şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: push and pull)
 • stack tarzi veri tiplerinde kullanilir. push islemi ile stack'e veri konur. pull islemi ile yigindan veri cekilir.
 • (bkz: red bull)
 • (bkz: force pull)
 • elektro gitarlarda, humbuckerları single coil olarak çalıştırmaya yarayan sistem.. genelde tone knob una entegre edilir. push durumdayken humbucker, pull durumdayken single coil yada isteğe bağlı olarak vice versa...
 • (bkz: push push)
 • olay aslında çok basit. 2 farklı çıkışınız var. lojik 1 ve lojik 0.push pull şema

  opamp'ı görmeyin. opamp çıkışı lojik1 olduğunda üstteki transistör (bkz: npn) iletime geçecek ve outputta lojik1 göreceğiz. opamp çıkışı lojik0 olduğunda ise alttaki transistör (bkz: pnp) iletime geçecek ve outputta lojik0 göreceğiz.

  not1: lojik1 demek devredeki gerilimin yarı iletkenleri iletime geçirecek seviyede olması demektir. 5v, 10v,150v, 15000v hepsi lojik1 demek. (ttl için konuştuğumuz zaman 5v demek. rs232 için konuştuğumuzda 2.8v demek.)
  lojik0 ise anladığınız üzere iletime geçirememesi demek. eğer sizin iletime geçme geriliminiz 1v ise lojik1 1.1v ve üzeri demekken lojik0 0v-0.9v arasıdır. (ufak bir hysterisis bıraktım kafa karışıklığını engellemek için)
 • yazılmamış diye hayret ettim, sonra dedim lan ekşisözlük bu tabi yazan çıkmaz.

  push pull bir ikna, merak ve ilgi uyandırma ve biraz da manipülasyon tekniğidir.

  konusurken tezat beyanlar (ve destekleyici ses tonu ve vücut dili) kullanarak hızlıca duygusal değişimler yaratmayı hedefler.
 • bir diyalog stratejisi. amacı sempati kazanmak ve diyaloğa hakimiyet sağlamaktır. şeklen bakıldığında ileri(olumlu) ve geri(olumsuz) hareketleri(diyaloğa yaklaşım konuşması) edinilen hakimiyet ve sempati oranına göre (nabza göre şerbet) yapmak şeklindedir.
  anlaşılmasıyla sıkıntı etmeyin, entrynin sonuna daha düzgün ifade edilmiş bi alıntı var.
  cocky and funny yani kendine güvenen küstah erkek tarzı, kadınları etkilemek üzerine kurulu öğretinin kilit sistemi.
  teknik olarak sistem böyle. dikkat edilecek mevzular için dengeleme önemli. bence en uygulanabilir şekli acele etmeden sıradan muhabbet ederken özgüveninizi oluşturan şeyleri ufak ufak sergileyip muhabbete yedirdikten sonra küçük küstahlıklar yapmak. alternatif olarak karşıdaki kişinin özgüvenini kırmak iş yapar. en kolayı bu aslında, çünkü sahte ilgi(meriç) piyasada aşırı fazla ve bu hatunlarda içi boş bi özgüven oluşturuyor, aslında hiç bir meziyet sahibi olmamasına rağmen peşinde sürüyle sümsük var hatunların. sen eğer boşluğu yakalayıp sokulunca iğneyi basıp bu balonu patlatabilirsen otoriteyi sağlamış olursun. sonra çek kendini geri o senin peşinden koşsun, çünkü sen o sümsüklerden daha iyi olduğunu yani hatunun o an ulaşabileceği erkekler arasında en tepeye oturdun. bu kıvamda 4 defa itip 1 defa çeksen bile kral sensin.
  yani anlatmak istediğim az çok anlaşılmıştır umarım. 4 defa itip 1 defa çekme kıvamına gelmek sağlanacak en iyi neticelerden. normalde giriş kısmında olacak kıvam 4 defa çekme 1 defa itme falan. bu arada bu 1'li 4'lü oranlar temsili şeyler. ben genelde karşımdakini aşağılamamak için sıradan goygoy yapar, özgüvenimi muhabbete yedirir sonra da 1'e 1 yapmaya çalışırım. yani yemek yapar gibi ayarlama yok. en temizi, muhabbeti sürüklerken(ki bu iş karşılıklı olsun, tek başına yapma, sürekli "peki, aynen" gibi sığ cevap veren birini hemen iletişimi kesin, sizi umursamıyor yedekte tutuyor.) yaptığın iltifatı kabul ettiği zaman tam tersini savunacak şaka/espri falan yap. adın gıcığa çıkıyor ama hoşlarına gidiyor kuşkunuz olmasın. şurada izah etmiştim zaten dilim döndüğünce: #68248824
  who am i diye güzel bi film var tavsiye de ederim, filmden güzel bi alıntıyı sürekli kullanırım: "ne kadar küstahlaşırsan, o kadar ilerlersin"

  skeptico önceden teknik olarak daha güzel ifade etmişti bence ama şimdi hesabını dondurduğu için muhtemelen bir üstte olan entry görünmüyor. ben bi çaylak arkadaşın favori entrysinde(kendim de atmıştım ama görünmüyor) gördüm doğrudan yapıştırıyorum;
  --- spoiler ---

  yazılmamış diye hayret ettim, sonra dedim lan ekşisözlük bu tabi yazan çıkmaz.

  push pull bir ikna, merak ve ilgi uyandırma ve biraz da manipülasyon tekniğidir.

  konusurken tezat beyanlar (ve destekleyici ses tonu ve vücut dili) kullanarak hızlıca duygusal değişimler yaratmayı hedefler.
  --- spoiler ---