şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pussy)
 • (bkz: kefiye)
 • (bkz: posu)
 • güneydoğu anadolu bölgesinde yaygınca olarak başa takılan kumaş.

  "başındaki puşi midir (lo lo)
  diyarbekir işi midir (lo lo)”

  diye de türküsü vardır.
 • sofra bezine benzeyen, doğuda genellikle erkeklerin başına ya da boyunlarına taktığı, artık istiklal caddesinde erkeklerde de görülebilen aksesuar. ayrıca rihanna'nın da puşili bir resmi vardır yane sadece türkiye'de değil amerika'da bile takılabilen bir aksesuardır.
 • şu sıralar tiki kızlarımızın ve kliplerden takip ettiğimiz zenci abilerimizin(bkz: kanye west) boynunda görülen kumaş. moda böyle bir şey galiba.
 • hollywoodda sokak ortasına sıçılsa, ertesi gün taksim meydanında ayak bileklerinin üstüne çömmüş kişileri görebileceğimiz ülkemizde, yine hollywood'dan birilerinin bu şeyi bir yerlerine takması ve ertesi gün ülkemizde moda olmasına pek şaşırmadığım aksesuar.
 • ülkemiz gençliği arasında moda olan... dolayısıyla adı artık aksesuar. giriyorsunuz mavi jeans e, aksesuarlar bölümünden alıyorsunuz kendinize. ama bunlar, güneydoğu da satılan puşilerden daha farklı elbette. bir kere daha ince ve de daha küçük. ayrıca elbette işin boku çıkarılarak yeni yeni desenler tasarlanmış ve puşi puşilikten çıkmıştır. şimdi gençlerimiz de bunu zaten puşi niyetine ama puşi gibi bağlamadan takıyorlar. kızlar için bir nevi flar, erkekler içinse bir nevi atkı yerine geçiyor. gördüğünüz gibi kapitalist sistemin sömürüp kendine evriltip, anlamını bozmayacağı bir şey yoktur şu dünyada. tabi buna kültürel değerlerin yozlaşması olarak da bakabilirsiniz, farklı kültürlerin birleşmesi olarakta.

  farklı kültürlerin birleştirilmesinden kasıt aslında, farklı olanı genel içinde eritmek, farklılığını ve hele ki sahip olduğu asi bir yapısı varsa onu genelleştirerek ortadan kaldırmaktır.

  bu yüzden ki yüzlerce genç şu anda puşiyi bir aksesuar gibi takarken göze batmamakta ama o yüzlerce puşi kullanan gençlerden biri olan ben onu bir arap ya da bir kürt gibi başıma sardığımda tehlikeli ve kontrol edilmesi gereken bir obje haline geliyorum.

  istiklal caddesinin olağan kimlik kontrollerine şimdiye kadar hiç takılmayan ben, puşimi başıma sarmaya başladıktan sonra sık sık durdurulur oldum. işin acı ama acı olduğu kadar da gerçekleri ortaya koyan yönü ise, kimliğimde istanbul doğumlu trabzon kökenli bir vatandaş olduğumu gören polisin surat ifadesinin değişmesi. hatta birinin hiç esef duymadan 'pardon birader trabzonluymuşsun devam et sen' gibi bir lafı, telefonla tc kimlik numaramı bildirip sicilimi öğrenmeden söyleyebilmesidir.

  tüm bu ayrımcılığa inat, tüm bu moda ile zımparalama çabalarına inat ve tüm yolda bana potansiyel bir teröristmişim gibi bakıp taciz eden ahmaklara inat, başıma sarıp dolaşıcam bu örtüyü, gs lisesinin yanındaki çaycının dediklerini içimde taşıyarak; ''rengimiz esmerdir bi de puşimizi taksak hiç yaşanmaz olur, sen tak bizim yerimize gardaş sen tak''
 • doğu illerinde yapılan mitinglerinde siyaset adamlarının vazgeçilmezidir.
 • dizilerin, dogu kulturunu ozendirici bicimde kullanmasi ile akli kit genclerimizin modalastirdigi kumas parcasi. tabii moda olan diger nesnelerden bir farki yok gibi gorunebilir. ama bu aslinda, dogudaki "aga" yasamina duyulan ozentiligin bir gostergesi. yani sadece bir "moda" degil. cevrenizde "aga" dizilerini izleyen bayanlarla konusun. bir koskte, silahli adamlar tarafindan korunan, her istediklerini yapabilen insanlarin hayatlarina nasil ozlemle baktiklarini goreceksiniz.

  sonuc olarak; lagimlarda giyilen sari cizmelerin moda olmasi ile pusinin moda olmasi ayni seyler degil