şükela:  tümü | bugün
 • ilk öğrendiğim programlama dili; pek çok kişi gibi benim de ilk göz ve karın ağrım.

  sene 1996. lise 1'deyim. derslerden bilgisayar, kütük gibi bilgisayarlarla dolu bir salon, 14.4k modemler, gülle gibi fareler, dev yarasa monitörler, grafiksel arabirimiyle kendine hayran bırakan windows 3.1... bilgisayar hocamız programlamanın p'sini bilmeyen bünyelere qbasic enjekte edeceğini söylediğinde midemde gaz oluşmuş, aklımda "sıçtık" lafı ekolu yankılanmıştı. ama derse girip çıktıkça bu türlü gerginliklerimin yersiz olduğunu anlamam çok sürmedi.

  siyah fonlu ekrana kodları yazıp, işime yaramayan çemberler çizdikçe qbasic, çemberbasic halini aldı benim gözümde. aslında çok daha fazla iş yapılıyordu bu qbasic'de de hocamız çember konusuna sıkışıp, bizi de o alana sıkıştırıp kalmıştı. sonrasında öyle böyle dönemi bitirdim, son sınavdan 80 çakıp qbasic ve çember bilimi ile vedalaştım. son sınavda komutları unutup çember yerine, yamuk çizmem hala efsanedir. demek sanatsal bir yamuk çizdim ki hoca 80 verdi.

  büdüt: windows 3.1 düzeltme ve bilgilendirmesi için eksantirik milli'ye teşekkürler.
 • 2000’li yılların başında ytü gemi inşaatı mühendisliği bölümünde gösterilen programlama dilidir. diğer bölümler c, c++,visual basic, matlab gibi diller görürken biz bunu gören son nesildik sanırım.

  excel’de basit makrolar yazmak, ardından da c sharp öğrenmememe vesile ve ilham kaynağı olmuştur.
 • özleyenleri buraya alalım denilen bir çok yazılımcı için eski dost ilk aşktır.

  t: qbasic & quickbasic, dos işletim sistemine dayalı öğrenmesi kolay bir programlama dilidir (ve bu nedenle yeni başlayanlar için idealdir)
 • gorilla.bas, nibbles.bas, money.bas, ve remline.bas ile beraber gelen gokyuzu mavisi, huzurun adresi.
 • çoğu kişinin programlamaya başladığı ilk araç, ilk göz ağrısı.
 • üniversitelerde algoritma derslerinde progralamaya giriş mahiyetinde küçücük bir giriş yaparak 1. sınıf 1. dönemde verilebilecek ve bence yararlı olabilecek bir programlama dili yorumlayıcısı**. qbasic olur beğenmeyene gwbasic olur, ama en azından bilgisayarın nasıl çalıştığı hakkında en ufak bir fikri olmayanlar bilgisayar nasıl çalışır o adımlar nasıl bilgisayara anlatılmalıdır bunu öğrenirler. hayatında msdos görmemiş adama cde program yazmayı öğretmek deveye hendek atmayı öğretmek gibi bir şey. kimse kusura bakmasın ama bilgisayar kullanmak bilgisayar mühendisi olmak demek windows kullanabilmek değil. iki üç tıkla herkes program yazabilir, ama bilgisayarda kod yazabilen herkes bilgisayar mühendisi olamaz. hayatında windows dışında arayüz kullanmamış adam da temel bilgisayar programlamada afallar kalır, kalıyor da. bana bıraksan ben 1. sınıfta herkese giriş seviyede basic öğretir hiç bir sınavı da kağıt üzerinde yapmam, ama kimse bana bırakmaz orası ayrı.
 • o gwbasic'in insanin icini donduran karanlik dehlizlerinden bizi kurtaran ve bize gok yuzunun o nadide mavisini gosteren seydir, oldugu zaman huzur ve cesitli muhasebe programlari dunyamiza hakim olur, yoklugu ise teror ve kaos demektir.
 • tavuklarin kullandigi bir interpreter
 • quickbasic'in exe derlemeyen ve dos ile ucretsiz gelen kirpilmis kardesi.