şükela:  tümü | bugün
  • ingiltere'de özel bir kayığın ucunda çengel olan bir sopayla idare edilmesiyle yapılan gezme sefası. kayığa binenler isterlerse kayığı idare etme çalışmalarına girdeler bile, sonu genellikle nehire birilerinin düşmesiyle biten hadise.
  • punt adı verilen altı düz ve oldukça sade, gondol büyüklüğünde bir kayığı kürek yerine, kalınca ve uzunca bir sopa ile derenin tabanından güç alarak ittirme zanaati. birbirinin karbon kopyası oxford ve cambridge kasabalarının sığ derelerinin spesiyalitesidir.
  • 8 pound yerine 4 pound vermek mi cazip geldi yoksa içimiz de oluşan deneme arzusumu bilemediğim 'abi biz bunu yaparız ne var ki' diyip atladığımız ve bir çok kez devrilme tehlikesi geçirdiğimiz cambridge aktivitesi! indiğimde başlarım sizin pantiğinize puntiğinize diye söylenip durmama sebep olmuştur. ardında bıraktığı ise;kendimi kasmaktan tüm gün boyunca geçmeyen baş ağrısı.
  • oxford ve cambridge'e özgü, ata sporu gibi bir şey. nehrin dibi derin değil diye tek bir sopa ile bu eziyeti çekmeye değer mi kürek dururken. upuzun bir nehir boyunca tam bir saat kullanmama rağmen, ne yön vermeyi ne de adam gibi ilerletmeyi becerebildim.
  • cambridge'de ilk yapılması gereken turist aktivitesi. cam nehri boyunca salkım saçak ağaçların yanından, yüzyıllık köprülerin altından ve cambridge üniversitesinin tarihi kolejlerini izleyerek yapılan bir değişik bir sandal sefası. bir öneri olarak kürek çekmeye çalışmayın bırakın gençler çeksin hem etrafı da anlatıyorlar detaylıca.
    burada muhteşem fotoğrafları ve diğer cambridge önerilerini de okuyabilirsiniz; cambridge gezisi/punting