şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dunya savasi'nin en agir tanklarindandir.

  alman yapimi olan bu tank, 120 mm bir topa, inanilmaz agir bir cusseye ve cok guclu motorlara sahipti.

  ozellikle agir zirhli araclara karsi kullanilan bu silah, ikinci dunya savasi'nin kaderini degistirebilirdi. ancak savas sirasinda tam anlamiyla kullanilamadan, savas sona erdi.
 • bu tankin gelistirilmesi 1941 yilina dayanmaktadir. sovyet super tanklarinin uzun incelemeler sonucu alman olum makinesi haline getirilmisidir de denebilir.

  6 kisilik murettebati olan 10 metrelik bu dev (hayvan gibi bir tank oldugu herhalde anlasiliyordur bundan), diger tanklara nispeten cok daha yavasti. saatte 15-20 km yapabilen bu alet, aslinda disaridan bakildigi zaman, gunumuzun f 117 stealth ucaklarini cok andirmaktadir. nitekim zirhi kavislidir, duz plakalar halindedir. yuruyen bir demir yiginina benzer.
 • 188 tonluk canavardır
 • almanlar bunula yetinmeyip birde bunu 5 katı ağırlığındaki p1000 ratte'i dizayn etmişlerdir.
 • agirligini tasiyamayacak koprulere cagre olarak snorkel takilmistir bu tanka.
 • bildiğim kadarıyla ikinci prototip berlin savunması için berline giderken yolda süspansiyon arızası yapmış, mürettebat tankı imha edemeden düşman eline geçmiştir. ilk çıkan tiger lar gibi yüksek ağırlık en çok süspansiyonları zorlamaktaydı, tabi bu ilerde üstünden gelinecek bir problem. zırhı diğer tankların aksine sadece önde değil tüm etrafında çok kalındır(250-150 mm arası). 128 mm topu 4 km den en zırhlı düşman tankını (rus is2) imha edebilirdir. ayrıca hemen bu topun altında ki 75 mm lik top daha basit hedefler için kullanılıyordu. nitekim dandirik bir shermana 128 mm lik bir top harcamak yazık olurdu. 188 ton olsada daimler in yaptığı 1200 hp lik motor ile asfaltta 20 km ye yakın gidebiliyordu. kuşkusuz almanyanın ilk yıllarında ki gücü olsa bu tanklardan yüzlercesi yapılır düşmanla bir güzel dalga geçilirdi ancak savaşın sonunda hiçte mantıklı bir proje değildi. birde ekleme yapayım, tankı gören hitler, bu devasal canavara 128 mm lik topun komik kaçtığını söyleyip 150 mm lik topla üretilmesini emretmiştir. artık o topla hitler gemileri batırmayımı planlıyordu diye bir soru geçiyor içimden. nitekim panther de bulunan 75 mm lik anti tank topu en güçlü düşman zırhlılarını bile kolayca harcayabiliyordu.
 • bu yarmayı bize, blitzkrieg adlı rts oyununun alman campaign'nin son bölümünde veriliyordu. arkasında bir kaç engineer, bir tabur askerle haritanın bir ucundan girlip öbür ucundan yırtarak çıkabiliyorduk. en fazla mayınlarla parçalanan paletleri engineer'lara tamir ettirip tekrar yolunuza devam edebiliyorsunuz. *
 • prototipi sovyetler tarafından ele geçirilse de fikirden hemen hiç etkilenilmemiş, savaştan sonra genel olarak tank mühendisliği de günümüze kadar tersi yola, daha hafif ve çevik yapılara yönelmiştir.

  kendisi buradan görülebilir
 • hitler'in büyük iyidir mantığının schwerer gustav'dan sonraki örneğidir. porsche tarafından iki adet prototipi üretilmiştir, sahada kullanılmamışlardır. ferdinand porsche'un tiger-1 tasarımında başarız olduğu dizel motor, ikinci prototipte modifiye edilerek tekrar denenmiştir.
 • almya'nın kurtarıcı olamayacak kadar çok yakıt içen tanktır. 30 metreye 1 litre yakıt tüketimi ile o yakıtın kıt olduğu zamanlarda mühendislere ne yaptık biz dedirtmiş ve her zaman prototipte kalmıştır.