şükela:  tümü | bugün soru sor
  • iki metal parcasini gecici olarak birlestirmek icin kullanilan kaynak. tasiyici degildir. sadece noktasal*, gerekirse koparilabilir birlestirme aracidir.
  • açılış entrysinde hatalı şekilde tanımlanan, kesinlikle geçici olmayan, kalıcı ve taşıyıcı bir direnç kaynak yöntemidir.

otomobillerde gövdeyi oluşturan parçaların büyük bir bölümü punta kaynağı ile birleştirilir. nasıl geçici olacaksa?! *
  • bir diğer adı çatmadır.

(bkz: sanayi jargonu)
  • iki metali birbirine kaynak yolu ile elektrik kullanarak yapıştırmaya yarayan alet. çeşitli modelleri mevcut olup, genellikle yan tarafında bulunan kolun döndürülmesi ile ön tarafinda alete bağlı iki çubuğun ucunda bulunan dişe benzeyen iki çıkıntının aralarinda ki metallere dokunup, iletimin sağlanması ile çalışır.
  • yukarıdaki arkadaşın ifade ettiği gibi çatma da denir ama bu puntalama işi için geçerlidir.

asıl olanı bir diğer adı da direnç kaynağı olandır. birçok sektörde kullanılmakla birlikte en yoğun kullanılan sektör ise otomotiv sektörüdür.

özellikle otomotiv sektörü için sac metal presleme işi yapan firmalarda çok sık rastlanır. çünkü ana sanayinin talep ettiği hizmet sadece istenen parçanın basılması değildir. bu basılan parçaların üzerine somun, cıvata ya da başka bir sac parçasının kaynatılması istenebilir. varsa basımı ve kaynağı tamamlanmış olan parçaların montajı da istenebilir. ve bütün bu hizmetler sac presleme işi yapan firmalar tarafından paket olarak sunulur.

otomotiv sektörü zamana karşı yarışın yoğun yaşandığı bir sektör olduğu için seri imalat esnasında hız çok önemlidir. bu sebeple de punta kaynağı için yardımcı ekipmanlar olarak somun-cıvata besleme makinaları, çeşitli merkezleme pimleri, hatalı yönde parça kaynatmayı önleyici poke-yoke elektrotlar, hatalı parça kaynatmayı önleyici akıllı elektrotlar ve farklı işlevlere sahip kaynak kepleri gibi ürünler de vardır. fikstür ve aparat konularına girmiyorum bile.

özetle, adı kulağa çok basit gibi gelen ama içine girildiğinde bir derya olan alandır.
  • açılın ben geldim açıklıyorum. puntalamak, punta atmak da denebilir. geçici olarak kaynak yapılacak malzemeleri birbirine tutturmak için de yapılır kalıcı olarak da yapılabilir. mesela çelik konstrüksiyon da paslanmaz ve ince saçlar genelde tam kaynağı kaldıramaz malzeme çok çeker. bu gibi durumlarda malzemeler punta kaynak ile kaynatılabilir.