• etken maddesi estradiol valerat ve dienogest olan, kesintisiz yani ara vermeden kullanılan, 28 tablet içeren oral kontraseptif.

  kesintisiz kullanılan bir diğer oks; (bkz: yazz 24+4)
 • eczanelerden satın alırken eczacılardan çok güzel yorumlar duyduğum ilaç. "çok güzel bir tercih vücudun doğal hormon değişikliğine en yakını" diyen var, "en yenisi en yan etkisizi" diyen de var. sadece 1 tanesi sanırım bu tür ilaçların genelinde "koruma faktörü yüksek bir güneş kremi ile kullanman gerek, yüzde lekelenme yapar" dedi. şu ana kadar öyle bir problem yaşamadım. yasmin vb ilaçların içindeki alerji (bkz: ürtiker) yapan bir maddeden dolayı bunu kullanmaya zaten mecburum ama memnunum da. yine aynı mecburiyetten dolayı kullandığım belara'nın sebep olduğu binbir türlü can sıkıntısını yaşamıyorum artık. kilo almadım. mide bulantısı yaşamadım. sersem değilim. yine de benim yaşadığım alerji problemi vs sebeplerden dolayı bir doktor gözetiminde kullanılması gerektiğini düşünmekteyim. bu yazdıklarım kişisel, tamamen benim bünyemle ilgilidir.
 • artik daha fazla surunmek istemedigim icin üç gün önce biraktığım ilac.

  ya bu insanlarda cidden hormon bozuklugu veyahut bir şeyin eksikliği var ilac onu duzelttigi icin iyi geliyor ya da onceki entryler bir çeşit plasebo etkisi ile kaleme alinmislar. zira ben bu ilaci kullandigim iki ayin sonunda oldurmeyip surunduren cinsten bi zikkim olduguna kanaat getirdim.
  iki yil once kontrole gittigimde doktorum kistlerim icin yazz 24+4 u yazdiydi bir kutu kullanip bosvermistim ki herhangi bir yan etkisini de gordugum soylenemezdi. iki ay once tekrar kontrole gittim doktor bu sefer diane 35 yazdi ama ben onun kötü ününu sozlukten ve diğer bir sürü yerden okudugum icin piyasadaki en yeni en gelişmiş muadili olarak bu ilaci tercih ettim.
  ilaca basladigim ay bunyemde ciddi bir kirilma belirgin bir halsizlik yarattigi halde duygu durumumda bi sicramaya veyahut herhangi bir oynamaya sebebiyet vermedi. yalniz ilk hafta surekli kestirme ihtiyaci hissettim ve her gün çatır çatır dışkılayan ben uc gun tuvalete cikamadigim icin karnimin şişinden hayatimda ilk defa sinameki otu kullanmak zorunda kaldim.
  sonradan kirginligim hafifledi ben de herhalde ilk hafta alisma asamasi oldugu icin boyle oldu diye düşünerekten devam ettim. ilk bir ayi o sekilde tamamladim ama bir yandan da zindeligim yasam enerjim gunden gune farkedilir sekilde azaldi ve ikinci kutunun ilk haftasinda üstümde bi durgunluk vardı hatta ikinci hafta ciddi ciddi hayattan bezdirdi diyebilirim. ikinci kutunun ikinci haftasinda hemen her aksam aglamakli bir haldeydim.
  hani herhangi bir seye kizdigim veya uzuldugum icin degil belli bir olayı düşünerekten veya bir sebepten ötürü falan da değil direk yorgun depresif ve yasamdan bezmis hissettigim icin. bu ilac nasil oldugunu anlamasam da bence bir sekilde insanin yasama istegini somuruyo. hayatimda ergenligim dahil su son uc hafta yasadigim kadar sikintili bir donem daha gecirdigimi hatirlamiyorum kesinlikle. depresyon denilen seyi ben bu ilacla kesfettim. valla abartmıyorum kamburum çıktı ve sırtım hala ağrıyo.
  tabiki her bunyeye etkisi bir olmaz aslinda daha ilk aydan koyu renk topaklar icimden baya baya sokulup dokulmeye de basladi hani ama sahsen ilaca devam etmeyi şu halde dusunemiyorum. belki gözüm yerse diane 35e falan başlarım artık.

  ilac ilk hafta içim ezilircesine sık sık aniden gelen bi açlık hissi uyandırıyodu iştahlanmıştım ne güzel kilo alırım diyodum ama sonradan tam tersine iştahımı hepten kesti.
  ben bu ilaca başlamadan evvel özellikle kilo aldırıcı bi diyetle ite kalka 60 kiloya çıkmıştım şu an sadece iki ay geçti ve 57 kiloyum :(
  gogusleri falan da buyutmuyor ayrica. yok öyle bir dünya.

  toparlamak gerekirse bence mecbur kalmadıkça kullanmayınız zaten korunma amaçlı kdkh kullanmayı hiç anlamlandıramıyorum o ayrı bir durum da hani özellikle böyle yoğun tempoda çalışmanız gereken enerjinizin tümüne ihtiyac duyduğunuz dönemlerde kesinlikle başlamayın motivasyonunuzu yaşam şevkinizi her şeyinizi emiyo bu lanet.
 • 20 günlük kullanımım sonucu şimdiye kadar kullandığım oks'lerden benim için en sevimlisi olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğim oral kontraseptif.
  benim için diyorum, çünkü herkeste gösterdiği yan etkiler farklı bu ilaçların.
  diane 35'i bıraktıktan sonra çaat diye 10 kilo civarı kaybetmiş*, ya da birçok kadının öve öve bitiremediği yazz 24+4'le hayatımın en korkunç regl ağrısını çekmenin yanısıra etrafta gördüğü her uyarana da ağlayarak tepki vermiş olmanın bana verdiği yetkiye dayanarak şu son bir ayda varolan kronik mide bulantımı bu ilaca bağlayamayacağım, ona bu haksızlığı yapamam. yediğim bişiler dokunuyodur, olmadı psikosomatiktir, evet :(
  bir de ismi çok güzel. oks değil de başka türlü bir ilaç olsa şu isimde karakter oynatırdım kesinlikle.*
 • doğum kontrol haplarının en güvenlisi ve en yan etkisiz olanı. yazzdan sonra yeni favorim. bir de çok acaip bir bonusu var, erkekler bunu kutlasın:) http://m.haberler.com/…irista-cinsel-istegi-haberi/
 • daha önce kullandığım oks*'nin tr'de artık satılmaması üzerine kullanmaya başladığım hap.
  avrupa'da claira, amerika (ve muhtemelen avustralya ve kanada'da da) natazia adıyla satılıyor.

  sevgilinin ecnebistandan gelecek olması, cildimin yaşadığı geç ergenlik buhranı ve düzenli adet görmeme rağmen iki kez acile gitmeme neden olacak kadar şiddetli adet ağrısı (takriben kusma, tansiyon düşmesi vs) geçirmem nedeniyle üçüncü oks macerama başladım.

  (sağlık bakanlığının saçma sapan uygulamaları nedeniyle özel hastane acillerinin nasıl esnaf zihniyetine büründükleri de başka bir entrynin konusu olacak.)

  neyse, içinde 4 farklı hormon seviyesi içeren farklı renklerle kodlanmış 26 adet hap ile iki adet hormonsuz hap bulunuyor. etkin maddeleri estradiol valerat (yani östrojen) ile diegonest (yani progestron).
  temel mantığı bu hormonların oranını mümkün mertebe doğal menstrüasyon döngüsündeki hormon değişimine benzer tutmak.

  sırayla şu oranlarda hormon alıyorsunuz.
  2 gün: 3 östrojen, 0 progestron
  5 gün: 2 östrojen, 2 progestron
  17 gün: 2 östrojen, 3 progestron
  2 gün: 1 östrojen, 0 progestron

  clairistanın hormon değişimiyle ilgili bir grafik bulamadım, ama doğal halinde biri artarken diğeri azalan östrojen progestron dengesini nispeten taklit ettiği söylenebilir.

  menstrüasyonda hormon değişimi grafiği 1
  menstrüasyonda hormon değişikliği grafiği 2

  grafikler size bir şey ifade etmiyorsa şöyle açıklayayım. (adet olunan gün adet döngüsünün ilk günü sayılır, özellikle erkeklere hatırlatalım, olur da okuyan varsa hangi gün hangi gün demesinler. 14. gün de ovulasyon zamanı.)

  normalde: adet ile birlikte östrojen de progestron da sıfırdan başlıyor. östrojen 14. gün maximuma ulaşacak şekilde artarken progestron sabit. (östrojen çokluğunu=libido diyebiliriz) ovulasyondan hemen sonra östrojen kısa bir düşüş yaşıyor ve progestron yükselişe geçiyor. adet olana kadar progestron yüksek seviyede kalıyor. östrojen ise orta seviyelerde seyrediyor. (pms de progestronun yüksek olduğu bu döneme denk geliyor.) yeniden adet olduğumuzda iki hormon da yeniden sıfırlanıyor.

  üstteki gibi kabaca bir oran verirsek

  8 gün: 0 öst, 0 pro
  6 gün: 3 öst, 0 pro
  2 gün: 1 öst, 1 pro
  10 gün: 2 öst, 3 pro
  2 gün: 1 öst, 1 pro

  sonuç olarak qlairista doğal hormon değişimine benzer bir grafik çiziyor. bu durumda normalde olduğu gibi libido dalgalanmaları, ruh hali dalgalanmaları gibi adet döngüsünün yan etkilerini de göstereceğini bekleyebiliriz.

  henüz bir paketi bitirmediğim için kendi yorumlarımı daha sonraya saklıyorum.
 • (bkz: #42310777) şu ilk entryme istinaden:

  1. paketi neredeyse bitirdiğim oks.

  yan etkiler:

  ilk 7 gün normal geçti. herhangi bir farklılık yaşamadım.

  fakat 17 adet olan sarı haplar (yani progestron ağırlıklı haplar) ruh halinde inişli çıkışlı bir dalgalanmaya sebep oldu. bir iki kere nedensizce saatlerce ağladım. iki üç panik atak geçirdim. dışarıdan iş bağlamaya çalıştığım birine gereksiz atarlandım. muhtemelen işi de alamadım. (tamamen mallığımdan.)
  ayrıca sivilcelerimde de bir miktar artış oldu.

  gerçi işi bırakmamın, kariyer-gelecek endişelerimin, uzak mesafe ilişkisinin verdiği mütemadiyen sevişememe durumunun da ruh haline etkisi olmuş olabilir.

  bunun dışında önceki haplarda yaşadığım ilk paketteki 1 aylık lekelenme kanaması hiç olmadı.
  memelerde bir büyüme yok.

  başka yan etki de yok.
  iştahta değişme, libidoda azalma, kuruluk vs, bunların hiçbiri yok. 1 ay erken olsa da şişkinlik hissi de yok.

  ikinci paketi de deneyeceğim. ruh hali dalgalanması aynen devam ederse bırakacağım. ama geçer diye umuyorum.
 • kullanmaya başladığım 33. günde, 24. günde yaşadığım 3-5 damlalık bir ara kanama haricinde hala regl olamadığım ilaç. daha önce de yazz kullanmıştım ama böyle bir şey başıma hiç gelmemişti. bu normal midir, hormonlar farklı oranda verildiği için regl döneminin şaşması kullanımı etkiler mi gibi konularda bilgisi olanlar yeşillendirirse çok sevinirim.
 • bünyeye melankolik şalterler indiren ilaç.
 • birkac gün önce ikinci paketine basladim ancak halen daha regl olmus degilim.

  öte yandan bu bir ay icinde hic sebepsizce melankoli ve aglama nöbeti gecirmedim. siskinlik ve kilo alma yok - libido da yerinde masallah:p
  cok onceden ginera kullanmistim, onunla kiyasladigimda ruhen ve fiziken cok iyi durumdayim.
  tek eksigim regl olmak :)

  3. paket bitince yeniden güncelleme yapacagim.