*

şükela:  tümü | bugün
 • phyrrus mö 280li yıllarda epicurie kralı olarak devrin en güçlü ordusu olan roma ordusuyla savaşıp bedeli korkunç 1 zafer elde eden tarihi kisiliktir. deyim de bu savastan gelir
 • giristigi savaslarda topraklarini surekli genisleten epir krali pyrrhus son olarak mo 279 yilinda askalum savasi'nda roma'ya karsi buyuk bir zafer elde eder. ancak bu zaferi elde ederken o kadar cok kayip verir ki sonunda tahti birakmak zorunda kalir. iste bu nedenle nihai zarari gorunurdeki kazancindan buyuk olan zaferlere turkce yazacak olursak "pirus zaferi" denir.
 • 187 de samuel jackson tarafından duyduğumuz ve çok fazla kayıp verilerek sonunda anlamsız bir başarı kazanmak anlamına gelen tabir.pyrrhus adlı yunan kralınının m.ö.190 da romalılara karşı filleri sayesinde kazandığı ama ordusunun tamamına yakınını kaybettiği bir zafere atfen bu gibi durumlara bu isim verilmiştir.*
 • milattan önce 280 civarında, kuzey yunanistanda kral olan pyrrhus, büyük iskender’in de kuzeni idi ve plutarch’a göre, bütün italya’yı istila etme planları kuruyordu.

  yaklaşık iki sene boyunca sicilya’da kamp kurdu ve 275 senesinde, 40.000 kişilik ordusu ile, maleventum şehrinde (günümüzde benevento’dur) eşit büyüklükte bir ordu ile karşı karşıya geldi.

  pyrrhus, gece karanlıkta, ormanın içinden geçip, roma güçlerine arkadan saldırmayı planlıyordu. ancak, askerlerini göndermeden önce, rüyasında, dişlerinin döküldüğünü ve ağzının kanla dolduğunu görmüştü. telaşla, generallerinden, planları iptal etmesini istedi, ancak geç kalınmıştı.

  askerler, filleri ve meşaleleri ile çoktan ormana girmişlerdi. ancak, meşalelerin ömrü yeterli olmadı ve askerler ulaşmak istedikleri noktaya varmadan çok önce karanlıkta kaldılar, el yordamı ile roma askerlerine arkadan yaklaştıklarında ise, gün çoktan doğmuştu; hepsi kılıçtan geçirildi.

  pyrrhus, elinde kalan diğer askerler ile, kötü sonuç veren yanlış meşale hesaplarını telafi edeceğini umuyordu, çünkü fillerine güveniyordu. ancak bu sefer de, romalılar, fillere, hayvanlar paniğe kapılıncaya dek, kızgın oklar ile saldırdılar. bu saldırı başarılı olmuştu, çünkü filler, panikle, önlerine çıkan herşeyi ezdiler. yunan ordusunun düzeni bozuldu ve pyrrhus, yaklaşık 30.000 birlik kaybederek, yunanistan’a kaçmak zorunda kaldı.

  general, hayatını, argos kasabasında bir sokak kavgasında, kızgın bir kadının, başına bir kiremit vurması sonucu kaybetti!
 • nedense deniz baykal'ın nese icinde kutladıgı kurultaydan sonra insanların aklına yeniden gelen zafer türü
 • romalılar italya yarım adasını kent kent elegecirirlerken bu fetihlere karsı gelen kentlerden biri,romalılara karsı bir yunanlı komutan ve kral olan pyrrhus tan yardım isterler.pyrrhus bu yardım istegini geri cevirmez ve yunanlılar ın hindliler den ogrendigi savas teknigi ile yani filleri kullanarak romalılar ile savasır.bu savastan pyrrhus galip cıkar ancak,bu savasta o kadar cok askerini kaybetmistir ki,'' bu sekilde bir zafer daha istemem. '' demistir.
  bu nedenle,haddinden fazla kayıba yol acan zaferlere '' pyrrhus zaferi '' denir.
 • yuksek kayipla kazanilan zafer anlaminda olan ve bu sekilde sonuclanan savaslar arasinda ingilizlerin kazandiklari savas sayisi hic de az degildir.

  bu anlayis bir yandan, sonuca ulasmak icin kararlilik gostergesi olarak yorumlanabilir. ote yandan ingilizlerin bu savaslarda genelde somurgelerden topladiklari askerleri kullanmalari nedeniyle verilen kayiplar hakkinda hovarda olduklarini dusunmek de mantiksizca olmaz.
 • bush'un saddam'ı mağlup (!) etmesi de klasik bir pyrrhus zaferi örneğidir.
 • (bkz: #6350751)

hesabın var mı? giriş yap