• bugün sinemada izleme fırsatına eriştiğim aşmış film. henüz 25 yaşında olan ve ileride adını çok duyacağınızdan emin olduğum genç bir yönetmen olan aisultan seitov tarafından çekilmiş. fragmanına şuradan ulaşabilirsiniz.

qash veya kaş türkçe anlamıyla kaç anlamına geliyor. film 1930'lu yılların başında yaşanan sovyet kıtlığı dönemini ele alıyor. imdb sayfası şurada. yalnız öyle dümdüz bir dram değil. bundan sonrası komple spoiler ama bir çok insan bu filmden bi haber olacağı veya izledikten sonra bu başlığa geleceği için ekstra bir ibare koymuyorum.

film, bozkırda bir kaç kıl çadırın olduğu bir bölgede başlıyor. sscb'de kıtlık başladığı vakitlerde her köye bir kaç askerden oluşan yöneticiler atanıyordu. film de böyle başlıyor. ufak bir köy, ölen onlarca insan, merkezlere gönderilen yüzlerce cevapsız mektup...

filmin ikinci bölümü ağır bir temayla devam ediyor. köyün durumunu merkeze bildirmek üzere resmi bir mektup yazılıyor. baş rolümüz bu mektubu bir asker ile merkez şehire göndermek üzere görevlendiriliyor. baş rolümüz kıtlık yüzünden ufak kardeşini kimseler kesip yemesin diye çabalayan bir ağabey. karakterimiz yol boyunca yaşlı bir adamla kah dost, kah düşman oluyor. bu karakterin dede korkut olduğu aşikar. nereye giderse gitsin peşlerinden gelen ölüm gibi bir türlü abi ve kardeşin peşini bırakmıyor.

dede korkut'un kendisiyle alakalı olan hikayesi de aslında aşağı yukarı böyledir. nereye giderse gitsin sürekli ölüm peşinden gelir. ölümden kaçmak için durmadan kobuzunu çalar korkut. film boyunca sürekli yuvarlak imgeler görüyoruz. ay olur, güneş olur, yeri gelir kıl çadırın tepesindeki şanırak olur. hepsi bozkır kültürünün en temel öğesi olan döngüye bir göndermedir.

filmde balbal taşlarından tutun, insan varoluşunun dualizmine kadar bir çok konuya çeşitli göndermeler var. bu esnada haliyle ağır bir rejim eleştirisi de mevcut. filmin sonunda her şey insanlık için temalı sloganlara kadar değiniliyor. kısacası izleyin, izlettirin. ben uzun zamandır bu kadar yoğun imgeleme maruz kaldığım bir film hatırlamıyorum. sağlı sollu ağzıma sıçtı.
  • bu coinden bi cacık olmaz
  • son saatlerde değeri yüzde 50'ye yakın artan coin. bir haber mi çıktı henüz bakamadım. hakkında yazılan iyi yorumlar sebebiyle kenara çerezlik alıp atmıştım. takip edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.
  • son 2 gün içerisinde %110 civarı arttı. beklenen yükselişi yaptı diyebiliriz. ben aldığımın yarısın biraz erken çıktım ama yine de yeni alım fırsatları doğacaktır.
  • üç dört seneye erken emekliliğimi sağlayacagını düşündügüm coin. yatırım tavsiyesi değildir*

3 sene sonra gelen edit: agir gote girdi battik amk hahaha.
  • oncelikle yeni bir coin oldugu icin henuz cok ucuz. artik bitcoin'in 2-3 katina cikmasi yakin zamanda cok mumkun olmasa da piyasaya yeni cikan bu qash icin durum tam olarak boyle degil. henuz 20 gundur piyasada ve degeri henuz artis gostermeyen tek kripto para birimi.

yeni girenler su ana kadarki tum para birimlerinin o cok hizli yukselis trendini kacirsa da qash icin ayni sey soz konusu degil. en triskadan kripto para bile genelde cikistan sonra ulastigi dengeden sonra 10 kat artis gosterdi. qash'in boyle olmamasi icin bir neden goremiyorum.

yonetim kurulu ve yazilimcilari deneyimli insanlar. cok ciddi yerlerde calismislar. mimarisi, altyapisi saglam gorunuyor. qashi paraya kolay cevrilebilir bir hale getirmek icin ugrasiyorlar. eger basarabilirlerse bir banka kurma hedefleri var ve world book ile bunun provasini yapmayi dusunuyorlar.

ben 5k yatirip pozisyon aldim. size de bu kadar erkenden mantikli gelmesi durumunda hem size hem de bana kazancli olacagini dusundugum icin burada bir dusuncelerimi paylastim.

edit1: su anda bu entrynin yazildigi araliktaki fiyatini usd cinsinden 3 katina cikarmis, daralan bitcoin piyasasina ragmen artisi devam etmekte.
  • binance'da olsaydı ufak bir miktar alıp unutacağım kripto para. arkasında deneyimli insanlar var, daha hiç artış yaşamadı. üstteki yazar arkadaşım zaten bahsetmiş. sıçrama yaşamaması için bir sebep göremiyorum. listeye alınabilecek bir coin olduğunu düşünüyorum.
  • takibe aldigim 3-5 yeni coin'den birisi. enteresan sicramalar yapabilir.
hesabın var mı? giriş yap