şükela:  tümü | bugün
 • esas başlık "pyd/pkk'nın sivillerin arkasına saklanıp 9 askerimizi şehit etmesi" olacaktı ama malum sebepten bu sekilde yazdim. bir hata vardiysa modlarimiz gereken duzeltmeyi yapsinlar lutfen.

  dün gerceklesen saldirinin iç yüzü paylasildi bugun.
  aa haberine göre olay şöyle gerçekleşmiş.

  --- spoiler ---

  pyd/pkk'lı teröristler hain saldırıyı sivillerin arasına gizlenip gerçekleştirmiş

  tsk, zeytin dalı harekatı kapsamında afrin'de köyleri teröristlerden arındırmaya devam ederken, 9 askerin şehit düştüğü çatışmada pyd/pkk'lı teröristlerin sivilleri kullanarak saldırıyı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

  afrin

  türk silahlı kuvvetleri (tsk), zeytin dalı harekatı kapsamında afrin'de köyleri teröristlerden arındırmaya devam ederken, dün 9 askerin şehit düştüğü çatışmada pyd/pkk'lı teröristlerin aralarında çocukların da bulunduğu sivilleri kullanarak saldırıyı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

  tsk tarafından hudutlar ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, afrin bölgesinde pkk/kck/pyd-ypg ve deaş mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için 20 ocak cumartesi günü saat 17.00'de başlatılan "zeytin dalı harekatı" sürüyor.

  türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, birleşmiş milletler (bm) güvenlik konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararlarıyla bm sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürütülen harekat kapsamında, terör hedefleri vurulmaya devam ediliyor.

  aa muhabirinin bölgedeki güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, pyd/pkk'lı teröristler zaman zaman sivilleri kullanarak saldırılar düzenliyor.

  güvenlik kaynakları, dün 2'si helikopter pilotu olmak üzere toplam 11 askerin şehit düştüğü harekat bölgesinde pyd/pkk'lı teröristlerin içinde çocukların da bulunduğu sivil grubu kullanarak saldırı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

  saldırı anıyla ilgili bilgi veren güvenlik kaynakları, teröristlerden arındırılan bir köyün yakınındaki 1027 rakımlı tepeyi tutan komando birliklerine öğle saatlerinde 70-80 kişilik sivil grubun yaklaşması üzerine askerlerin havaya uyarı atışı yaptığını, uyarı atışını dikkate almayan kalabalığın ilerleyişini sürdürmesi üzerine 16 kişilik komando timinin grubu durdurmak amacıyla hareket ettiğini, kalabalığa yaklaşan time sivillerin arasından el bombaları atıldığını, bu sırada köy içinde gizlenen pyd/pkk'lıların silah ve roketlerle saldırıya geçtiğini, ilk temasta 16 kişilik timden 9 askerin şehit düştüğünü, saldırıya müdahaleye giden helikopterin bu sırada kırıma uğradığını ve 2 pilotun şehit olduğunu aktardı.

  sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyorlar

  çatışmanın başlamasının ardından sivillerin kaçarak yeniden köye döndüğü, 40 civarında pyd/pkk'lı teröristin yardıma giden komandolar tarafından etkisiz hale getirildiği, diğer teröristlerin ise kaçtıkları öğrenildi.

  bölgenin birkaç saat sonra tamamen teröristlerden temizlendiğini, köşeye sıkışan pyd/pkk'lıların sivilleri canlı kalkan olarak kullanarak bu tür saldırılar düzenlediklerini aktaran güvenlik kaynakları, harekatın başından itibaren sivillerin can güvenliğinin korunması için türk silahlı kuvvetlerinin azami özen gösterdiğini vurguladı.

  öte yandan tsk unsurları, özgür suriye ordusu mensuplarıyla harekat bölgesinde ilerleyişini sürdürürken, ele geçirilen köylerde çok sayıda el yapımı patlayıcı ile tuzaklar bulunduğu, bu patlayıcıların tek tek imha edildiği öğrenildi.

  --- spoiler ---

  http://aa.com.tr/…-gizlenip-gerceklestirmis/1060330
 • aa dan paylaşılmış. dikkatli olmak lazım, malum kaynak.

  ha pkk bunu yapmaz mı tabiki yapar, tek bildikleri hainlik ne de olsa.
  edit, imla
 • (bkz: ıı'dı pıylışılmış dikkitli ilmik lizim)

  korkak hdpkk'lı da böyle oluyor
 • siz de bunu yediniz dediğim haber. ulan 9 asker şehit etmek için kaç siville çatışmaya girmek kaç asker yaralamak lazım. bunun için kaç adam ne kadar ağır silah lazım.

  80 kişi gelmişde havaya uyarı atışı açılmış da siviller dinlememiş, askerler de onları durdurmak için hareket etmiş, onlar da el bombası atmış. buna inanan süzme salaktır. ayrıca teröristlerden arındırılan köyden nasıl ateş açılıyor size. hem de roketlerle. adama demezler mi sen nasıl arama tarama yaptın köyde onlarca terörist ağır silahla nasıl kalır. sen nasıl arama tarama yapmadan askerini orada üstlendirirsin.

  kardeşim dersin ki köye sızmış ordan ateş açmışlar eyvallah da, aktif çatışma bölgesinde havaya ateş açan askerin üzerine yürüyen sivil gibi bir hikaye mümkün mü ya. cool story bro.

  rambo filmi mi lan bu. savaş ortamıdır çatışma doğal, şehit doğal bir durum. ama hadi bunu sivillerin ardına saklanıp yaptılar. yarın olası şehitleri nasıl açıklayacaksınız. yapmayın bunu insanların zekasıyla dalga geçmeyin.
 • çok kahpe bir düşmanımız var, nasıl olacak bilmiyorum. bütün bu orospu çocukluğuna karşı mertçe savaşan, canını ortaya koyan ama yine de teröriste istediğini vermeyen mehmetçiğin hakkını nasıl ödeyeceğiz. aynısını hendek operasyonlarında da yapmışlardı, sivillerin ve özellikle çocukların arkasına saklanıyolardı.

  şöyle kahpelikleri de var:
  (bkz: ypg'nin cepheye sürdüğü çocuklar)