şükela:  tümü | bugün
  • buz ile talaşın karıştırılması ile oluşturulan bir materyal. yüksek ısı iletkenliğinden dolayı buzdan çok daha yavaş erimektedir. aynı zamanda buza göre oldukça sağlamdır, küçük mermileri geçirmez bile. winston churchill bu materalle koca bir uçak gemisi (veya yüzen havaalanı demek daha doğru olur) yapma planlarını onaylamış, ancak planlar hiç yürümemiş.

    ismini de icat eden kişi olan geoffrey pyke'tan almış. beton anlamına gelen concrete'e benzer olsun diye pykrete ismi verilmiş.
  • mythbusters'ta da test edilip kurşun geçirmezlik ve dayanım gibi özellikleri onaylanmış malzeme. ağırlık olarak %15'lik talaş buz karışımından oluşur.
  • 2 . dünya savaşında bu malzemeden yapılacak gemilerin kullanılması düşünülmüş. sürekli soğuk hava boruları ile korunması gerekiyor erimemisi için.

    bana göre proje o kadar saçma ki. torpido gelecek delik açılacak. o delik hemen soğuk hava boruları yardımı ile buzlu su ve talaş ile kapatılacak. yani torpido delik açacak soğuk hava boruları zarar almayacak. birde o dönemde daha nükleer santral olayı yok. bu enerji nerden sağlanacak.
  • yüzde 14 oranında odun talaşı ile yüzde 86 oranında suyun karıştırılarak dondurulması sonucu elde edilen malzeme. odun talaşının içerisindeki lifler suyla beraber donduğunda normal buza göre patlayıcı ve mermilere daha dayanıklı ve daha yavaş eriyen bir yapı ortaya çıkıyor.

    ikinci dünya savaşı dönemindeki kullanımı için: (bkz: project habakkuk)