şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: q tips)
 • ince-uzun ve dağınık saçlı insanlara kulak temizleme çubuğuna benzerliklerinden dolayı takılan ad.
 • asıl adı jonathan davis'tir (korn vokalisti falan değildir tabii). doğma büyüme new york'lu bir delikanlıdır, lakabındaki q harfi de queens'ten gelmektedir zaten. 90'lı yıllarda müslüman olduktan sonra kemal ibn john ferit gibi tuhaf bir isim yapmıştır kendine.
  halihazırda müzik sektöründeki en yetenekli adamların başında gelir bu şahane insan. kendine özgü, hemen ayırt edilen bir sese sahiptir ve grubunun* en dikkat çekici özelliklerinden biridir bu ses. a tribe called quest ile birlikte yaptığı, neredeyse hepsi başyapıt olan güzellikleri bir daha tek tek saymak istemiyorum, merak edenler bakabilirler (bkz: a tribe called quest). q-tip'in, albümlerine konuk olduğu ve vokal yaptığı çeşitli sanatçılar arasında nas, r.e.m., jay-z, chemical brothers, dj shadow, mos def ve beastie boys ile kanki gruplar de la soul ve jungle brothers sayılabilir.
  q-tip'in solo kariyeri de, quest dönemiyle kıyaslanacak seviyede olmasa da oldukça yaratıcı çalışmalar içerir aslında. ilk albümü amplified'ı 1999'da yapar, kendisinden beklenecek havada ve klasta bir albümdür bu. ancak bundan sonra işler değişir. 2002'de kamaal the abstract'i kaydeder, ama plak şirketi albümü kabul edilemez bulur. bu yüzden, abstract hip-hop'un ilk örneklerinin çoğunu içinde barındıran bu albüm resmi olarak yayımlanamaz. aynı kaza 2005'te kaydettiği open'ın da başına gelir; plak şirketinin yorumuna göre albümün radyolarda çalınması mümkün değildir.
  q-tip'in resmi olarak yayımlanan 2. albümü olacak olan the renaissance için çıkış tarihi ekim 2007 olarak gözüküyor. umarız önceki iki denemedeki şanssızlıklar bunun da başına gelmez, zira q-tip'in hala müziğe verebileceği o kadar çok şey var ki.
 • rap müziğe en çok yakışan ses. duyduklarım arasında diyeyim en azından. sesi çok kendine hastır. bir çok rapçiden farklı olarak, işe unkapanında başlasa bile albüm yaptırabilirdi kendisine. mesela bi dizzee rascal gitse iki şarkı söylese aksaraydan beyazıta kadar elde sopa kovalarlar adamı, ama q-tip'te böyle uysal, rahatlatıcı, dingin bi ton var.

  kendisinin sesini ilk kez, beastie boys'a featuring yaptığı get it together vasıtasıyla duymuştum. bir süre sonra a tribe called quest şarkılarına göz attım. q-tip grubun tek vokalisti değildi, en azından bir çok şarkıda feat. olayı vardı. ve ben her şarkıda (özellikle can i kick it) q-tip dışındaki vokali duyduğumda, süperkahramanın yanında verilen ve kimsenin oynamayı sevmediği "süperkahramanın yardımcısı oyuncağı" muamelesi yapıyordum adamlara, ya sen çık da q-tip söylesin diyordum. mesela can i kick it'de ikinci olarak giren kişi kimse uyuz olurum kendisine. neyse, sonraki günlerde chemical brothers grubu faslı şarkıcı najat aatabou'nun just tell me the truth şarkısını dinledi ve çok beğenip sample almaya karar verdi. şarkıdan sample'ı aldıktan sonra "ee hacı sample ı aldık ama, böyle kuru kuru çalarsak sıkar bu, üstüne birinin çağıralım da rap yapsın" diye düşündüler. çağırdıkları kişi q-tip oldu. şarkı da galvanize isimli çoşkun parça malumunuz. bu şarkıyla beraber türkiye çapında bile sesini oğu kişinin duyduğu birisi oldu ve işsiz kaldığı anda oluşabilecek unkapanı ihtimalini iyice garanti altına aldı.

  şu sıralar son albümü renaissance sayesinde featuringsiz, rahat rahat dinleyebiliyoruz din kardeşimizi. hani rap müzikte insan sesi ne kadar önemlidir hala kavrayamadım ama, bu adamın ağzından rap dinlemek bambaşka oluyor diyeyim, örnek olarak da won't trade i önerip çekileyim.
 • sanırım geçen aylarda çıkan thank you adlı parçada aldığı yer ve yeni birkaç şarkısıyla geri dönmektedir. thank you'daki performansı resmen bütün şarkıyı uçurmuş.

  https://www.youtube.com/watch?v=qhirzbhegvs
 • son zamanlarda dinlediğim en iyi rapçiler arasında. yakın zamanda büyük işler yaparak tanınırşığını oldukça artıracaktır. busta rhymes'e eşlik ettiği thank you adlı şarkı dinlenmeli ve hatta klibi mutlaka izlenmelidir.
 • a tribe called quest'i taparak dinlediğim dönemde (hala öyledir gerçi) bu adamın sesi başka bir şarkıda vardı demiş ve beastie boys'un en sevdiğim şarkısında bulunduğunu fark ederek q-tip'i daha da bir sevmiştim. bir nevi kendine has ve ayırt edici bir sesi olduğunu küçük çapta kanıtlamıştım. meğer yıllarca ne q-tip ne tribe bilmeden get it together dinlemişiz.

  bundan bağımsız olarak q-tip ile ilgili söyleyeceğim ilk şey bu adam hip-hop müziği estetik ve müzikalite ile iç içe icra etmekte tam bir uzman (bkz: midnight marauders) (bkz: the low end theory). a tribe called quest keşke devam etseymiş dediğim grupların başında gelir. adamların kendi janrında daha iyisini henüz duymadım.
 • devasa plak koleksiyonu müzisyenliğindeki ustalığın ve a tribe called quest'deki yaratıcılığın kaynağına dair ipuçları verir.