şükela:  tümü | bugün
  • pakistan'ın internet selebritisi olup da, pakistan standartlarına göre oldukça açık saçık (bize göre pek birşey yok) görüntüleri ve erotik sayılabilecek üslubu ile ünlendiği videoları nedeniyle nefret ve şöhret kazanmış bir kadın. temmuz 2016'da, 26 yaşındayken, öz abisi tarafından, aile şerefine leke sürdüğü gerekçesiyle uykusunda boğularak öldürülmüş.
  • 15 temmuz 2016 günü öldürülmüş. ancak sanırım türkiye'nin o günkü malum gündemi nedeniyle bizim medyada yer bulamamış.

bbc'nin, ölümünden 7 gün önce yayınladığı video haberde bir din adamıyla (molla olarak bahsediliyor) birlikte selfie'lerinin olduğu ve bu yüzden tehdit edildiği bilgisi geçiyor.

14 temmuz günüde express tribune dergisi muhabirine, telefonda, hayatından endişe ettiğini söylüyor.

15 temmuz gece yarısına doğru, ailesinin yaşadığı evde erkek kardeşi tarafından boğularak öldürülüyor. ölümünden 15 saat sonra babası tarafından polise bildiriliyor ve erkek kardeşi "ben yaptım", "uyku ilacı verdim, gece öldürdüm" diyerek suçu üstleniyor. ancak cinayetin muhtemelen "molla" denilen şahısla da ilgisi var. zira, cinayet hala çözülmüş olarak görülmüyor, para için öldürülmüş olabileceği düşünülüyor.

bbc ölümünden bir yıl sonra şöyle bir özet hazırlamış:
    http://www.bbc.com/…g-of-qandeel-baloch-one-year-on