şükela:  tümü | bugün
  • linux tabanlı, güvenlik ve gizlilik odaklı bir akıllı telefon adayı. 2 haftada 1.5 milyon dolar toplanmış. cihazda istediğiniz linux dağıtımı olacakmış.

https://puri.sm/shop/librem-5/

https://itsfoss.com/librem-linux-phone/
  • 1.5 milyon dolar ne yazik ki telefon üretimi icin yetmez. böylelikle bir yatirimcisi olmadigi sürece tutmayacak olan proje.

fikir olarak müthis, dünya capinda alicisi da olur, ama dedigim gibi software üretmeye benzemez telefon üretmek.
  • üretimi için 1,5 milyon amerikan doları hedef konulan ve kampanya bitiminde 2,2 milyon amerikan doları toplanan özgür telefon projesi.

halihazırda bir donanım üreticisi olan purism tarafından üretilecektir.

android veya ios değil tümüyle özgür pureos (ve elbette diğer gnu+linux dağıtımlarını) çalıştırabilecektir. işlemci ve baseband birbirinden ayrı olacaktır, böylelikle sağlam bir yalıtım yaratmayı planlıyorlar. hızlandırılmış sürücüsü özgür bir yazılım olan vivante gpu'yu kullanacak. ayrıca kamera, mikrofon, wifi/bluetooth ve baseband için fiziksel açma kapama düğmesi barındıracak. şu haliyle müthiş duruyor, gelişmeler için takipteyiz.
  • 20 yıldır google android i adam edemedi de, bu arkadaşlar bir iki senede nasıl sıfırdan stabil işletim sistemi yazacak merak ediyorum. debian kurup komut kısayolu olarak simge ekleyecekler heralde...

keşke tutsa da alsak diyeceğim ama eğer çok tutarsa anında firmayı satalar, yeni alan her yerine reklam doldurur parayı çıkarmak için, pureos ados olur. günümüzün ikilemi.
  • geliştirici kitleri ekim ayında ilgililere dağıtılacak. free software foundation'ın respects your freedom (ryf) sertifikasına sahip olacak akıllı telefonun nisan 2019'da piyasaya sürüleceği belirtildi. hücresel bağlantının gerçekleştiği ve içinde müstakil işletim sistemi barındıran modemi soc'tan izole etmenin yolunu, özgür sürücüye sahip gpu bulmanın zorluğu ve türlü sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki süreç güncellemesi okunabilir.

progress update from the librem 5 hardware department, arşiv