şükela:  tümü | bugün
  • ekmeklerin en guzeli diyemesek de ilk bese girer herhalde. amerikan tarzi olanini degil de anavatani almanya'dan gelenini alirsaniz koyu kahve/siyah rengi, yuksek yogunlugu, kolay kirintilanmasi ve nemli hali ile cok garip bir ekmek oldugunu farkedeceksiniz. ama tadi cok guzeldir. bazi tahillar ezilmeden, kirilmadan konur icine. besin degeri yuksek, sagliga yararli bir ekmektir.

turkiye'de bir ara fitness ekmegi diye satilirdi pumpernickel. tabi adinin seytan osurugu manasina geldigini bilmiyordu herhalde insanlar. ama biraz gaz yaptigini farketmislerdir herhalde.
  • lezzet küpü. mecazi değil yani küp şeklinde satılıyor.
  • ana maddesi çavdar unu ve tanesinden oluşan ve ilk olarak almanya'nın westfalya (bkz: westphalia) eyaletinde üretildiği varsayılan, yoğun tatlı, lezzetli ekmek çeşidi. alman ve amerikan versiyonları arasındaki tat farkının nedeni şurada görülebilir: pumpernickel
  • (bkz: alman ekmeği)
  • nefasiyeti yüksek kara çavdar ekmeği.
  • bu tarz bagel da bulunabiliyor.
  • çok güzel bir alman ekmeği. bizim mısır ekmeğini düşünün. onun kepekli ve bol tahıllı versiyonu. yuvarlak şekli ve kolay ayrılabilir nemli yapısı da çok hoş. yoğurt, peynir, marmelat, tereyağı, kaymak vs. hepsiyle iyi gidiyor.
  • siyah çavdar ekmeği efsane. bildiğin arasına bişey falan sürmeden kuru kuru bunu yer oldum.
  • en sevdiğim ekmek. sindirime iyi geldiği doğrudur.
    diyet yapanların, çavdar kepek ve türevi ekmeklerdense bunu tüketmelerini en azından bir deneyip şans vermelerini şiddetle tavsiye ederim. hem lezzetlidir, hemde doyurucudur aç bırakmaz.
    aslında sadece diyet olarak değil, normal sağlıklı yaşam konusunda da en başarılı ekmeklerden biri olabilir diye düşünüyorum.
    olayı nedir tam çözemesemde, şişkinlik, gaz, kabızlık, ve türevi sorunları başladığınız ilk günden çözer bu ekmek.
    lakin fiyatı biraz tuzludur. yani en azından bizim ülkemizde böyle, anavatanında durum nedir bilmiyorum. pahalı olduğunu zannetmiyorum.
    nerede bulabilirsiniz? en son geçen sene satın almıştım sanırım.. diyet yaptığım sıralarda çok destek olmuştu bu ekmek.. şok, bim, a101, migros jetlerde bulamazsınız. 2m migros, 5m migros, macro center'larda bir ihtimal vardır.