şükela:  tümü | bugün
 • ks. poly vinyl chloride. bir nevi sağlam plastik şekli, zor alev alması da ayrı bir artısı, elektrik kablolarının bununla sarıp sarmalanmasında bu özelliğinin payı büyük olsa gerek.

  kimlik kaplama malzemesi olarak da karşılaşılabilir.

  madem edit ettik, typo düzelttik, ekleme yapıp, tarihte nasıl iki kere keşfedildiğinden de bahsedelim, gereksiz bilgi olsun.
  elektrikli lambalar yaygınlaşmadan önce aydınlatma için kullanılan asetilen lambaları için bol miktarda asetilen üretilip stoklanmış. elektrik üretimini daha ucuz hale getiren jeneratörler geliştikçe, daha temiz bir yöntem olan elektrikli aydınlanma tercih edilmiş, moda olmuş, stoklardaki asetilen elde patlamış.
  ismine şimdi bakmaya üşenirim, alman bir kimyacı 'bu asetilenlerle ne yapsam' diye düşünüp uğraşırken, asetileni en sevdiğim asit sıralamasında ilk üçte yer alan hidroklorik asitle reaksiyona sokmuş. ama hayır, poli vinil klorür elde edememiş, bu reaksiyon, yalnızca vinil klorür üretiyor. reaksiyon ürünlerini rafa kaldırmış ve orada beklerken polimerize olup pvc haline gelmiş. sonra, çalıştığı şirkette kullanacak verimli bir yer akıllarına gelmediği halde, patentlemişler. hatta yirmili, otuzlu yıllarda da patentin süresi bitmiş ve hiçbir kullanım alanı bulamamışlar.
  hikayenin eğlenceli yanı, bu patent süresi bittikten hemen sonra, amerika'da yine ismini bilemeyeceğim bir kimyacının pvcyi yeniden keşfetmesi. almanlardan daha cin fikirli olarak, bu su geçirmez malzemeden çok güzel duş perdesi olacağını düşünmüş ve almanya dışında patent başvurusu yapılmadığı için yeniden patentlemişler. sonra da pvcnin kapımıza, penceremize, atık su borularımıza, kimliklerimizin üzerine, elektrik kablolarımızın dışına, araba tavanlarına kadar girmesine önayak olmuşlar.

  kıssadan hisse: ucuz elektrik iyi bir şeydir.
 • cevreye ve insan sagligina son derece zararli, avrupa'nin bircok ülkesinde kullanılması yasaklanmış olan sert plastik madde.
 • (bkz: polymer)
 • pvc tipi kanalizasyon borularini fareler kolaylikla yiyebiliyor. sonra evlerde cirit atiyor fareler.
 • son 10 yıldır moda kapı pencere tipi. tüm üretici markaların sonları pen ile biter.
 • gelişmiş ülkelerde, kanalizasyon borularında artık kullanılmayan malzemedir. yerini polietilen borular almıştır.
 • 12 aralık itibariyle reklam tasarımı kampanyası için verilen ürün. gayet sıkıcı.
 • izmir fen lisesinde yumurtali ispanaga verilen isim. yumurtasini cok pisirdikleri icin pvc gibi kaplar ispanagi...
 • evde amatör ney yapımında kullanılabilen malzeme.

  (bkz: ney/#6455297)

hesabın var mı? giriş yap