• (bkz: dayak)
  • zelenski ve ona yakın kişileri yok edip kendine bağlı yönetimi ukrayna'da kabul ettirmek.
    sonra hiçbir şey yapmamış gibi çekilecek köşesine. umarım birgün savaş suçlusu olarak yargılanıp en ağır cezayı çekersin.
  • ne istediğini şu tweet'te kendi ağzından çok iyi anlatmış.

putin'in açıklaması

ana akım medyanın algı yönetimine kapılmadan bir okumanızı tavsiye ederim. savaş tabii ki çok kötü, masum sivillerin çektiklerini görünce benim de tüylerim diken diken oluyor. abd ile batı bloğunun rusyayı neden bu kadar sıkıştırdığını da düşünmek gerek. bu konularda uzman değilim, taraf tutmuyorum, kendimce bir fikir sahibi olmaya çalışıyorum sadece. ayrıca şu video da konuyu bilmeyenler için epeyce bir şeyler anlatıyor.

tweet şöyle:
    yorumsuz çeviriyorum.

putin:
    ukrayna silahlı kuvvetlerini derhal silahlarını bırakmaya ve evlerine gitmeye çağırıyorum. ukrayna ordusunun bu talebi yerine getirecek bütün personeli askeri harekat alanının engel olunmaksızın terk ederek ailelerine dönebilir.

olası kan dökülmesinin bütün sorumluluğu, tamamen, ukrayna topraklarında yönetmekte olan rejimin vicdanına yüklenecektir.

şimdi, meydana gelmekte olan hadiselere karışmak için cezbeye kapılabilecek olanlara çok önemli birkaç söz. kim bize engel olmak ister, dahası, kim ülkemize ve halkımıza tehdit oluşturmak isterse, rusya’nın cevabının derhal geleceğini ve sizi, tarihinizde henüz hiç karşılaşmadığınız sonuçlara götüreceğini bilmelisiniz. hadiselerin her türlü gelişimine hazırız. bütün zaruri kararlar alındı. sesimin duyulduğunu ümit ediyorum.

son ana kadar, bizi kendi menfaatleri için kullanmak, geleneksel değerlerimizi imha etmek ve bize, halkımızı içten kemirecek olan kendi sözüm ona değerlerini, kendi ülkelerinde saldırgan şekilde yerleştirdikleri ve insan tabiatıyla çeliştiği için doğrudan doğruya yozlaşma ve dejenerasyona götüren mekanizmaları empoze etmek girişimleri kesilmedi. bunun olmasına izin verilemez. bu, hiçbir zaman, hiç kimsenin başına gelmiş değildir. şimdi de olmayacak.

abd ve müttefikleriyle, avrupa’da güvenliğin ve nato’nun genişlemeyeceğinin ilkeleri üzerine müzakere etmek için tekrar tekrar girişimlerde bulunduk. hepsi boşuna. abd’nin tutumu değişmiyor. rusya ile, bizim için kilit önem taşıyan meselede müzakere etmeyi zorunluluk kabul etmiyor, kendi amaçlarını kovalıyor, kaygılarımızı ihmal ediyorlar. bu durumda, bundan sonra ne yapacağımız, neyi bekleyeceğimiz sorusu doğuyor. otuz yıl boyunca önde gelen nato ülkeriyle avrupa’da eşit ve bölünmez bir güvenlik ilkeleri üzerine ısrarla ve sabırla müzakere etmeye çalıştığımız iyi biliniyor. tekliflerimize cevap olarak devamlı olarak ya sinik bir sahtekarlık ve yalanla, ya da baskı ve şantaj girişimleriyle karşılaştık; bu arada kuzey atlantik ittifakı, bizim bütün protestolarımızaz ve kaygılarımıza rağmen mütemadiyen genişliyor, askeri cihaz ilerliyor ve sınırlarımıza bitişecek kadar yaklaşıyor. bütün bunlar neden oluyor? kendisinin biricik olduğu, yanılmaz olduğu, kendisine her şeyin caiz olduğu tutumuyla, bu küstahça konuşma tarzı nereden geliyor; sizim endişelerimize ve tamamen kanuni taleplerimize yönelik gözardı eden, aldırmaz tutum nereden geliyor? eski görüşmeler, mutabakatlar artık fiilen işlemiyor, dil dökmelerin ve ricaların faydası yok.

hegemonu, iktidardakileri hoşnut etmeyen her şey arkaik, eskimiş ve gereksiz ilan ediliyor. oysa tersine, onlara avantajlı görünen her şey, eksiksiz hakikat olarak servis ediliyor, ne bahasına olursa olsun, en kaba yoldan ve her türlü vasıtayla bastırılıyor. kabul etmeyenler dizleri üzerine çökertiliyor. fiilen her yerde, batının kendi düzenini tesis etmek için gittiği dünyanın bütün bölgelerinde sonuçta kanlı, iyileşme bilmez yaraların, uluslararası terörizm ve ektremizm çıbanlarının kaldığı izlenimi hasıl oluyor.

bahane olarak güya ırak’ta kitle imha silahlarına dair abd’nin elinde bulunan güya güvenilir istihbaratı seçtiler. buna kanıt olarak abd dışişleri bakanı bütün dünyanın gözlerinin önünde içinde beyaz bir toz bulunan test tüpünü salladı ve herkesi, bunun ırak’ta hazırlanan kitle imha silahı olduğuna temin etti. sonra bunun bir hokkabazlık, blöf olduğu ortaya çıktı. ırak’ta kimyasal silah filan yoktu. inanılmaz. şaşılacak şey, ama olgu, olgudur. devletin en yüksek seviyelerinden, en yüksek tribünden yalan söylendi.

libya’ya karşı gayrımeşru askeri kuvvet kullanımı, bu devleti tam bir imhaya götürdü ve devasa bir uluslararası terörizm odağının doğmasına yol açtı. dahası, libya trajedisi, kuzey afrika ve yakın doğu’dan avrupa’ya kitlesel bir göçe de yol açtı. suriye için de benzer bir kader hazırlamışlardı. batı koalisyonunun bu ülke topraklarındaki, suriye hükümetinin ve bm güvenlik konseyi'nin rızasını almadan yürüttüğü askeri faaliyetler, saldırganlık ve askeri müdahaleden başka bir şey değildir.

başka bir bağlamda devam. hiç kimsenin, ülkemize yapılacak doğrudan bir saldırının bozguna ve her tür potansiyel saldırgan için korkunç sonuçlara yol açacağından kuşkusu olmamalıdır. dünya hakimiyeti iddiası güdenler, açıkça, karşılığını görmeksizin, ve altını çiziyorum, hiçbir temeli olmaksızın bizi, rusya’yı düşman ilan ediyorlar. gerçekten de büyük mali, bilimsel-teknolojik ve askeri olanaklara sahipler. bunu biliyoruz ve iktisadi sahada bize yönelik devamlı seslendirilen tehditleri de tıpkı bu küstah ve kesintisiz şantaja karşı kendi olanaklarımız gibi objektif şekilde değerlendiriyoruz. bunları illüzyona kapılmaksızın, son derece realist şekilde değerlendiriyoruz. askeri sahaya gelince, çağdaş rusya, sscb’nin dağılmasından ve onun potansiyelinin önemli bir bölümünün harcanmasından sonra bile, bugün, dünyanın en büyük nükleer güçlerinden biridir ve dahası, bir dizi yeni tip silahta da belirgin bir üstünlüğe sahiptir.

ukrayna askerlerine seslenişi şöyle:

saygıdeğer yoldaşlar! babalarınız, dedeleriniz, büyük dedeleriniz ortak vatanımızı savunurken nazilerle, bugünkü neonaziler ukrayna’da iktidarı alsınlar diye dövüşmediler. ukrayna askerleri, ukrayna’yı soyan ve kendi halkıyla dalga geçen halk düşmanı bir juntaya değil, kendi halkına bağlılık yemini ettiler. suç anlamına gelen emirleri yerine getirmeyin! sizzi derhal silahlarınızı bırakıp evinize gitmeye çağırıyorum.

ukrayna halkına yönelik:

rusya, 2014’te, kırım ve sivastopol halkını, ukraynalıların kendilerinin de “nazi” dediklerine karşı savunmak zorundaydı. kırımlılar ve sivastopollular tercihlerini tarihi vatanlarıyla, rusya ile birlikte olmak yönünde yaptılar ve biz de bunu destekledik. tekrar ediyorum: başka türlü davranamazdık. bugünkü hadiseler, ukrayna’nınn ve ukrayna halkının menfaatlerini ihlal etmek arzusuyla ilişkili değildir. bunlar, rusya’yı, ukrayna’yı rehin almış ve onu, ülkemize ve halkımıza karşı kullanmaya çalışanlara karşı savunmakla ilişkilidir. eylemlerimiz bize karşı meydana getirilen tehdide ve bugün olanlardan daha büyük bir belaya karşı meşru müdafaadır. ne kadar ağır olursa olsun, bunu anlamanızı rica ediyorum ve bunun bütün problemlerin üstesinden gelinmesi için zaruri şartların yaratması, devlet sınırlarının varlığına rağmen içeriden yekbare birliğimizi tahkim etmesi amacıyla bu trajik sayfayı bir an önce çevirip kapatmak ve ileriye birlikte yürümek, kimsenin bizim işlerimize, ilişkilerimize karışmasına izin vermemek ve bunları bağımsız şekilde tesis etmek için destekte bulunmaya çağırıyorum.
  • ukraynalı arkadaşın anlattığına göre uranyum açısından çok avantajlı bir şehir olan nadvirna'yı.
    hatta ukrayna'nın planlı şekilde rusya'dan koparılmasının nedeni de buymuş. uranyumun ne işe yaradığını söylemeye gerek yok.
  • bilmemek değil öğrenmemek ayıp. soran arkadaşı tebrik ediyorum öncelikle.

ülkesinin refahını diyerek cevap vermek istiyorum. ama savaş yoluna giderek yanlış yolu seçti. putin bir savaş suçlusudur ve yargılanmalıdır.

detaylı cevap:

putin, sınırının dibinde nato güçlerini istemiyor. aylarca uyardı ab ve abd'yi fakat kimse oralı olmadı.

bakın olay çıkarırım dedi, ab ve abd yine oralı olmadı.

iletişimle, hukuki yollarla çözmeye çalıştı, ab ve abd yine oralı olmadı.

ukrayna'ya döndü bu sefer, yapma dedi, ukrayna da abilerine döndü sordu, ab ve abd biz arkandayız korkma ve geri adım atma dedi.

ukrayna büyük bir devlet değil. vaatlere güvendi tabii. rusya'nın abd'den çekinip askeri gücünü devreye sokacağını tahmin edemedi.

ve dün olanlar oldu. ukrayna abileri tarafından yalnız bırakıldı. kimse rusya'nın karşısına askeri anlamda çıkmaz bu saatten sonra. ukrayna direnebildiği kadar direnecek ama olan halka olacak tabii ki.

kim kazandı? valla abd kazanmış gibi görünüyor. bunların hepsini tahmin etmişlerdir. mutlaka buna yönelik planları vardır. ee baş şeytan sonuçta.

sonuç olarak bir savaş çıktı ve sebep olanlara lanet olsun.
  • orijinal fransızca adı que veut poutine ? olan ve fransız araştırmacı jean-robert jouanny tarafından kaleme alınan rus lider vladimir putin ve putinizm'le yönetilen rusya federasyonu hakkında bir araştırma-inceleme kitabı.

http://politikaakademisi.org/…izi-putin-ne-istiyor/
  • ileride nato ile savaşmak zorunda kalmamak için bugün ukrayna ile savaşmayı tercih ediyor.

ab güney kıbrıs'ı birliğe üye yaparak türkiye'ye çok büyük bir kazık attı, putin aynı kazığın rusya'ya atılmasını istemiyor.
  • napolyon'undan hitler'ine batı avrupalılar, ne zaman rusya'ya karşı bir taaruza geçseler
    bunu aynı rota üzerinden yapmışlar tarih boyunca. putin de bu coğrafyada hakim gücün nato olmasını istemiyor. cevap bu. asıl sorulması gereken soru; putin resmen ukrayna'ya girmek yerine diplomasi ile bu krizi çözemez miydi, çözmek istiyor muydu?
  • bir zamanlar kendi toprakları olan ukrayna'ya bir şekilde "hadi burada takıl" deyip kısmen "bağımsızlık" vermiş. ama ukrayna batının da desteği ile "beni ab ye alın", "beni nato ya alın" diyerek sürekli rusya ya karşı sürekli bir tehdit oluşturacak girişimlerde bulundu. bu konu tartışılır, madem bağımsız bir ülke istediğini yapar denebilir ama orası farklı topraklar. orada işlerin öyle yürümeyeceğini biliniyor.

rusya gibi güçlü savaş politikası olan bir ülke için, yanı başında oluşacak muhtemel bir tehlikeyi kesinlikle kabul etmesi mümkün değildi, ve dediğini de yaptı.

edit:büdüt
hesabın var mı? giriş yap