şükela:  tümü | bugün
 • tanım: cumhurbaşkanı erdoğan’ın çocuklarına burs veren işadamı olarak tanınan remzi gür’ün beykoz’da ı. derece arkeolojik kazı alanında bulunan arazide yaptırdığı kaçak kafe.

  --- spoiler ---
  beykoz’da ı. derece arkeolojik kazı alanında bulunan arazide yaptırdığı kaçak “qadraj” kafe, imar barışı koşullarını taşımadığı halde, imar barışından yararlandırıldı.

  vakıflar’dan “müze yapacağım” şartıyla araziyi kiralayan ve nargile cafe yapan gür, 6. no’lu koruma kurulu’nun yıkım kararını uygulamayan beykoz belediyesi’nin göz yumması ile 2018’de inşaatı tamamladı.

  vakıflar müdürlüğü’nden “remzi gür müzesi” yapacağım vaadiyle kiraladığı anadolu hisarı göztepe mahallesi 5 parsel, 51 ada ve 15. pafta üzerindeki arazi üzerinde 2018 yılında kaçak kafe yapımına başlandı. akp eski il yönetim kurulu üyesi sadettin çay ile akp beykoz ilçe yönetim kurulu üyesi resul rençber tarafından başlatılan kafe inşaatı, arazinin 1. derece sit alanı kapsamında olması ve söz konusu arazide tescilli göksu kasrı’nın yıkıntılarının bulunması nedeniyle konu önce “dobs beykoz” adlı yerel gazetede kamuoyunun gündemine geldi. gazete’nin 1 temmuz 2018 tarihli nüshasında kaçak yapı haberlerinin çıkmasından bir gün sonra ise chp beykoz ilçe meclis üyeleri konuyu meclis gündemine taşıdı ve soru önergesi verdi. o ana kadar anacadde üzerindeki kaçak yapıyı “farketmemiş” olan beykoz belediyesi yapı kontrol müdürlüğü, hemen kaçak binayı mühürledi ve mühürlenme gerekçelerine ilişkin mendil büyüklüğnde küçük bir tabelayı inşaatın görünmez bir kolonuna astı. ancak ilginç olan mühürleme işlemi 2 temmuz 2018 tarihinden sonra yapılmasına karşın mühür kararının üzerindeki tarih 27 haziran 2018’i gösteriyordu. yani mühür zaptının üzerine önceden mühürlenmiş gibi bir hafta öncesinin tarihi atılmıştı.

  “ruhsatına aykırı olduğu için mühürlenmiştir. iskân edilemez. yapımına devam edildiği takdirde sahibi varsa müteahhidi ve çalışanları hakkında cumhuriyet savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacaktır. ayrıca ilgili yasalar gereğince gerekli işlemler yapılacak ve meydana gelebilecek her türlü sorumluluk ilgililerine aittir” uyarılarında bulunan mühür zaptına rağmen, kafe inşaatı aralıksız sürdü.

  beykoz belediyesi’nin yapı kontrol müdürlüğü’nün sorumluluğu üzerinden atmak için inşaat hakkında kültür ve tabiat varlıkları koruma kurulu’na konu hakkında şikâyette bulunması üzerine istanbul 6. no’lu kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulu 30 ocak 2019 tarihinde söz konusu arazide bulunan izinsiz ve ruhsatsız yapılar hakkında 2863 sayılı yasanın 16 ve 65. maddeleri uyarınca suç duyurusunda bulunulmasına, parselin izinsiz ve ruhsatsız yapılardan ivedilikle arındırılması, kurulun izni olmadan parselde herhangi bir inşai faaliyette bulunulamayacağı yönünde karar aldı.
  belediyenin ve koruma kurulu’nun yıkım kararları yok sayılarak inşaat faaliyetleri olanca hızıyla sürdü. sonuçta qadraj cafe hizmete açıldı. cafe’nin hizmete açılabilmesi için gereken işletme ruhsatını da tabii ki beykoz belediyesi verdi.
  --- spoiler ---
  link01
 • illegal bir şekilde işletmeye açılması (bkz: üstteki ileti) bir yana kalabalık bir grup ile gidildiğinde sipariş alınma sürecinden başlayıp siparişlerin masaya gelmesi dahil uzuuuuunca bir bekletme süresi yaşatan konsept kafe.

  burgerlerin içinin az pişmiş olması, kahvaltı tabağının yanında çayın 2 defa söylenmesi ile gelmesi, köfte siparişinin daha uzuuuuuun bir süre sonra gelmesi vs sıkıntılı durumlar :)