şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir de pursaklar belediyespor isminde güzide bir amatör takımları vardır, yıllardır 3. ligin kapısından dönerler. bu yıl bursa grubunda finale yükseldiler finalde konya sanayi ittifakspor ile oynayacaklar.
 • ankara direksiyon sınavının yapıldıgı köy.
 • esenboga havalimanina giderken yanindan gecilen koy. lojistik avantajini iyi kullanmis, semirip palazlanmis bir koy izlenimi verir her gecisimde. trafik isiklarinin yaninda kocaman bir tak bulunur, ustunde de "pursaklara hosgeldiniz" turunden bir yazi vardir. zamaninda ankara buyuksehir belediye baskanligi seciminde bu koyun secmeninin oy verip vermemesi bir sorun olmustur, cunku haritada pursaklar buyuksehir sinirlari dahilinde degildir. ama yine de buyuksehir belediye baskanligi icin oy kullanmislar ve melih gokcek'in secilmesinde onemli rol oynamislardir.
 • ankara sayılamayacak kadar merkeze uzak olan yerleşim bölgesi. sakinleri açısından oldukça tutucu bir yapıya sahiptir, hala ulu orta toslaşan insanlara rastlayabilirsin toplu taşım araçlarında. açıkcası klasik ankara varoşu örneğidir, ne eksiği ne de fazlası vardır.
 • değişik mahalleleri vardır.temsil misal muhacırlarla dolu mahallesi en çok bilinendir.tutucu olduğu doğrudur.
  ayrıca bir ara girişinde kocaman bir üç hilalli bayrak ve pursaklara hoşgeldiniz yazısı vardı.
 • şapka iktisası hakkında kanun çıktığında ankara ve ilçelerinden kaçan pirler , buraya sığınmışlar.
  bu neden "pir saklar" adını alan bu cillop mekan , zamanla pursaklar olup çıkmıştır.
 • sıhhıyeden geçen 440 numaralı otobüs ile gidilebilen yerdir...
 • 1989 bulgaristan gocmenlerine devlet tarafindan verilen konutlar burada oldugu icin nufusun buyuk bir kismi da gocmendir. eger bu konuda calismayi planlayan bir sosyolog antropolog vs. iseniz ankarada varlik mahallesiyle birlikte ugramaniz elzem olan yerlerdendir.gocmenler ve yerli halk arasinda bariz surtusme vardir.

  macir edit: şimdi zamanında devlet tarafından verilen konutlar demişim, yanlış demişim. şöyle ki 1989'da pursaklar belediyesi bu konutların yapıldığı, pursaklar'ın hayli uzak bir köşesi ve tahminimce o zaman oldukça değersiz olan araziyi bu konutların yapılması için tahsis etmiştir. bayındırlık bakanlığı da bu konutları yapmıştır. ancak göçmenler bu konutlarda oturmaya başladıktan sonra burayı devletten satın almak için normalin altında olsa da bir bedel ödemiştir. ancak bu taksitleri ödeyenler bile halen tapularını almakta sıkıntı çekmektedir. göçmen derneklerinin en büyük amaçlarından birisi emeklilik sorunuyla birlikte bu tapu sorununu halletmektir sanırım.
 • girişinde kocaman bir külliye inşaatı henüz tamamlanmış, kurtarılmış bölge... bölgede hiçbir tekel bayii olmadığı da kulağımıza gelen haberler arasında...