• avrupa ve kuzey amerika'dan hindistan, asya ve avustralya'ya aktarmali ucuslari meshurdur bunlarin. ucaklari yeni ve konforlu, bilet fiyatlari da nispeten ucuzdur.

lakin ucuz etin yahnisi fena halde yavandir, bunlarin da yaptiklari overbooking dillere destandir.
    biletli ekonomi yolcusunu ucaga almamaktan tut da, parasini verip business class bilet almis yolcusunu da "business class dolu valla!" diyerek, para iadesi bile yapmadan (!), zorla ekonomi ucurmaya kadar yaptiklari kepazeliklerin haddi hesabi yok.
    bu sacmaliklara itiraz etmenin de hicbir faydasi yok, hicbir yer gorevlisi sizinle ilgilenmiyor ve maksimum $100 uyduruk bir telafi kuponundan baska bir sey alamiyorsunuz, business class parasi odeyip economy class ucan enayi olma serefini alninizda tasiyorsunuz :)

qatar airways'den ozenle kacindigim icin benim basima sahsen gelmedi bu olaylar, ama surekli ucus yapanlar bunun zaten farkinda. nitekim yedikleri her naneyi de burada yazsam sozluk dolar ama merak eden, bu isin meraklilarinin tartistigi su forumlara baksa yeter:

* http://www.flyertalk.com/…s-class-bump-economy.html
    * http://www.flyertalk.com/…ess-economy-forcibly.html
    * http://www.flyertalk.com/…4712-weird-bump-call.html
    * http://www.flyertalk.com/…atar-ua-award-ticket.html

bunun en temel sebebi, aktarma merkezi doha'da, bircok forslu prens ailesinin ma'aile ucaga binmek istemesi. zaten havayolunun sahibi o prensin amcasi, eh prensin 12 kisilik ailesi hep birden son dakikada business class almak isteyince qatar airways onlara hayir diyemiyor elbette, geri kalan biletli business yolcularini zorla ekonomi'ye indiriyor, veya topyekun ucaga almiyor, bir sonraki ucagi bekletiyor.
    hatta 8-10 kisilik first class kabininde 6-7 kisilik yer alip, geri kalan 1-2 biletli yolcuyu da "biz ailece beraber ucucaz, baskasini istemiyoruz" diye zorla ekonomiye dusuren aileler de mevcut.

kisacasi bu havayolunun kabin ekibi filipinli, fasli vb. olsa da, hizmet politikasi, arap seyhinin ozel havayolu olmaktan oteye gidememistir ne yazik ki.

inanilmaz ucuzlukta ekonomi bileti bulursaniz alin, ama onemli bir ucus yapiyorsaniz biraz paraya kiymakta fayda var bana gore.
  • kendin ile alakalı bu kadar gereksiz, merak etmediğimiz kişisel bilgilerini bizimle paylaşıp qatar airways hakkında bizi aydınlattığın için teşekkür ederiz @brayn.

mal mısın olm bize ne senin odanın sıcaklığından, iş teklifinden?
  • hosteslerini buyuk bir bolumu asyali olan havayolu sirketi. son zamanlarda dogu avrupali hostes sayisi da gittikce artmaktadir. agirlikli olarak taylandli, filipinli,hintli, koreli hostesler bulunmakla birlikte dunyanin hemen hemen her ulkesinden hostes de gorulebilmektedir. ben bir keresinde mauritus ve el salvadorlu hostes gormus idim.

hostesler ise alindiktan sonra 3 aylik bir egitime tabi olurlar. katar'in baskenti doha'da gecen bu egitim doneminde adaylar 10'dan sonra disari cikamazlar. bol bol sinava tabi tutulurlar. 3 ay gectikten sonra nihayet son bir ditching egitimi alip ucmaya baslarlar.

maaslari baya iyidir. dunya'nin bir cok ulkesine ucma luksu vardir. ucuslarda hep guzel otellerde kalirlar. sadece cabin crewlarin kalabildigi sitelerde yasarlar. genellikle 2ser kisiliktir evler. yalniz oyle istedikleri gibi giris cikis serbest degildir. en son saat gece 4'te evde olmak zorundadirlar. misafirler ise aksam 10'da cikis yapmak zorundadirlar.

qatar airways calisanlari yillik bir adet bedava bilet hakkina sahiptirler. fakat , bu noktaya cok dikkat, istediklere yere bilet ucretinin sadece yuzde 10'u kadarini odeyerek gidebilirler. muthis bir luks lan. muthis. ayrica bu avantajdan birinci derece akrabalar da faydalanabilmektdir. doha'daki hemen tum lokanta. kafe ya da eglence mekanlarinda qatar airways calisanlarin indirimler mevcuttur.

cogunluk ise ilk basladiginda en fazla iki sene calismak niyetiyle gelmekte ve soylenmekte buna ragmen kovulmadiklari takdirde bircogunun senelerce bu firmada kaldiklari siklikla gorulmektedir.
  • an itibariyle istanbul şehir ofisine ulaşmaya çalışıyorum. ortalama bekleme süreniz 15 dakikadır, diyor bekletme mesajı.

tarihi bir andı bu benim için. siz gönül dostlarıyla paylaşmadan duramadım.
  • ucaklari servisleri ickileri yemekleri ikramlari herseyiyle mukemmel denilebilecek bir sirket ayrica doha havaalanina gelince internet pointleri bulunuyor, kacirmamak gerek. ucakta icinde dis fircasi, kulaklik gibi ivir zivirin oldugu qatar logolu cantalar veriyorlar isteyenler inerken bu cantalari yaninda goturebiliyor acaba alabilir miyiz diye dusunmenize gerek yok. koltuklarda lcd ekranlar var. koltuklarin yanlarindaki kontroller sayesinde friends,frasier, two and a half man gibi dizileri, gideceginiz yerlerle ilgili belgeselleri, cizgi film, sinema filmleri, spor programlarini seyredebilir ya da oyun oynayip muzik dinleyebilirsiniz. havaalanina inince eger aktarma yapacaksaniz "transfer" yazan bolumden ucaginiza bineceginiz kapinin numarasini ogrenebilirsiniz. ucaktan iner inmez orada sira olusuyor o yuzden once duty free yi gezmenizi oneririm. dinlenme odalarinda uyunabilir eger yemek yemek istiyorsaniz yemek bolumunde mc donalds tarzi yemekleri bulabiliyorsunuz. buranin yani tam ters istikametinde havaalaninin diger ucuna dogru bir lokanta var. daha yerel yemekleri buradan bulabilirsiniz. ben pilav, ana yemek, icecek ve sanirim almadigim tatli icin 5 - 6 milyon odedim ama pek akillica davranmadigimi kabul etmem gerek siz benim yaptigim hataya dusup euro verip yemek yemege calismayin para ustunu qatar parasi olarak veriyorlar ve dusuk bir kurdan cevirdiklerinden fazla para vermis oluyorsunuz ayrica isinize yaramayacak paralari yaninizda tasimak zorunda kaliyorsunuz. bence en fazla 15 milyonu turkiyedeyken doviz burosunda cevirtirseniz mis gibi yemek yiyebilirsiniz. ya yetmezse cekinceniz varsa 5 euro da bozuk bulundurabilirsiniz mesela...

ucakta en cok hosuma giden seylere gelince servisleri cok iyi hostesler cok nazik her ulkeden gelen kisiler oldugundan ingilizceleriyle ilgili problem olursa baska biriyle konusup sorunu cozebilirsiniz.ilk yola cikinca bir tane turk hostes ucakta bulunuyordu eger ingilizceniz yoksa turk hostesin olup olmadigini kontrol edebilirsiniz. havaalanina geldiginizde eger diger ucakla ilgili sorun olursa yeni ucak icin bir gun beklemenizi isteyebilirler bu durumda toplantim vardi filan diye mizmizlanirsaniz dubai havayollariyla vs. aktarma yapabiliyorlar (kuzenim bu sekilde yolculuk etmis yani ise yarar bir yontem) ucak aktarmalarinda sorun yasamamak icin eger en fazla 7 kiloluk bir bavulunuz varsa el bagaji olarak bavulu yaniniza alabilirsiniz. (kuzenimin bavulu 3 gun boyunca bulunamamis yani hic basa gelmeyen bir olay degil)

ucaktaki yemekler kori turu bir baharatla tatlandirilmis bu yuzden yemekten hoslanmayabilirsiniz ama herseyin yaninda pilav var ac kalicam diye endiselenmeye gerek yok hatta aktarma arasinda cok beklemeniz gerekmiyorsa havaalaninda hic yemek yemenize gerek yok cunku ucaga bindikten kisa bir sure sonra yemek servisi basliyor. katar havayollarinin en guzel yani ucuslarinin ucuzlugu eger herhangi bir yere giderken ucuzlugunu gorup hizmet konusunda kararsiz kalirsaniz dunyanin en iyi havayollarindan biri oldugunu hatirlatmak isterim. thy ve lufthansa dan iyi olduklarini soyleyebilirim mesela.

bu entry 16 saatlik aktarmali bir yolculuktan sonra sikilmamis ya ne guzel ickilerimizi iciyorduk film seyrediyorduk fikriyle ucaktan inen bir bunye tarafindan yazilmistir. ayni bunyenin istanbul - ankara arasi bir saatlik yolda sikilmis oldugu gorulmustur.
  • uzun mesafeli uçuşta memnun kaldığım havayoludur çok ufak aksaklıklara rağmen. hostesleri son derece nazik, sabırlı ve yardımseverdir. çoğu asya kökenli olmakla birlikte arap kökenli bir hostes görmedim. katar-avustralya arası uçuşta arap bir yolcu hostesle iletişim kurmaya çalışmıştır fakat yolcu arapçadan başka bir dil bilmemektedir ve hosteslerden de arapça bilen çıkmamıştır. yolcu ve hostes el işaretleriyle anlaşmıştır.
    ikram olarak masraftan kaçınmayan havayolu benim gibi birinin bile karnını tıka basa güzel ikramlarla doyurmuştur ve hatta standart yemeği bile artırmama sebep olmuştur. türkiye katar arası uçarken ise haydari, kısır, alpella, as kraker gibi türkiye kökenli ikramları ağırlıklıdır.
    kıtalararası uçuşta bavul sınırı 30 kilodur. bilette 23 yazabilir ve hatta ilave 10 kilo bagaj hakkı olduğu da yazabilir broşürlerde fakat sınır 30 kilo bagaj artı 7 kilo el bagajıdır. teyit için şehir ofisinden ziyade havaalanı ofisine sormak en doğrusudur. sonra havaalanında bavulu boşaltabilirsiniz ya da ek ücret ödeyebilirsiniz. birçok havayolu avustralya'dan çıkışta kilo başına 100 dolar isterken bunlar 30 dolar istemektedir.
    airbus uçakların koltukları oldukça rahat ve koltuk arası mesafeleri iri insanları bile rahat ettirebilecek seviyededir. boeing 777'de de koltuklar rahattır ama acil çıkış kapısı yanındaki koltuklarda oturduğum için koltuk arası mesafeler için bir şey söyleyememekteyim.
    uçulan mesafeye göre film ve müzik çeşitliliği artmaktadır, yolcuların bu konuda sıkıntı çekmesine izin vermemektedir.
    uçaklarında 13 numaralı koltuklar yoktur.

doha havaalanında ise yolcuların kullanımına sunulan ücretsiz internet de yeterlidir. bilgisayarınız yoksa bile 10-15 netbookun olduğu internet erişim odasında internete girebilirsiniz. havaalanında sigara içme odaları vardır ve tuvaletlerde sıcak su akmaktadır. sıcak bir ülkede çeşmeden soğuk su akması pek de normal karşılanamaz doğal olarak. aktarma için beklenilen iki katlı bina küçük durmakla birlikte yeterli görünmektedir ancak trafiğin yoğun olduğu zamanlar sıkıntı yaşatabilir. bekleme koltuklarının kolçakları sabittir ve koltuklara yatmanıza izin vermez.
    belli bir süreden fazla aktarma için bekleyen yolculara verilen ücretsiz yemek mükemmel değildir ama aç karnı doyurmaya yeter ve güzeldir. duty free kesimindeki ürünlerin fiyatı düşük olmakla birlikte çok da uygun değildir.
  • - uçağa binince herkese bir çift çorap, bir battaniye, bir yastık ve bir dış fırçası verilir
    - uçak kalkar kalkmaz klima çalıştırılır ve sıcaklık 18 dereceye kadar düşürülür.. çünkü özellikle araplar pis koktukları ve terliklerini de çıkarttıklarında leş bir koku yayarlar
    - soğuk görmemiş olan bu koku kaynakları hemen çorapları giyer ve battaniyenin altına girerler
    - böylece koku önlenmiş olur

- yemek servisinde size gelene kadar kırmızı etin bitmiş olma olasılığı yüksektir.. "please spare one beef for next time" deyip tavukla devam edin..

- hostesleri komünist düzen askerleri gibidir.. hiçbirisinde giyim ve nizam olarak en ufak farklılık göremezsiniz
  • kendileriyle ilk ve tek tecrübemin fantastik şekilde olduğu ve bir daha kullanmayı pek düşünmediğim ortadoğudaki bir havayolu şirketi.

öncelikle belirteyim, avustralya'da yaşıyorum ve daha önce eşim sorunsuz şekilde uçuşlar gerçekleştirdi bu şirket ile. neyse, ben de 2019 yazında kardeşimin düğünü için türkiye'ye uçmak istediğimde çok da indirimli olmayan normal fiyata gidiş dönüş bileti aldım. özellikle aktarma süresi 2-3 saat kadar kısa tuttum ki bütün yolculuk süresi 22-23 saati geçmesin diye.

her neyse, yolculuk günü geldi ve yaklaşık 2 saat öncesinde hava limanında bulundum, bavul vs. teslim ettim, pasaporttan geçtim ve akşam 8 olan kalkış saatini bekleme başladım. saat 8i geçmesine rağmen hiçbir gelişme olmadı. saat 9a doğru uçağın gecikmeli kalkacağı bildirildi. beklemeye devam ederken saat başı teknik arıza nedeniyle gecikmenin devam edeceği belirtildi. bu sırada, etrafta volta atarken, bineceğimiz uçağın sağ motor kapağının açılarak, bir bilgisayara bağlanmış olduğunu gördüm pencereden, uçak bozuldu galiba diye düşünürek. bu süreç yaklaşık 12ye kadar devam etti ve en sonunda bizi uçağa aldılar yalnız bu sefer de uçağın içinde beklemeye başladık. artık saat gece 1e gelirken gece yarısı uçuş yasağının başladığı gerekçesiyle uçuşun iptal olduğunu, check-in masasına bavullarımızı almamız söylendi. şansımı şaapayım diye söylenerek, uçaktan inip tekrardan sıraya girdim ve de yaklaşık 1 saatlik bekleme sonrası bavulumu aldım, yeni biletlere ihtiyacım olmadığı ve detayların yarın ayarlanacağı söylendi. sonrasında da bizlere ücretsiz taksi ve hotel kartı verdiler ve ertesi günü öğle civarı tekrar havalimanına gelmemizi istediler. gece 2 civarı bavulumla taksiye atlayıp hotelin yolunu tuttum ve 5-6 saatlik rahatsız bir uyku ve ücreti karşılanmış bir kahvaltının ardından tekrar havalimanına gittim.

check-in masasının açılmasını beklerken, zaten türkiye'ye sadece bir hafta kalacağımdan ve de zaten bir gün kaybettiğimden dönüş biletimi bir gün sonraya aldırmak istedim ve müşteri hizmetlerini aradım. 10 dakikalık kısa bir konuşmanın ardından dönüşü bir gün ertelettim. neyse, sonra check-in açıldı ve sırada bekleyip bavullarımı vermek üzereyken sistemde bütün biletlerimin iptal olduğu gözüktü. şaşkınlık içinde iken, bana az ilerdeki müşteri hizmetlerine masasına gidip sorunu orada çözmem söylendi.

müşteri hizmetleri masasına bütün olayı anlattıktan sonra, sistemde herşeyi kontrol ettik. meğerse, ben dönüş uçuşumu bir gün erteletirken elemen bütün herşeyi ya silmiş ya da iptal etmiş. "artık gitmeme izin verin lütfen, dünden beri uğraşıyorum" dedim hafiften yalvararak. sonunda bütün gidiş dönüş uçuşlarını tekrar ayarladık ancak doha'daki bekleme sürem birkaç saat yerine yaklaşık 10 saat olarak ayarlandı bu sefer. lanet olsun derken bize orada ücretsiz lounge ayarlanacağı söylendi ve biraz da olsa içim rahatladı. tekrar sıraya girip, bavulumu teslim edip biletlerimi aldım.

sonunda akşam 5e doğru uçağa bindik ve de havalandık. güzel bir uçuşun ardından katar'ın yerel saatine göre gece 2 gibi havalimanına indik. ücretsiz lounge meselesini konuşmak istedik ama gece 2 olduğundan olsa gerek muhatap kimseyi bulamadık. en sonunda bulduğumuz kişiler ise ne bu iptal olan uçuştan, ne de bu verilen sözden bihaber çıktı. yaklaşık bir buçuk saat kadar muhatap arayıp, derdimizi anlatmaya çalışırken en sonunda bir yetkili çıkıp aradan yaklaşık 7-8 kişiyi lounge'a alacağını belirtti bizim sayımızın yaklaşık 20 kişi olmasına rağmen. "sizin yapacağınız işin taaaaa" deyip, en yaşlı ve en çok sesi çıkan insanları lounge'a gönderip kendi halime bakmaya karar verdim ve yaklaşık 8 saat kadar uyumadan doha havalimanında vakit geçirdim sabaha kadar. en sonunda öğleye doğru, ikinci uçuşun vakti geldi ve bu uzun aktarmanın ardından uçağa bindim.

sorunsuz bir uçuşun ardından, toplamda yaklaşık 40 saatlik bir macera sonrasında zombi kıvamında sabiha gökçen havalimanına indim. hem saat farkı hem de 2 günlük yolculuk yüzünden türkiye'deki ilk günüm hayal ve gerçeklik arasında gidip geldi ve sanırsam beynim kendine gelemedi birkaç gün.

sanırsam bir güç, benim gitmemi istemedi ama zorlayarak da olsa başardım.
  • ilk ve tek yurtdisi/ucak deneyimim oldugundan baska sirketlerle karsilastirma yapamayacagim. ama 4 sefer ve toplam 18 saat ucus yaptik, bizim icin hersey mukemmeldi. cok fazla yemek sectigim icin, ac kalacagimi dusundugum icin pek bir beklentim yoktu acikcasi, ama yemekler cok guzeldi. hem kahvaltisi, hem de aksam yemekleri, hem cesit acisindan hem de lezzet acisindan olabildigince iyiydi.

inis kalkislarda hicbir problem yasamadik biz, zamaninda oldu hersey. donus yolunda bir gecelik doha konaklamamiz vardi ve ben yine otel konusunda tedirgindim. ama doha gordugum kadarlik kismiyla cok guzel bir sehir, ve kaldigimiz otel odasi da bu sehri tepeden seyrediyordu. vakit sorununuz yoksa gece konaklamasi sizi korkutmasin.

aklimdan cikmayan bir diger ayrinti da, ucak personelinin ingilizcesi. "iyi aksamlar beyler, bayanlar. halekula halekula ... . iyi aksamlar." seklinde giris ve cikis kelimelerini anliyorduk. 4. ucusta arada bir "fasten your seat belt" secebildik.

benim unutmayacagim bir sey daha var. ucaga bindikten kisa bir sure sonra, servisten kisa bir sure once, ellerinizi temizlemeniz icin islak mendil tarzi cok sicak bir siviya batirilmis mendiller dagitiyorlar. hos kokusuyla ellerinizi silip temizliyorsunuz. fakat siradan bir islak mendil kullansa herkes ayni anda, ucak gibi kapali bir yerde kokudan cok rahatsiz olabilirsiniz. bu dagittiklari seyin kokusu hemen dagilip yok oluyor. rahat nefes aliyorsunuz. (ayni mantikla bizim tatil icin gittigimiz otelde, hava cok sicak oldugundan buz gibi bir siviya batirilmis, yine esansli minik havlular dagitiliyor. misafirler ellerini ve yuzlerini bu soguk havlularla silip rahatliyorlar)

bu kadar ayrintinin ustune, ozetle cok memnun kaldigimiz havayolu sirketi.
  • yolcusuna haber vermeden uçuş saatini değiştiren, (bir mail bile yok)

kredi kartı ile bilet satın alırken tek bir uyarı vermeyip, satın aldıktan sonra, onay ekranında "kontuar da kredi kartı kontrolü yapıcaz, sanal kartla aldıysan uçağa almayacaz ehi :)" deyip telefon açtığınızda "bankadan yazı alın kredi kartı numaranızı belirtin, yoksa mümkün değil" deyip kestiren, elin katarlısına kredi kartı numaranızı apaçık gönderdiğiniz,

hesapta emirates'in rakibi ama arada asır fark olduğunu düşündüğüm firma.

ha siz ucuz diye binerseniz, o sizin işiniz...
hesabın var mı? giriş yap