şükela:  tümü | bugün
 • uygun zaman, fırsat...
 • amerikan futbolunda topu birakip yere dusmeden vurulmasi. bir nevi degaj.
 • amerikan futbolunda kendi yarısahası içinde 3 hakkını kullanmış ve 4. hakkında gerekli mesafeyi tamamlayamayacağından ya da bir safety ihtimalinden korkan takımların başvurduğu yöntem. punt yapan kişi topu ayak vuruşuyla karşı takıma gönderir, ve atak hakkı o takıma geçer.
 • amerikan futbolunda ayrica punt 3 hakkini tamamlamadanda, futboldaki uzaktan sut misali vurularak sayi alinabilir. ancak punt sadece 3 sayi yerine gecerken touchdown dedigimiz gol cizgisini elinde topla gecme 6 sayi ve birde 1 sayilik ozel 'barajli penalti' turevi field goal denilen bir punt hakki kazandirmaktadir.
 • (bkz: pint)
 • eski mısır metinlerinde sözü geçen ve günümüzde tam yerinin nerede olduğu bilinemeyen afrika ülkesi. kesin olan mısır'ın güneyinde afrika'nın içlerinde bir ülke olduğudur. firavun 3. amenhotep'in mezar kitabesinde şöyle deniyor : "yüzümü tanyerine çevirerek sana bir harika yarattım. bütün kokulu çiçekleriyle punt topraklarını senden huzur istemek ve senin verdiğin havayı solumaları için sana getirdim"
  bir zamanlar somali olarak düşünülmüşse de, günümüzde ülkenin yerinin sudan ya da etiyopya'nın eritre bölgesi olabileceği varsayılıyor.
 • christian jacq ın ramses kadeş savaşı kitabındaki dip nota göre punt=cezuret-il arab:arap yarımadası
 • microsoft terminolojisinde bir degisikligin o an yapilmak yerine bir sonraki milestone'a, service pack'e ya da surume ertelenmesine verilen isim.

  (bkz: bug bar)
 • amerikan futbolunda special teamlarin uyguladiklari bir oyun. hucum eden takim (cogunlukla) 3. haklarinin sonunda hala 10 yardlik mesafeyi alamamislarsa, son haklarinda topu rakibe olabildigince uzak noktada vermek amaciyla degaj yaparlar. degaji yapan oyuncuya punter denilir, her ne kadar amac topu olabildigince uzaga atmak olsa da topun havada kaldigi sure de onemlidir. punt yapan takimin oyunculari topu yakalayacak kosucuya olabildigince cabuk ulasmaya calisirlar ki rakip fazla ilerlemeden dursun. punt yapildiktan sonra top herhangi bir rakip oyuncuya degdigi anda aktif hale gecer ve puntu yapan takim topu geri alabilirse hucumuna devam edebilir. bu sebeple bazen topu yakalayacak oyuncu oyunu riske etmek istemez, ya topu hic tutmaz eger topta geriye kavis gorurse, ya da kollariyla isaret ederek yakalasam da ilerlemeyecegim bana saldirmayin der (fair catch) ve topu tuttugu noktadan takimi hucuma baslar.

  eger yapilan punt gol cizgisinden oteye duserse hucum 20 yarddan baslar, yoksa nerde durursa orda. bu yuzden punterin diktigi topu gol cizgisine yakin dusurmesi onemlidir. punt yapacak takim punterina yeteri kadar mesafe vermek icin genelde topu 15 yard geriye firlatir ve punter ordan yakalayip diker, eger defans takimi hizli cikip punteri bloklayabilirse top gene aktif hale gecer.

  son olarak eger hucum takima safety'ye ugramissa (top kendi gol alanindayken indirilirse) rakip 2 puan kazanir ve safety'ye ugrayan takim topu 20 yard cizgisinden punt yaparak rakibe verir.