şükela:  tümü | bugün
  • sankt peterburg'a bağlı turistik şehir.

1710 yılında çarlık köyü olarak kurulan kısmı şu an müzedir. müze kısmı neredeyse şehir kadar büyük bir alana kurulmuştur. içinde saray olan yapılar yanında tapınaklar, heykeller ve hatta çin köyü bulunmaktadır. ayrıca içindeki gölün kıyısında 1852'de kurulmuş türk banyosu denilen minareli bir yapı bulunmaktadır.

ilk kurulduğunda çarlık köyü adıyla kurulan bu şehre, 1937 yılında şair/yazar aleksandr sergeyeviç puşkin'in 100. ölüm yıldönümü anısına puşkin adı verilmiştir.
  • ukrayna donetsk de bulunan genclerin tanışma parkı
    flört arena
  • bir puşkin şiiri:

seviyordum sizi ve bu aşk belki
    içimde sönmedi bütünüyle.
    fakat üzmesin sizi artık bu sevgi
    istemem üzülmenizi hiçbir şeyle.

sessizce, umutsuzca seviyordum sizi.
    bazen çekingenlik, bazen kıskançlıkla üzgün.
    bu öyle içten, öyle candan bir sevgiydi ki
    dilerim bir başkasınca da böyle sevilin.
  • rus edebiyatının en büyük milli şairi sayılan sanatçıdır. sekiz yaşındayken fransızcayı öğrenen sanatçı ilk şiirlerini lisede okurken yazmaya başlamıştır. rus edebiyatına romantizmi getiren puşkin, ayrıca rus edebiyatının gerçek kimliğini kazanmasında öncü olmuş yazarlardandır. şiirlerinde coşkulu bir söyleyişi benimseyen sanatçı romanlarında realist bir özellik göstermiştir. şiir, manzum tiyatro, roman ve hikâye türlerinde eserler yazmıştır. fransız asıllı biriyle yaptığı düelloda yaralanıp yaşamını yitirmiştir. eserleri : kafkas esiri, çingeneler, boris gudonov, yüzbaşının kızı, maça kızı
  • insanın şair olabilmesi için şair olması gerekmiş, bildim hep. düello puşkin'in işidir ve şairdir.
  • puşkin'in hz. resulullah (aleyhi ve alâ âlihi ve eshâbissalâtü vesselâm) için yazdığı şiiri;

peygamber

bir bahara kavuşturmak için ruhumu`
    yalınayak dolaştım çöllerde
    kalbim kızgın güneşte kavruldu.
    ah! altı kanatlı bir melekti beni bekleyen
    iki yolun buluştuğu o yerde.
    gece gelen bir düş gibi, yumuşacıktı
    dokunuşu parmaklarının alnıma
    kaldırdı gözümün perdelerini
    bir kartalın korkuyla açılan gözleri gibi.
    kulaklarıma dokundu. sesler, şarkılar doldular:
    neler değildi ki duyduklarım:
    göklerin ürperişi; denizaltında canavarların
    yüzüşü, cennette meleklerin kanat çırpışı
    uzak bir ağaçta dalların büyüyüşü
    derken, eğilerek yüzüme, sağ eliyle
    dilimi çekip kopardı ağzımdan;
    söylediği yalanları, işlediği günahları.
    yerine, baygın dudaklarımın arasından
    bir yılanın alevli dişlerini taktı.
    yarıp göğsümü kan lekeli bir kılıçla
    titreyen kalbimi söküp çıkardı.
    ateş parçacıkları döküldü ellerinden
    en derinlerine açık ağzımın,
    bomboş çölde ölü gibi uzanırken
    duydum haykırışını tanrı’nın:

“kalk, ey peygamber, dinle söylediklerimi
    artık benim dileğimle güçlendin.
    aş uzak ülkeleri, uzak denizleri
    ve yansın insanların kalbinde sözlerin.”

puşkin'nin tasavvufla bir alakası var mı bilmiyorum ama şiirini kendi çapımda şerh etmeye çalıştım..

bahar: haikat-i muhammediye
    yalınayak dolaşmak: iman nuru ve ilahi isimlerin tecellisi kalpte olmadan yaşamak
    çöl: nefs-i emmare çölleri
    kızgın güneş: efsele safilin (mesnevi şerifte basra güneşi altında dirilen ejderhayı hatırlattı)
    altı kanat: altı yön
    iki yolun buluştuğu yer: iki deniz (tatlı ve tuzlu), tatlı; ruh boyutu, tuzlu;nefs ve beden boyutu
    gece: zat mertebesi
    açılan gözler: ayn’el yakin
    kulaklarıma dokundu: ilmel yakin
    denizaltı canarvarları: bilincin derinliklerine ilerledikçe, yolda denizcileri ayartmaya çalışan nesf.
    yüzmek: tevhid denizine dalmak
    ağaç: kökleri yerde sapasağlam, yaprakları ve dalları enerji boyutuna uzanan, meyveleri ise emir aleminde olan hakikat meyveleri..
    sağ el: ruh’un yeri
    yılanın alevleri dişleri: yılan cennetten çıkmadır. aslı hayy esmasından gelen canlılık anlamında hayyatiyet enerjisidir. diğer bir manada libido. libido toprak seviyesine çekildiğinde yıkıcı bir etkiye sahipken, bu yılanı kalp merkezine odaklayıp yükseltebilirsek, aşk ateşine çevirebiliriz. yılanın alevli dişleri= aşk ateşi.
    göğsün yarılması: sadrın genişletilmesi
    kılıç: tevhid bilinci
    titreyen kalp: bilincin derinliklerinin titreşim frekansının arttırılarak yükseltilmesi.
    bomboş çöl: emmare çöllerinde nefsin elinde, ilahi benlikten habersiz ölü gibi bir yaşam sürmek..
  • tam bir tasavvuf ehliydi ne demezsin hatta kuran'ın eksik kaldığını düşünmüş olacak ki o da senin onu şerh ettiğin gibi kuran'ı şerh etmiş.

puşkin - kuran'ın taklidi

aslında ironi yapmak istedim ama gerçekte de tasavvufçular kuran'ı pek ciddiye almazlar bu yönü ile sende bende haklıyız yani puşkin tasavvufçudur @panfate, ki nickinden anladığım kadar sende az tasavvufçu değilsin.
  • beyaz geceler'in girişinde mi yazıyordu?
    yıllar oldu aklımdan çıkmadı, ona ait olduğu söylenen dizeler.

doğabilir miydi yeni baştan
    akıp gidecek bir an olsun
    senin kalbini doldurabilmek için aşktan.
  • petergoftaki saray yetmeyince petro sonrasi tahta gecen karisi katerinanin sarayinin* bulundugu saint petersburg merkeze 25 km guneyinde kalan yerlesim yeri.