şükela:  tümü | bugün
 • açık kaynak kodlu cbs (coğrafi bilgi sistemleri) yazılımı
 • açık kaynak kodlu ve geliştiricileri sayesinde sürekli kendini geliştiren ve kullanıcı arayüzü en iyi olan coğrafi bilgi sistem yazılımı. ara ara çökse de, stabil çalışmasından ödün vermez. ayrıca birçok cbs formatını desteklediği ve her işletim sisteminde çalıştığı için tercih sebebidir.

  pyton gibi kullanıcı dostu programa dillerini destekler.

  piyasaya hakim ve en pahallı rakibi de çökme sorunu yaşadığından bu sorun göz ardı edilebilir.
 • arcgis'in beleş alternatifi. kendisiyle beraber saga, grass ve whitebox spatialkullanılırsa arcgis'e gerçekten iyi bir alternatif olabilmektedir.
 • yakınlaştırma/uzaklaştırma gibi basit işlemler bile zor, daha kolay olabilirdi. önce yakınlaştır'a tıkla sonra görsele, şimdi yine yakınlaştır'a tıkla sonra yine görsele derken işkence oluyor.

  biraz kurcalayınca keyif alıyorsun ortaya bir şeyler çıkınca ama epey uğraşmak gerek sanırım onun için.
 • yeni çıkan 3.0 versiyonu ile içinde toplam 1.2 milyon nokta datası bulunan 3 file geodatabase dosyasını hiç sıkıntısız açıp. 3 dosyaya birden geçici bufferlar oluşturup bu bufferları yine geçici olarak birleştirip 5000 noktanın bu tampon bölgeler ile çakışanlarını seçmeme hiç hata vermeden olanak sağlamış bedava yazılımdır. ben çok başarılı buldum şahsen. esrinin işi baya zor.
 • arcgis'e göre en büyük avantajı, dosya uzantılarında daha esnek davranabilmesidir. ancak raster analizlerinde ve interpolasyonlarında çok başarılı bulmuyorum şahsen.
 • arcgis wfs katmanı ekleme özelliği yalnızca windows sürümlerinde mevcut olup osx ve linux dağıtımlarında bulunmamaktadır.

  bunun dışında .sld stil dosyaları geoserver ile tam uyumlu değildir. shp üzerinde çalışmıyorsanız, wfs ya da vector layer üzerinde çalışırken stil oluşturup kaydettiğiniz dosyayı daha sonra tekrar açtığınızda balkabağı ile karşılaşırsınız. ayrıca wfs den çekilen spatial tablodaki sütun isimlerini en olmadık şekilde kırpar can sıkar.

  itrf96 türkiye tm30 default gelmez. manuel eklemeniz gerekir. (epsg:900913) ve otf* modunda itrf96 projeksiyonu seçildiğinde bazen sapıtır ardından sebepsiz kapanır.

  yalnızca görüntüleme açısından çok çok başarılı, diğer hususlarda da spesifik hataları saymazsak gayet başarılı gis yazılımı.