şükela:  tümü | bugün soru sor
  • olur da benzer bir mail ile karşılaşan olursa diye yazmak istiyorum. elbette ki herhangi bir para vs kaptırmadım. dolandırıcılık olduğunu da qatar duty free müşteri hizmetlerini arayarak öğrendim. ama adamlara mevzuya uyandığımı söylemedim çünkü hala ne benden para istendi, ne de şüphe yaratacak bir hareket yaptılar.

özetlemek gerekirse;

bir gün @qatardutyfree.com uzantılı bir mail adresinden "nakit para ödülü kazandınız, detaylar için lütfen iletişime geçin" diye mail geldi. eğer daha önce qatar'a hiç gitmemiş, duty free'den alışveriş yapmamış ve dahi çekiliş için başvurmamış olsaydım zaten umursamaz geçerdim. ancak belli ki mail bilgisini benim başvurumdan almışlar bir şekilde. temkinli yaklaşarak diyaloğu sürdürdüm.

benden sadece telefon bilgisi istendi bu süre içinde, bir de ad soyad (teyit amaçlı). eğer "kayıt için ıvır zıvır için 100 dolar gönderin falan dese zaten uzatmaz kestirip atardım. ancak dediğim gibi daha önce qatar duty free'den alışveriş yapıp çekilişe katıldığım için ufak da olsa bir "acaba?" vardı. gerçi çekiliş sıfır bir araba içindi, nakit para değil.

neyse, en son bana gelen mailde paranın malezya'da adıma açılacak bir banka hesabına yatacağı, bu sırada qatar'a gelip (biletin parasını ve oteli karşılayacaklarını ben daha sormadan söylediler) ödül teslimi için fotoğraf ve ufak bir ropörtaj yapılacağını falan ilettiler. zaten mevzuyu qatar duty free müşteri hizmetlerinden teyit etmeme rağmen bir yandan da mevzuyu devam ettirmemin nedeni bu.

aklıma her şey geliyor. düşünsenize gerçekten para hesabıma yatıyor. ardından silahlı kişilerce parayı başka bir hesaba aktarmam için tehdit ediliyorum. bildiğin kara para aklama gibi bir duruma alet olabilirim. o zaman da adamların uçak parasını karşılaması falan devede kulak kalabilir.

para malezya'da bir bankaya yatacakmış. benim adıma nasıl hesap açacakları ayrı komedi kimlik bilgilerim vs olmadan. şu anda malezya'daki bankadan iletişime geçmelerini bekliyorum :) muhtemelen soracaklar, acaba hatalı bilgi verip bir sonraki aşamada ne olacağını görsem mi diye düşünüyorum ama bokunu çıkartmamak lazım :)

sonuç olarak; eminiz ki qatar duty free nakit ödül dağıtmıyor (araba vb büyük ödüller var ama nakit para yok) ve böyle bir mail alırsanız anlayın ki dolandırıcılıktır.