şükela:  tümü | bugün
  • sarap gibi ne kadar soksam kardir mantigi ile üretilen bir ürün.. anasini satiim herkes sanki tütün eksperi pahali puro icmessen puro ictigini düsünmüyor.. oysa ki 10 dolarlik puro ile 50 dolarlik puroyu ayirt edebilmek toplam hayatinda 1000 puro icmeden mümkün degildir.. nasil ki mp3lerin 128 kbps ile 192 ligi ayirt edebilmemiz icin mozart ile akraba olmamiz gerekior puroyu ayirt edebilmek icin de birisiyle akraba olmamiz gerekmektedir (isim vermek istemiyorum simdi)

gerek kahveyle gerek viskiyle süpper giden bir yasam sekillendiricidir.. ama illa ki sicakta icilmelidir, illa ki ici kaynatan müzikle icilmelidir (salsa explosion toplamalarini ben tercih ederim)

hülasa ülkemizin o kadar sahane tütünü varken bir sekilde puro sektorune girememesini puro üretiminde soz sahibi olmamasini ben idrak edemiyorum.. ilerde sermayem olsun tirede fabrikasini dükkanlarini acicam arkadas.. koyucam ismini de "azuth purolari.. turkish blend icabinda delight" verdim mi de altina "bu purolar izmirli kizlarin bacaklarinda sariliyor" efsanesini bitmistir arkadas.. 50 dolara sokarim tanesini..
  • akciğere çekilmediği için sigaradan daha az zararlı olduğunu iddia edenlerin maalesef kendisini kandırdığı tütün ürünü.

eksiye basmadan önce bir oku, ondan sonra ne istersen yap, puro sevdalısı dost.

ben bu meredi on yıldan fazla süre içtim, en kalitesizinden (phillies, hava tampa, king edward, captain black vs.) başladım, ortalamaya geçip (agio, villiger, meharis, moods, che vs.), sonra da en iyilerle devam ettim (cohiba, romeo y julieta, partagas vs.) ve rahatsızlanmam nedeniyle zirvede bıraktım. en küçük cigarillo'dan grand corona'ya kadar türkiye'ye gelmiş olup da denemediğim puro yok gibidir (bu arada küçük boyutla yetinenler için fiyat/kalite dengesinin "la paz"da olduğunu düşündüğümü de illa ki içmeye devam edeceklere söylemek isterim). zaman zaman yurtdışından ve free shop'lardan kendim aldım, hatta küba'dan bile cohiba getirttiğim oldu.

işe girip de maaş almaya başlayınca en iyilerini içmeye geçtiğim puroyu içerken ben de sigaraya göre çok daha masum olduğunu düşünüyordum, çünkü nefes almamda en ufak bir sorun yoktu, lakin boğazımda oluşan rahatsızlık hissi içime kurt düşürdü ve araştırmaya koyuldum. bir kere burun ve boğaz bölgesinde dolaştırıp dışarı verdiğimiz puro dumanı dudak ve ağız kanserlerinin bir numaralı nedeni. google'da "lip cancer, mouth cancer" yazıp resim arattırıldığında çıkan sonuçlara bakabilecek misin, merak ediyorum.

puroların dış sargısı, yalnızca en iyi kalite purolarda doğal tütün yaprağıdır, bu açıdan sigara kağıdından daha masum gözükebilir, yalnız şuna çok dikkat et; tütün yaprağı, tarım zararlıların en çok sevdiği ve dadandığı zirai ürünlerden biri olduğundan, bunların yetiştirilmesi sırasında yüzlerce zararlı kimyasal içeren böcek ilaçları kullanılmaktadır ve sen doğrudan buna sarılıp içine de kırpıntısı doldurulan bir şeyi ateşle tutuşturup keyifle içiyorsun, sağlıklı olduğunu düşünüyorsan devam et sevgili puro dostu.
  • dunyanin en fakir ulkelerinden birinde ve komunizmin son kalesi kuba'da uretiliyor olmasina ragmen, uzucu bir sekilde, vahsi kapitalizmin, zenginligin, godamanligin, ezici paranin sembolu olmus bir tutun mamulu.. kendi icinde ne bicim paradokslar yasiodur kimbilir..
  • tutununun sarma seklinden kaynaklanan ozelliiinden dolayi ole.
    zor yanar zor cekilir
    zor biter
    bide zor alinir (bkz: maddi zarar)
  • bir kadinin agzina yaki$mayan ender $eylerden
  • purolar, çeşitli boy, kalınlık ve şekildedir ve bu özelliklerine göre adlandırılır.
    küçük yuvarlak purolara : sigarillos

ince ve uzun purolara : panatella
    kalın ve kısa purolara : cigara
    iri ve kalın purolara : corona denir

puronun yakılacak ucuna “ ayak”, diğer ucuna “baş” denir.puroların dinamik karbonhidratları az, proteinleri ise yüksektir. bu yüzden alkalik ekstremlidir. kendilerine has olan yanık yün kokusu, purolarda istenilen bir kokudur.yanma süresiyle puronun kalitesi ölçülebilir.5 cm'lik kısmın yanma süresine göre;
    25 - 30 dk çok iyi
    31 - 35 dk iyi
    36 - 40 dk orta
    41 - 45 dk güç
    46 ve üstü kötü
  • arkadaşın babası küba'dan elceğizleriyle aldığı cohibalardan bir kaçını bana törenle teslim etmişti geçen yıl.
    ben de hemen tüketmeyerek özel bir güne saklama kararı almıştım daha o an.
    hernedense bir anlığına unutmuştum ne kadar ekstra sıradan bir hayatım olduğunu.
    aradan geçen aylar boyunca hayatımda özel bir gün vuku bulmaması ve gelecek günlerde de herhangi özel bir gün olma ihtimali belirmemesi üzerine içmeye karar verdim bu sanat eserlerini.
    ama kurumuşlardı tabii.
    odun gibilerdi artık.
    üzüldüm.
    çaydanlığın buharına tutup içmekten başka çarem yoktu; öyle de yaptım.
    tat vermese de...

diyeceğim şu ki; kurutmayın, için.
  • sigara içmeden puroya başladığımı söylediğimde insanlarlar hep şaşırmıştır. sigara, puronun bir adımı değildir. puro ve sigara bambaşka iki tütün malzemesidir. birçok pro içicisinin içmeyenlere anlatamadığı fakat birbirlerini çok iyi anladığı bir noktadır bu.
  • puronun hatunlarin bacaginda sarildigi gibi bir geyik mevcuttur. nasil oloor da oloor diye gormek icin gezdigimiz havana'daki puro fabrikasinda bunun dogru olmadigini gorduk, puroyu sarmak oldukca zor ve zahmetli bir is (sarmaya baslamadan once sirf bu is icin dokuz aylik bir kurstan geciyorlarmis), bacak gibi duz olmayan bir yuzeyde kotarilmasinin imkani yok. ama bacaklarinin uzerinde tutun yapraklarini yayip, ayiriyorlar, ayni boy ve renkteki tutun yapraklari birarada olacak sekilde. butun markalar ayni fabrikada yapiliyor, ama hangi markaya hangi tutunden ne kadar konacagi vs. ayrintilari degisiyor, sarilmalari bittikten sonra ayri bir bolumde paketlenip, cicileri giydiriliyor. fabrikanin bir bolumu de kalite kontrol, ki herhalde burada calisanlar puro meraklilarinca dunyanin en sansli insanlari olarak nitelendirilebilir; adamlarin tek isi, yapilan purolardan ornekleri deneyip, olmus mu olmamis mi karar vermek. akciger-girtlak kanseri gibi bir riski vardir herhalde ama olacak o kadar... ne kadar zor ve emek isteyen bir is oldugunu gorunce puronun neden korkunc fiyatlara satildigini da anlamis olduk.

ayrica (bkz: partagas)