şükela:  tümü | bugün
 • bir uzay cismidir neutrino veua neutron star olarak da bilinirler

  omrunu tuketen bir gunes/yildizin hallerinden birisidir
  yakiti tukendigi icin cekim gucune karsi gelemeyen yildizimiz
  collapse olur

  genelde bir cok yildiz supar nova olarak patlar felan artistlik yapar
  sonuc olarak ta ya kirmizi dev yada beyaz cuce olurlar

  fakat bu pulsar yolunda emin adimlarla ilerleyen yildizimizin kutlesi o kadar makuldur ki pek daha fazla colapse olur ve eski devasa kutlesini yaklasik bir ay ve hatta cok daha kucuk bir alana sikistirmaya karar kilar ki icinde barindirdigi maddelerin cogu neutrino corbasina doner bu baski sonucu ve bu durumda belirli bir stabilite bulur cunku corba olan madde neutrino dan ileri gitmem diye cekim gucune karsi gelir
  ve ayni zamanda feci bir hizla etrafinda donmeye baslar ve yuzeyin bir yerinden acaip guclu isinimlarda bulunur bunu radio teleskoplarla algilamak mumkundur ve cok hizli dondugu icin sinyallar pulse pulse algilanir lakin ordan adi gelmektedir

  pulsar olamayan yildiz kara delik olur
 • bir saat markasi
 • duzenli araliklarla radyo sinyali biciminde elektromanyetik enerji yayan yildizlarin genel adi.
 • kaliteli bir profesyonel ses kartı.
  (bkz: pulsar 2)
 • kütlesi 1.4 güneş kütlesinden büyük 2.5 güneş kütlesinden küçük yıldızlar çekirdeklerindeki tüm atomları demir'e dönüştürdükleri ömürlerinin sonunda bir supernova patlaması ile dış katmanlarını uzaya fırlatırlarken kendi üstüne çöken çekirdek de notron yıldızına dönüşür.

  bunlara notron yıldızı denmesinin nedeni üst üste yığılma sebebi ile atomlardaki elektronların çekirdek üzerine düşüp protonlarla birleşerek tamamı notronlardan oluşan devasal bir kütle meydana getirmeleridir. küçülerek sıkışan çekirdek açısal momentumun korunumu gereği hızlanır ve inanılmaz magnetik alanında hızlandırdığı parçacıkların periyodik olarak güçlü ışımalar yapmasına sebep olur. bu ışımaların yönü tesadüfen dünya'ya bakıyorsa deniz feneri gibi bir ışıyıp bir sönen yıldız kalıntısı görürüz. pulsar adı da burdan gelmektedir.

  küçük bir hacimde toplanmış devasal kütlelerin meydana getirdiği inanılmaz kütle çekim uzayı ve zamanı bükerek yıldızın yüzeyine yakın yerlerde zamanın %30 daha yavaş ilerlemesine neden olur. kurtdeliği yapmak için bu etkiden faydalanılabilir.
 • bilinen en hızlı pulsar kendi ekseni çevresinde saniyede tam 642 kez döner.
 • belirli ve hic sasmayan bir duzende etrafa radyo dalgalari gonderdiginden dolayi dunya saatinin ayarlanmasinda kilavuz olarak kullanilan gok cismi.
 • seiko teknolojisiyle üretilmiş bir saat modeli.
 • bir cm3'ü 1-2 milyon ton çekebilen yıldız eskisi.
hesabın var mı? giriş yap