şükela:  tümü | bugün
 • bir jet motoru türü.
  adından da anlaşılabileceği gibi aralıklı itiş sağlar. hava, hava alığından içeri girer, hava alığı kapatılır, hava sıkıştırılır, yanma odasında yakılır ve dışarı atılır. sonra diğer hava bloğu gelir, o da sıkıştırılır vs... tabii bu işlem yüksek sıklıkta gerçekleştirilir. hitler almanyası'nın v1 roketlerinde bu tür bir motor kullanılmıştı. ramjet'e benzer.

  ilgili olarak,
  (bkz: ramjet)
  (bkz: scramjet)
 • buzz bomb olarak da bilinen ve günümüzdeki güdümlü roketlerin dedesi olan v1 roketlerinde kullanılan motor tipi. çok basit çalışma prensibi vardır ve verimsizdir, vızıltılı sesler çıkarırtır ama itki-ağırlık oranı yüksektir ve maliyeti düşüktür. motorun havayı kesik kesik alıp egzoz gazını kesik kesik atmasıyla itki de pulse şeklinde yani kesikli oluşur. bu motorların termodinamik olarak modellenmesinde lenoir cycle kullanılmıştır.

  valfli ve valfsiz olarak türleri vardır. valfsiz olanlar u şeklinderdir. hava ve yakıt karışımı yanma odasında yakıldıktan sonra u şeklinin diğer kolundan yanan hava dışarı atılır ve böylece itki* elde edilir. aynı zamanda taze havanın girdiği kısım* da az da olsa egzoz gazı atar. bu nedenle intake ve egzoz boruları aynı yöne bakar ki atılan her egzoz gazı toplam itkiye katkı sağlasın.

  valfsiz

  valfli olanlar ise yatay şekillidir. intake sırasında valfler açılır ve içeri hava alınır. hava ve yakıt karışımı içeride yanarken de valfler kapatılır ki giriş kısmından egzoz gazı kaçıp negatif itki oluşturmasın.

  valfli

  bu da bisikletlisi