın bugün ulaştığı teknoloji ve medeniyeti ateşleyen icattır..eski mısırda bulunuşuyla birlikte topraktan daha bol ve tahmin edilebilir miktarda ürün almayı beceren insanlar yaşam alanlarını genişletmiş ve ilk şehirleri kurmaya başlamışlardır.

her yıl topraktan ne kdar ürün alabileceğini tahmin edebilen bir topluluk hem artan işgücünü karşılamak hem de bolluğun verdiği rahatlıktan dolayı daha çok üremiş ve bunun sonucunda kalabalıklaşmıştır.daha da artan ürün sayesinde ihtiyaç fazlası yani surplus ortaya çıkmış bu da ticaretin ilk adımlarına doğru sürüklemiştir insanoğlunu..

bunların ardından binlerce sene boyunca gelişmeler birbirini takip ediyor ve biz bugüne ulaşıyoruz..pulluk da bütün bu gelişmelerin ateşleyicisidir..bir anda insanlığı bir kaç adım ileri taşımıştır..
  • (bkz: papura)