şükela:  tümü | bugün
  • sevişmek olabilir
  • oysa ki java varken..
  • ilkokul aşkını özlemiş olabilir.
  • aradığın piton bu piton değil denilecek kızdır.
  • java ve .net de uzmanlaşmış yeni heyecanlar arayan biri olabilir..
  • def asılamaç(kız): şeklinde tanımlanabilir.
  • arama çubuğuna python yazarken karşıma çıkan başlık. ahaha alemsiniz.
    şu ara bir deneyimi programlamaya çalışırken iyi oldu, dert yanayım şu başlıkta biraz.
    efendim, benim maceram şöyle başladı. lisansta, ikinci sınıftayken deneysel psikolog olmaya karar verdim. tabii oyle karar vermekle olmaz, projelere dahil ol, staj yap, boş durma dediler. ben de bodoslama önüme çıkan projeye başvurdum. neyse, aldılar, başladık. stajyerler ikiye ayrılır. benim gibi yeni olduğu için ayak işleri yaptırılan, deney yürütüsü adı altında katılımcılara hoş geldiniz, beş gittiniz diyenler ve programlama bilip, kendi projesini üretebilenler. yanlış anlaşılmasın deney yürütücüsü olup başkasının deneyine katkıda bulunmak, hatta sadece katılımcı olmak bile çok önemli. ancak bunların önemini kendi projemi yapmaya başlayana kadar bilemedim.
    neyse, o zamanlar tabii python, matlab felan kullanılmıyor bizim alanda. bilenler bilir, superlab diye bir program var. iki gunde çözüyorsun, öyle dandik bir şey. neyse, gaza gelip öğrendim, bir iki proje programladım, nasıl özgüven geldi anlatamam. ertesi yıl, başka bir laboratuvara başvurdum ve orada hayallerimi yıkan şu cümleyi söylediler: "canım yha biz artık eprime'a geçtik." eprime mı? o ne lan?platoniğimi başkasına kaptırmış gibi üzüldüm. neyse, bir iki devrimde içtik, ağladık derken, toparladım. insan neleri unutmuyor değil mi? yok lan, bu başka bi hikaye içindi. neyse işte, toparlayınca, bu sefer de eprime öğrenmeye başladım. bir de üstüne bir proje kaptım, bunu da iyice çözdük derken hooop, bu sefer de matlab'a geçtik dediler. niye mi? çünkü amerika matlab'a geçmiş. neyse, oturup matlab çalışayım dedim. superlab, eprime gibi kolay değil. baktım olmuyor, bilgisayar mühendisliği bölümünden algoritma ve programlama dersi aldım. derste hoca c# kullandığı için accuk ucundan c# dilini de öğrendim. sonra python yayılmaya başlamış dediler. yakında python'a geçerler diye simdi udemy'den python dersleri alıyorum. yok yok, bu sefer ben karar verdim. matlab'dan daha kolay olduğu için. şimdi, superlab, eprime, matlab, python ve accuk da ucundan c# biliyorum. neyse ki ben eğleniyorum. hatta danışman hocam duymasın ama programlama dersi lisansta aldığım tüm derslerden daha zevkliydi. en önde oturup her boka "ben buldum!" diyen bir kız düşünün, heh işte o benim.* şimdi de zevkine game programming dersi alıyorum. ne ara bu hale geldim, bilmiyorum.
    deneysel psikolojide yüksek lisans ve doktora programlarındaki bilgisayar mühendisi artışına bakılırsa yanlış yolda değilim. en azından bir programlama dili bilen kişi bu alanda bi tık öndedir. eğer nöropsikoloji düşünmüyorsanız herhangi biri işinizi görür. nöropsikoloji için en uygun dili makalelerde "materials" kısmından bakıp öğrenebilirsiniz.
    bazı hocalar obsesif olduğu için ille de kendi kullandığı dili kullanmanızı istese de aldırmayın. kişisel tavsiyem; python'. eprime gibi ücretli değil ve kasmıyor. matlab'ın da mac versiyonu pek bulunmuyor.
    tüm eyyorlamam bu kadar.
    kolaylıklar.
  • her işe yarayan high-level bir programlama dili kullanarak low-level'ın kasıntılarından kaçmaya çalışıyordur. amacı high performance computing değilse iyi ediyordur.