şükela:  tümü | bugün
 • bir hisseyi alıp sonra onu yatırımcılara öneren insan grubu. yaydıkları haberlerle talebi arttırarak ellerindeki hisselerin yükselmesine neden olurlar ve sonra yüksek fiyattan satarlar. bunu yapabilmek için daha çok oynak kağıtları tercih ederler.

  ayrıca (bkz: poop and scoop)
 • imkb'de hisse bazında da, tüm borsaya da sık sık uygulanır. yok efendim her şey süper, türkiye süper, kim tutar enişteyi denir, küçük yatırımcılar coşar, büyük yatırımcı da gaz verir. sonra büyük yatırımcı çeker parasını bir günde, olan küçük yatırımcıya olur.

  örneğin imkb (yeni adıyla bist) 2012 yılında yaklaşık %50 değer kazandı. ee türkiye'nin 2012 büyüme rakamı 2.2? tamam bunlar eşit olmak zorunda değil ama 20 katta olmaz.. sonra neden kriz oldu. kriz olmadı amk pump and dump oldu!

  edit: yazarken sinirden unutmuşum, ben buraya şurdan geldim: (bkz: jordan belfort) (bkz: the wolf of wall street)
 • "seviştikten sonra terk etme" şeklinde algılayarak girdiğim ve hüsrana uğradığım başlık.

  (bkz: algıda seçicilik)
 • her türlüsünden uzak durmanız gereken bir toplu borsa hareketi türüdür.
  özellikle discord ve telegram grubu linkleri verip sizi tuzağa düşürmeye çalışan yukarıdaki arkadaş gibi kişilerin tuzağına kanmayın.

  bu olayı da kısaca özetlemek gerekirse; kalabalık bir çoğunluk kısa saniyede belirledikleri bir coine aynı anda alış emri girerler. ani talep karşısında coinin fiyatı yükselir. ardından düşükten aldıkları coini hemen yüksekten satarlar. ancak coinin fiyatı bir anda eski seviyeye döneceği için, kazananlar olabileceği gibi kaybedenler de olur.

  ayrıca bu tür telegram ve discord gruplarının sahipleri, belirlenecek dedikleri coini günler öncesinden almış ve zulalamıştır. böylece pump sinyali başladığı anda, kendisi satış emri girip kerizlere tepeden alış yaptırtacak ve kazanan kendisi olacaktır.

  inanmayınız, kanmayınız özellikle sürekli roket emojisi görüyorsanız arkanıza bakmadan kaçınız.

  sevgiler
 • mevzuatta manipülasyon diye tanımlanan ve gelişmiş her ülkede karşılığında ağır cezalar olan piyasa dolandırıcılığı.
  hisse piyasasında da tek başına hareket eden büyük manipülatörlerin yanında, yeterince parası olmayan daha küçük dolandırıcılar grup halinde hareket eder(di), taktik aynıdır, az sayıda daha büyük sermayeli dolandırıcının daha çok sayıda daha az sermayeli dolandırıcıyı kazıklaması hedeflenir. ava gidenin hangi noktada av olduğu iş işten geçtikten sonra anlaşılır.
 • serbest piyasa hukuku hakkında çok detaylı bilgi sahibi değilim, ama "piyasalarda manipülsayon yapmak amaçlı yapılanma" gibi bir suça girebilir bu faaliyetler. aman dikkat.
 • kanunen de ahlaken de suçtur. mevzuat ya da teknolojik yetersizlikler yüzünden failler cezasız kalabilir ama ekşisözlük yönetimi yırtamayabilir. sözlüğün şu halinin geçmiş yıllarda spk bültenlerinde ceza alan onlarca web sitesinden farkı yok.
 • pnd grupları tam bir keko turnusolu gruplarıdır, bir nevi ponzi oyunudur. bu grupları açan bir avuç balina (whale) önceden aldıkları kripto paraları discord, telegram vb. gruplarda shilling yaparak parayı pumplarlar. parayı herkesten önce aldıkları için kaçtan satarlarsa satsınlar kar ederler ve bunu kendilerinden sonra kripto paraları satın alan çanta taşıyıcıları (bag holders) sayesinde yaparlar. ne kadar erken satın alırsanız ilgili pumpdan o kadar kar etme olasılığınız vardır ama eğer fiyat artışı hype yaratmazsa zarar edenler pnd grubundakiler olur, çünkü grubun kurucusu balinalar tarafından dumplanmışlardır. bence 1998 yılındaki rounders filmindeki şu söz buraya iyi uyuyor;

  "poker masasında ilk yarım saatte yolunacak enayinin kim olduğunu anlayamazsanız, o enayi sizsiniz demektir."
 • sadece bir kere katıldığım, ufak bir kârla da çıktığım olay. kesinlikle uzak durun, çünkü grafiğe baktığınızda olayı anlıyorsunuz ama sizin için muhtemelen olay sıkıntı.

  bir grup düşük hacimli coin'i aldı diyelim. çok da ciddi arttırdılar fiyatını. tamam da kime satacaklar bu aldıklarını? size :)

  sinyal çakıyorlar hadi pumplayacağız son 1 dakika. sonra satış emirlerini girip sinyali veriyorlar. sizin için bu pump sinyali ama onlar için dump sinyali.
  benim faydalandığım şu oldu: elim hızlıydı, fiyat ne olursa olsun almak isteyenler olacaktır grafiğe bakmadan, ben de onlara satar az ama öz kâr ederim dedim. 4600sat alış, 5200sat satış. ve 50 saniye içinde 2300sat'a düşüş. bu kadar hızlı gerçekleştiği için de sadece şanslı olduğumdan yırttım.
 • bir kaç kurnaz tilkinin keriz silkelemesi olayıdır. telegramda grupları mevcut olup, bazılarına btc karşılığı girebildiğiniz bazılarına da ücretsiz katılabildiğiniz toplulukları vardır. her türlü kaybedersiniz, uzak durun derim.