şükela:  tümü | bugün
  • 3d yazıcı ile dijital ekranlı kontakt lens basılmasına imkan sağlayacak malzeme.
  • qled veya qdled acilim olarak "quantum led" veya "quantum dot led"dir. lcd ve led urunlerinde piyasada gorulmeye baslanan teknolojilerden biri.
    oled'de yillardir yatirim ve ar-ge yapilmasina ragmen uretim verimliliginin istenen hizda artmamasi, proseste kullanilan yontemlerin pahali olmasi yuzunden alternatif olarak hizla gelistirilecegine inandigim teknolojidir ayrica.

su an tv'lerde kullanilmakta olan ccfl ve led backlight yerine yarii letken nanokristallerin isik kaynagi olarak kullanildigi bir sistemdir. oled mantiginda oldugu gibi isik sadece istenen piksele verilir. qled'in parlaklik, renk uretimi ve guc tuketimi olarak oled'den daha iyi oldugu iddia edilmekte. ayrica uretim prosesi olarak daha kolay ve ucuz.

seri uretimi olmakla beraber, sony ces 2013 fuarinda bu teknolojiyi iceren prototip modelini sunmustu. yine sony, 3m ile ortak calisarak yakin zamanda ilk qled tv'yi piyasaya sunmak arzusunda.
    qled'in bir baska onemi de, lcd, led ve oled piyasasini korelilere kaptiran japonlar icin alternatif bir cikis yolu olarak gorulmesidir. eger japonlar bu konuya sabirla yeteri kadar kaynak ayirabilirlerse, ozellikle samsung'un oled'e yaptigi milyarlarca dolar yatirimi ellerinde patlatma ihtimali cok yuksek.
    bu sebeple 2016-2017 yillari sektor icin yolunu tayin etme acisindan onemli olacak. en cok korktugum sey ise bundan 5-6 sene sonra piyasada 4-5 farkli teknolojideki tv'lerin ayni anda satilmasi. zira su an bile kontrol etmesi oldukca guc. ucuz uretim yapan cinlilere karsi ise elzem.
  • samsung'un yeni görüntü teknolojisi. oled'den daha iyi olduğunu iddia ediyorlar.

https://cdn0.vox-cdn.com/…file/7747021/dscf0241.jpg
  • samsung'un son yillarda oled yerine yatirim yaptigi panel teknolojisi'nin kisaltilmis adidir. "q" harfi, "quantum dot" yarı iletken materyallerden oluşan kristalimsi bir yapıdadir, led ışıklarının önüne yerleştirilir her q-dot kendi ışığını yayıyar. böylece ekran daha parlak, siyahlar daha belirgin hale gelir ve derinlik artar. oled ise arkadan aydinlatma kullanmaz her piksel ışık yayan diyotlarla kendi isigini yaratir (organic light emitting diode) oled'te arkadan aydinlatma katmani olmadigi icin panaller sasirtici derecede ince yapidadir, siyah rengin kusursuz olmasinin nededi, siyahin oldugu yerdeki diotlara hic akim gitmemesi yani kapali konumda olmasidir. 2017 yili tv almak icin uygun bir yil degildir, aceleniz yoksa 2018 yilini beklemek daha hayirli olacaktir.
  • oled'le uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur. bu şekilde isimlendirilmesi oled'e denk bir teknoloji olduğu algısını yaratmak içindir ve samsung tarafından bu isimlendirmeyle tamamen yanlış şekilde yönlendirme yapılmaktadır.

aslında va tipi olan bu lcd paneller arka aydınlatmalarının (ledlerinin) önünde 2-10 nm arası parçacıklar içeren (quantum dots) çok ince bir katmana daha sahiptirler ve bu katman sayesinde daha doğru/canlı renkler üretme iddiasındalardır. bu iddia kısmen doğru olsa da bu teknolojiyi içeren paneller görüntü anlamında oled'e yaklaşamazlar.

bu arada lg'deki versiyonu ise nanocell olarak anılır.
  • arkadaşlar, yaklaşık 3 gün önce amazondan aldığım (7700 tl) 55q7fn bir kaç gündür inceliyorum, karanlıkta kenarlarda hafiften bi ışık sızması var fakat şu an emin olamıyorum, 14 gün dolmadan iade edip oled için mi fırsat kollasam, yoksa bu rakamlara bir daha bu televizyonun yanına bile yaklaşamam devam mı etsem.

çok rahatsız etti mi:- hayır, belki bilmesem farkına bile varmayacaktım ama şu an biliyorum ve cehalet güzelmiş, in other words o ışık sızması bana hep batacak .

diğer taraftan mükemmel bir tv ne yazıkkı yok oled alsak yanma riski var ama mükemmel siyahlar ve renkler olacak.

bu işten anlayan, beni yeşillendirecek bir yok mudur?
  • aldığım tv ile devam ignorence is bliss, bilmesen hiç birinin farkında olmadan hayatına devam edebilirsin. çok batmıyor artık o yüzden devam.