• düzce'ye ait ismi hatırlanamayan bir köyde, hakkında bilgi almaya çalışılırken trajikomik sahnelere sebebiyet vermiş dehşetengiz doğa harikasının değişik (ne demek aceba?) adıdır..

şimdi köyde çalışmakta olan bir çocukla muhabbete girilir, hatta dost olunur. çocuk anlatır durur işte şuradan çıkacaksınız, bu köprüyü geçip şu tarafa sapacaksınız vs vs..
    bizim grup (dağcılık) der ki bu böyle olmayacak sen bize bi harita çiz uşağum.
    çocuk başlar haldır huldur çizmeye. hakikaten hiçbir detayı es geçmemiştir. ve her dediği doğru çıkar.

mamafih olayın koptuğu nokta, zirvede yer alan yaylanın adını pürenli yerine "pirelli" olarak yazmıştır,

ve o andan itibaren bu doğa harikasının adı hafızalarda pirelli yaylası olarak yer etmiştir..

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • düzce ilinin gölyaka ilçesine bağlı yayladır. haziran ayında dahi sisi ve yağmuru eksik olmaz. civar köylerden taze köy sütü ve peyniri edinebilirsiniz. çoğu yerinde hiç bir gsm operatörü çekmez. suları her daim buz gibi akar.
  • sakarya bolu arasında kalan , yaklaşık 1400m rakımlı doğa harikası mekan. kamp için çok uygun. yaklaşık 1 saat civarında süren stabilize yoldan tırmanmanız gerekiyor. ben vw polo ile rahatça ulaştım. yolu yağmur ile aşınacak gibi değil. güzel dolgu yapılmış gayet sağlam. temmuz ayı itibariyle geceleri gayet üşütebiliyor. gitmeden hava durumunu kontrol etmek lazım. ben 2 gün yağmurda kaldım. mümkünse çadıra ek olarak tarp gibi birşeyler de almak lazım. tarp almasaydım çadırda otururdum 2 gün. siz de alın derim. bu bölgeye ulaştıktan sonra yakınlarında komşu yaylalar var (hera ve balıklı yaylaları gibi) o bölgeleri de ziyaret edebilirisiniz. gece oldukça sisliydi. merak edenler için çektiğim 2 fotoğrafı buraya bırakıyorum. kampçılar mutlaka ziyaret etmeli

https://eksiup.com/p/5354379a8hir

https://eksiup.com/p/4t54381fwdnm
  • minik gölünün orman tarafı kenarında bol bol ısırgan otunun olduğu yer.

not: göl kenarında işemeyin.
  • bolu tarafındaki muhteşem kamp mekanı.
    erikli yaylasi ile kıyaslandığında rakım daha yüksek olduğu için temmuz-ağustos ayı dahi olsa tedarikli uyku tulumlu, kazaklı, montlu gitmek gerekir. neresinde kurarsanız kurun çadırınızı, dört bir tarafınız çam ormanı. etrafta gezinen ya da kaybolan yavrukurtlara da rastlamak her daim olası.
    yürüyerek tırmanmak istiyorsanız, hem epey antrenmanlı olmalısınız, hem de yeterince vaktiniz olmalı. yani bir gecelik bir kamp programı için yukarı tırmanmak mümkün değil. araçla çıkarsnız 1 saat kadar sonra kamp alanlarına ulaşırsınız. aşağı yürüyerek inmek de biraz sıkar. vaktiniz varsa, o ayrı.
  • özellikle kışın ulaşım biraz sıkıntılıdır ama en güzel kamp yerlerinden biridir. yazın sinek problemi oldukça fazla maalesef.
  • gidecek olanlara bilgilendirme: taşkesti tarafından giderseniz yaklaşık 15km'lik stabilize yol ile (çok kötü değil) pürenli yaylası'na varıyorsunuz. kuzeydeki düzce yolu - gölyaka tarafından gelirseniz daha uzun sürüyor.

önemli not: lütfen ama lütfen çöplerinizi yaylada bırakmayın, yanınıza alıp taşkesti tarafında çöp tenekesine atın, şimdiden çok teşekkürler.
  • doğası güzel, ziyaretçileri kötü olan yayla. geçtiğimiz hafta sonu kulübümle birlikte 19 kişi kamp için gittik. ulaşımı kolay ve bol su bulunan bir bölge olması nedeniyle çok fazla kampçı ve günübirlik piknikçi bulunuyordu. göl olarak belirtilen ama aslında bulanık su birikintisi olan alan çevresi çok kalabalık oluyor ve su nedeniyle sinek olması muhtemel bu nedenle biraz ilerleyerek iç kısımda güzel sote bir yerde çadırlarımızı kurduk. akşam üstü yolun karşısına gelen bir grup insanımsı yaratık kuru sıkı silah atmaya başladı. aramızdan bir kaç kişinin giderek rahatsızlık verdiklerini aramızda hamile bir de bayan olduğunu belirtmelerine rağmen inadına daha fazla gürültü yapmaya başladılar. ciddi bir doğa kulübu olarak bu yaratıklarla muhatap olunamayacağını anladığımızdan bir daha kendileri ile konuşmadık ancak ertesi gün dönüşte jandarmaya uğrayarak resmi şikayetimizi ilettik. jandarma, valilik, cimer ve milli parklara da resmi şikayetlerimizi bu hafta ileteceğiz. gitmeden önce gerek ekşide gerekse diğer bir çok blok ve vlogda burası hakkındaki bilgileri okudum ve dinledim ama bir kişi bile bu durumdan bahsetmiyordu. oysa ki yaratıkların söylediğine göre oranın adeti! buymuş jandarma da bu durumun maalesef bu şekilde olduğunu sayıları yetersiz olduğundan gerekli kontrolleri yeteri kadar yapamadıklarını ve bugüne kadar hiç bir resmi şikayet yapılmadığını belirtti. gitmeyi düşünen kişilerin doğadaki hayvanlardan çok bu insanımsı yaratıklara dikkat etmelerini tavsiye ederim telefonun ve internetin çekmediği ormanda çok güvenli bir ortam olduğunu düşünmüyorum
  • cennet kamp alanı. rakım 1450 metre, doğası tertemiz, çeşmeler elinizin altında, çadırdan 10 adım yürüyüp yol bile olmayan yemyeşil araziye girmek mümkün, gece gök yüzü rüya gibi. entryi girerken iniş yolundayım, dün gece hava çok soğuk değildi +10 tulumla mışıl mışıl uyuduk.
  • ankara'dan doğru gidilişi:

beypazarı, nallıhan, taşkesti üzerindendir.

nallıhan'dan bilmem kaç kilometre sonra mudurnu kavşağı gelir, mudurnu'ya gitmez düz devam edersiniz. taşkesti gelir. orayı da geçersiniz. sonra ileride sol tarafı hafif yontulmuş bir viraja girersiniz. o virajdan bir yol sapar köylere doğru, hemen girişinden 40-50 metre sonra köprü vardır hatta. buradan 3. köyü de geçtikten hemen sonra sola bir yol çıkar dibinde zaten pürenli yaylası yazar. oradan sapar 11 km toprak yoldan tırmanışa geçersiniz. sonra yayla önünüze çıkar. geçmiş olsun.
hesabın var mı? giriş yap