şükela:  tümü | bugün
 • olmamış demek için bişi olması lazım
 • burada yazılan olumsuz eleştirinin ardından çekine çekine ve başarısız bir oyun bekleyerek gittim. ancak oyun beklediğimin aksine gayet iyiydi. 20 kişilik bir ekip topluca gittik. herkesin tepkisi gayet olumluydu. kısacası, görülmesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

  edit: şurada şunu söyleyelim, seyirci de alkışlasın denilen, seyirciye çok net bir şekilde gaz verilen yerleri yok muydu? vardı tabi. ama oyunu genel olarak ele aldığınızda başarılı bir oyun olmasını engellemiyor bu.
 • sözlük anlamı siyah örtüdür.

  kurtuluş savaşı'nda ilk başkent bursa işgal edilince yas için meclis örtüsüne konan siyah örtü kaynaklarda puşide-i siyah diye geçer. bursa geri alındıktan sonra kaldırılmıştır.

  bu örtü şöyle bir gönderme de yapıyor olabilirmiş (bkz: #26626342)
 • tbmm kürsüsündeki kara örtü; puşide-i siyah…
  eylül 10, 2014

  tarihler 20 temmuz 1920’yi gösterdiğinde osmanlı’nın manevi başkenti, osman gazi han’ın ebedi istirahatgahı olan bursa yunan orduları tarafından işgal edilmişti.
  işte bu işgal daha adımları yeni atılmış türk kurtuluş savaşı için büyük bir moral bozukluğu ve manevi yıkım olmuştu. bu türk milleti için bir utançtı. osman gazi’nin kabrinin olduğu şehirde yunan bayrağı’nın dalgalanması türk milletini derinden yaralamıştı.

  bu işgalin millî mücadele’nin başşehri ankara’ya olan yansıması çok farklı oldu.
  konu hemen meclis gündemine geldi ve müzakere edildi. kürsüye gelen burdur milletvekili ismail suphi bey, yunanların işgal ettiği anadolu topraklarında yaptığı zulümleri bir bir anlattı.

  konuşmasında, yunanların bursa ulu camii’ni bombalarla tahribe yeltendiklerini, yunan subayların yedi asır evvel osmanlı sultanı orhan gazi han ile evlenen rum kızı (horofira) nilüfer sultan’ın kabrine giderek, “vaktiyle sen bir türk’e vardın, türkle evlendin de eline ne geçti, müslüman oldunda ne oldu. bak yine kazanan taraf biziz ve sende ayaklarımızın altındasın” demek suretiyle kabri tekmelediklerini ve tahrip ettiklerini anlattı…
  bu sırada milletvekillerinin kendilerini tutamayarak hıçkıra hıçkıra ağladıkları görüldü. meclis tutanaklarına da yansıdığı gibi meclis’te gözyaşları sel olup aktı. (tbmm zabıt ceridesi, c. ii, s. 227.)

  tbmm’deki bu mütealalar üzerine, kudüs‘ün haçlı işgali altında kaldığı süre zarfında sarığındaki beyaz sargıyı çıkarıp kudüs geri alınana dek siyah sarık takan selahaddin eyyubi‘ye öykünen ulu önder mustafa kemal atatürk, tbmm riyaset kürsüsüne kapkara bir örtü örtülmesini istedi.

  bu, “bir milletin manevi başkentinin düşman çizmesi ile ezildiği beher gün mutlak suretle yas” demekti. bu kara örtü “puşide-i siyah” adıyla bilindi…

  puşide-i siyah, kapkara duruşu ile meclis kürsüsünü uzun süre kapladı. o’na bakan her türk evladı, her türk mebusu o örtü orada durduğu sürece utandı, hicap duydu.

  ta ki 11 eylül 1922 tarihinde 48. süvari alayı 3. bölük komutanı şükrü naili (gökberk) bey, bursa belediyesi binası’na türk bayrağını dikmesi ile türk milleti’nin yası sona ermiş, meclis riyaset kürsüsünde tam 2 sene 2 ay 2 gün boyunca örtülü duran bu siyah örtü yine ulu önderin talimatıyla kaldırılmıştır…

  11 eylül 1922 günü, sadece bursa’nın değil, türk milleti’nin maneviyatındaki işgal de sona ermiştir.
 • (bkz: siyah örtü)
  (bkz: kara örtü)

  osmanlının manevi başkenti bursa'nın 23 temmuz 1920 yunan orduları tarafından işgalinin ardından ilk meclisin kürsüsüne örtülen, kürsü üzerinde kapkara duruşuyla bakanlara hicap duyduran, 11 eylül 1922 günü bursa'nın kurtuluşuyla milli yasın sona ermesiyle birlikte kürsüden yaklaşık 2 yıl 2 ay sonra kaldırılan "yas" anlamına gelen siyah örtüye verilen ad.