şükela:  tümü | bugün
 • montevideo'ya takriben 4 saat uzaklıktaki tatil hedesi. ülkenin genel duruşunun aksine pahalı ve kafasına göre havalı olup, ayni kategorideki pek çok plaj ortamından eksiği yada fazlası olmayıp, tipik mtv ortamı vaadetmektedir. görülmesi ne kazanç ne kayıptır nacizane kanaatimce. hah soran olursa, illaki bikinili güzellere nazır deniz keyfi yapıcam diyene aynı kategoride yer alan arjantin beldesi mar del plata'yı da tereddütsüz pas geçerek brezilya'ya akmalarını tavsiye ederim.
 • binlerce brezilyalinin tatilini gecirmek icin akin ettigi, fiyatlari uruguay'in 2 kati pahali mekan. guney amerika'nin bodrum'u , ibizasi.
  buradan dumduz yuzmeye baslarsaniz guney afrika'ya ulasabilirsiniz.
 • ernesto che guevara 'ya ait,kuzey amerika'nın latin amerika'ya dayatmaya çalıştığı hegemonik politikalara karşı küba'nın her alanda yaptığı ve yapmaya devam edeceği reformları ve kalkınma planlarını anlatan ,che'nin kongrelerde yaptığı konuşmaların kesitlerini içeren kitap.
 • uruguay'ın miami'si gibi bir şey. dehşet pahalı bir yer. genellikle arjantin ve uruguaylıların godamanlara taktığı lakap olan "cheto" ların gittiği tatil cenneti.
 • uruguay'ın en güney ucunda bulunan tatil şehri. her ne kadar punta del este 'doğu noktası/ucu' anlamına gelse de aslında doğuda değil, ülkenin güneyindedir ama başken montevideo'nun doğusunda kalır; orası doğru. bu başlıkta çok girdi yazılmamış ama epey yanlış bilgi var. hem seyahat düşkünleri için ufak bir rehber olsun hem de bazı yanlış bilgileri düzeltelim.

  öncelikle, ilk girdide yazıldığı gibi başkent montevideo'ya 4 saat mesafede değil. otobüsle 1 buçuk, bilemedin 2 saat uzaklıkta. yollar gayet düzgün ve her yarım saatte bir otobüs var, vaktiniz darsa günübirlik bile gidebilirsiniz. otobüs fiyatları gayet uygun, 5 ila 10 dolar arasında değişiyor firmaya ve yoğunluğa göre. uruguay genel olarak güvenli bir ülke olduğu için çok titizlenmeden atlayıp gidebilirsiniz.

  ikinci yanlış bilgi ise çok pahalı olması. aslında ülkenin kendisi başlı başına diğer latin amerika ülkelerinden pahalı ama punta del este ayrıca pahalı değil. yoğunluğa göre oteller fiyat yükseltse bile erken rezervasyon yaparak gayet uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. onun haricinde yapacağınız harcamalar ülkenin diğer köşelerinde olduğundan pahalı olmayacaktır. sadece 'kodamanlar' değil herkes geliyor ve tatil yapıyor. ayrıca birçok hostel var ve dünyanın her yerinden sırt-çantalılarla karşılaşabilirsiniz bu hostellerde.

  üçüncü olarak, yanlış bir bilgi değil de yanıltıcı bir benzetmeye değinmek istiyorum. miami deyince sıcak, güneşli bir sahil canlanabilir kafanızda ama burası bulunduğu konum itibariyle epey güneyde kalıyor (yani dönencelerin, bir başka deyişle tropikal kuşağın dışında). dolayısıyla bol bol yağmur yağdığı gibi, bazen soğuk bile olabiliyor. yani, miami benzetmesine aldanıp tedbirsiz gitmeyin. tabii ki kutup bölgesine yakın sayılmaz ama iklim florida'da olduğundan daha değişik (biliyorum florida da tropikal kuşakta değil ama anlatmaya çalıştığım farklı bir iklim dinamiğine sahip burası). genelde rüzgarlı oluyor ve miami gibi cayır cayır yanmıyor (istisnai zamanlar oluyordur tabii. bir de iklim değişikliği nasıl etkiliyor bilmiyorum ama yakıcı bir güneşten ziyade esintili bir yaz havası gibi düşünün). eksi derecelere düşmese de kış aylarında (yani haziran ile eylül arası) epey soğuk olabiliyor (özellikle geceleri).

  uruguay, arjantin ve brezilya arasında küçük bir yüz ölçümüne sahip bir ülke olduğu için her iki ülkeye de rahatça geçebilirsiniz. yalnız bu şehir zannedilenin aksine brezilya'nın dibinde değil. brezilya'nın en güney eyaleti olan rio grande do sur'daki başlıca şehirler olan pelotas 6, rio grande şehri ise 7 saat mesafede. sadece sınıra gidip ayağınızı brezilya topraklarına basmak isterseniz 3 saat çekiyor. tarihi bir önemi yok şehrin. coğrafi keşiflerden önce de pek bir medeniyet gelişmemiş bu tarafta ama yine de eğlence hayatı epey canlı burada. her ne kadar uruguay'da kumar serbest olsa da kumarın merkezi burası. hatta hayatımda gördüğüm en çılgın kumarbazı bu şehrin kumarhanelerinde tanımıştım*.

  gitmişken şehirdeki küçük deniz fenerini de ziyaret edebilirsiniz. tepesine çıkmaya izin veriyorlar. ingiliz plajının (playa de los ingleses) olduğu küçük yarımada en civcivli yer; eğlencenin merkezi burası. zaten hemen bulursunuz. bu yarımadada küçük kiliseler ve müzeler var, belki girip görmek istersiniz. ücretler gayet uygun. bir de instagram için sahildeki la mano (el) heykeline gidip fotoğraf çekebilirsiniz*. özellikle akşamları farklı ışıklandırmalarla turist eğliyorlar. son olarak küçük bir tüyo vereyim: atlas okyanusunda uruguay'a ait küçük küçük adacıklar var. bu adacıklardan bazılarında deniz aslanlarına ev sahipliği yapıyor. zaten adalardan birinin adı isla de lobos (ispanyolca'da deniz aslanı değil 'deniz kurdu' deniyor). adalardan biri çok yakında, isla de lobos ise 8 kilometre açıkta. bu adalara gidip deniz aslanlarını görebilirsiniz.

  şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe ekleme ya da düzenleme yaparım. ben gayet sevmiştim burayı, siz de gidiniz geziniz efenim, iyi yolculuklar!..