şükela:  tümü | bugün
 • indochinein le baiser albumunden nefis melodiye sahip sarkisi.

  ils passèrent comme des rois égarés
  a travers toute leur vie
  dans des villages appauvris
  ils pensèrent résister
  autour de gens agités
  que leur amour puisse exister
  toutes les nuits à l'infini...
  ah!l'infini

  car je ne crois pas que tout va bien par ici
  je veux aller quelque part
  je veux aller vers un paradis
  ne pas m'enfermer dans un parc
  a attendre un jour qu'elle ne parte
  pour une croisière sans retour
  vers la nouvelle angleterre...
  une croisière

  mmh! mmh!...
  car cet endroit ne lui disait plus rien
  elle y avait perdu, perdu son chemin
  ah! son chemin

  car je ne crois pas que tout va bien par ici
  je veux aller quelque part
  je veux aller vers un paradis
  on s'est construit et j'ai tout détruit
  on s'est détruit, on a reconstruit
  on s'est construit, on a tout détruit
  je me suis détruit, on a tout détruit
  on s'est puni

  oh! oh!
  mmh! mmh!...
  car cet endroit ne lui disait plus rien
  elle y avait perdu, perdu son chemin

  on s'est construit et j'ai tout détruit
  on s'est détruit, on a reconstruit
  on s'est construit, on a tout détruit
  je me suis détruit, on a tout détruit
  on s'est puni
 • peter watkins imzalı 71'den bir kurmaca-belgesel. amerikan yonetimi tehlikeli gordugu genceleri cesitli dersler vermek icin punishment park'a getirir. ozgurlukcu grup polis tarafindan cezalandirilirken aralarda belgesel mantiginda sistem ile grubun ideolojik tartismasini izleriz. zamaninda oyle bir tepki cekti ki klasik bir yeralti filmine donustu. ve nihayet yakin zamanda dvd olarak cikti...
 • sene 1970. abd’nin kamboçya’yı işgali ile birlikte ülkedeki savaş karşıtı gösteriler iyice yoğunlaşmıştır. kent state university'deki bir gösteride 4 öğrencinin öldürülmesi ile protestolar ülke genelindeki bütün üniversitelere yayılır, polise geniş yetkiler getiren yönetmelikler yürürlüğe girer. işte bu ahval ve şerait içinde peter watkins, abd’nin nasıl bir polis devletine dönüştüğünü ve işin nerelere varabileceğini göstermek için bu kurmaca belgeseli çeker.

  belgeselde 20-30 yaşları arasındaki bir grup muhalif gencin olağanüstü bir mahkeme tarafından yargılanıp hapis cezasına mahkum edildiklerini görürüz. ancak "suçlu"lara bir de alternatif sunulur; punishment park denilen, çölün ortasındaki bir arazide 85 km’lik bir yolu tepip, kendilerine önden 2 saat avans verecek olan polislere yakalanmadan abd bayrağına ulaşırlarsa serbest bırakılacaklardır. bundan sonrasında ise punishment park’ta tutukluların bu işin içinden nasıl çıkacaklarını tartışmalarını ve gün boyu aç susuz koşturmalarını, bir yandan da yeni bir tutuklu grubunun sorgulanmasını ve mahkeme üyeleri ile tartışmalarını izleriz.

  watkins oyuncuları komünist parti üyesi, antimilitarist, kadın hareketi içerisinde yer alan vs. kişilerden seçtiği için tutukluların kendi aralarındaki konuşmalar ve mahkeme üyeleri ile diyalogları oldukça gerçekçi ve etkileyicidir. zaten bu sahnelerdeki konuşmaların çoğu emprovizedir. filmin bu kadar kıyıda köşede kalma sebebi ise birkaç festivalde gösterilmesinin ardından dağıtımın yasaklanmış olmasıdır. film hakkında çeşitli değerlendirmeler için:

  http://www.mnsi.net/~pwatkins/punishment.htm
 • aradan geçen 43 yılın hiç eskitemediği cesur bir film.
  repliklerin, sahnelerin içinde geçen her şeyi geçtiğimiz iki yıl içerisinde defalarca gördük. görmeye devam ediyoruz. sanırım daha da görücez.
 • çekildiği döneme göre gerçekten çok cesur bir film. diyaloglar gerçekten çok iyiydi. bir kere izlemek yetmez bu filmi üzerinde düşünmek,tartışmak gerekir. izleyicisine bir şey göstermek istiyor '' punishment park'' bunu kapmak gerekir.
 • --- spoiler ---

  sanıyorum 68 kuşağından esinlenerek peter watkins tarafından 1971 abd yapımı belgesel havasındaki film. senaryoda da watkins imzası vardır. filmde, savaş karşıtı gruplara dahil olan siyasal suçlulara yıllarca hapse girmek yerine bir disiplin kampına birkaç günlüğüne katılma imkanı sunulmakta ve doğal olarak tüm siyasi mahkumlar da bunu tercih etmektedirler. ancak bu kamp, adeta bir av sahası gibi düzenlenmiştir ve polislerin faşizan tutumları nedeniyle mahkumların buradan sağ çıkmaları imkansız gibi birşeydir. filmin tamamı 16 mmlik eclair kamerayla çekilmiş ve filme belgesel havası son derece başarılı bir şekilde verilmiştir. filmde amerikan anayasası, hukuk sistemi, demokrasi kavramı, ırkçılık ve abd iç politikası hakkında önemli diyalog ve monologlar vardır. filmde devlet karşıtı sol propaganda yapılması nedeniyle, film yayınlandığı dönemde hollywood'a yakın sinemalar bu filmi göstermeyi reddetmiş ve hatta filmi protesto etmişlerdir. oysa filmin sol propaganda boyutu olsa da, amerikan devletine karşıt bir tavrı yoktur; yalnızca polis şiddetine ve genel olarak şiddete karşıt bir yaklaşım vardır. son olarak, filmin imdb.com puanı 7,9/10'dur.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0067633/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/punishment_park

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=suh2r2ojp3i

  --- spoiler ---
 • zamanında yasaklanmış olmasıyla bize ne kadar gerçeğe yakın olduğunu hatırlatan bir peter watkins filmi.

  savunma avukatının hitler göndermesi herşeyi özetler konumundadır.
 • gereksiz abartılı oyunculuklarla, yani overacting ile basbayağı itici olmuş belgesel film. çekildiği dönemden dolayı cesaretlerine saygı duyulası bir iş olduğu bir gerçek ancak bazı sahnelerde kendimi rasim ozan kütahyalı tartışmasının içinde gibi hissettim.
 • git izle sonra oku.

  --- spoiler ---

  gazetecinin 18 yaşında "i didnt wanna kill anyone" diyen askere bağırırken onu "to protect/save his country" diye savunan dallama üzerinden, milliyetçilik ve militarizmin ne kadar da aşağılık noktalara varabildiği iddasında, mesajlarını gözümüze sokan, muhteşem film. belgeselli film gibi. ayrıca allison mitchner'ı oynayan kadının çekiciliğine bittim.
  --- spoiler ---
 • punishment park (1971)

  7.3 / 10

  çekildiği dönemde yasaklanmış olan, amerika'nın kirli yüzünü belgesel tadında anlatan ve peter watkins imzalı bir savaş karşıtı film punishment park. filmin kurgusu kurmaca olsa da, yönetmen izleyiciye gerçek olduğu hissini çok güzel hissettirmiş. vatana ihanetle suçlanan savaş karşıtı gençler, yıllar boyu sürecek olan hapis cezası ile punishment park'ta birkaç gün geçirme cezasından birini tercih etmek zorundadırlar. yıllarca hapis yatmayı göze alamayan gençler, punishment park cezasını kabul ederler. mahkumlar arkalarındaki polisler onlara yetişmeden abd bayrağını alabilirse, özgür olacaklardır. ancak bu sandıkları kadar kolay değildir. filmin günümüz filmlerinden hunger games'e bir nebze benzediğini söylemek yanlış olmaz. diyalogları biraz yetersiz kalan, ağır akan ve izlemesi zor bir film punishment park. eleştirel dili ise oldukça başarılı ve son derece cesur bir film. amacına hizmet eden filmlerden biri.