şükela:  tümü | bugün soru sor
  • levha malzemeyi (dkp sac, galvanizli sac, paslanmaz vs.) deforme etme yoluyla delen veya kesen alet. bildiğimiz delgeçin kağıt değil de sac metal delip geçeni.

    punch press makinası neyi nasıl neden yapar ?

    elinizde levha malzeme var. kalınlığı 2mm dkp sac olsun. üzerine kare delikler açmak istiyorsunuz. önce gidip bir çizim programında rectangle'ı seçerek kareler çiziyosunuz. ardından bu çiziminizi cnc makinanızın (tabi makinanız cnc olmak zorunda değil ama zengin olduğunuzu var sayıyoruz sözlük okuduğunuza göre) anlayacağı formata dönüştürmekte gecikmiyorsunuz. ve kırmızı tuşa basıyosunuz. o sırada makinada neler oluyor...

    ...makinamızın çeşit çeşit uçları var. bu uçlardan hangi şekli çıkartmak istiyor isek onu seçip takıyoruz. biri dişi bir erkekten oluşan bu iki ucun arasına sacımız giriyor. sonra da delgeç gibi çatır çatır o şekilleri levhaya işliyor. olay budur. makinanız "annee bittiii" diyince gidip alıyosunuz sacınızı. bakıyosunuz ki biraz once bilgisayarınızın sanal beyninde uyduruk uyduruk çiziktirdiğiniz kareler şimdi elle tutulur, gerçekler. garip bir duygu hissediyorsunuz.

    punch press türkçede ne yazık ki panç pres olarak da kullanılabilmektedir. görürseniz bir yerde şaşırmayın. en ucuz metal işleme yöntemlerinden biridir. makinalar 10 ton ila 100 ton arasında değişir. genelde 2-3 mm sac delinmesine rağmen makinanın gücüne göre 13-15 mm'ye kadar çıkabilmektedir. hızları dakikada 300-400 vuruş yapandan 2000-3000 vuruş yapana kadar çıkmaktadır. bayağı gürültü yaparlar. türkiye'de trumpf marka makinalar popülerdir. iki aynı makina sahipleri, bir biri arasında kalıp değiş tokuşu, ödüncü falan yaparlar.