• oturma odalarımızın baş köşesindeki plasma tv, lcd tv, led tv, oled tv evriminin son basamağı.

  artık siyahlar daha siyah, beyazlar daha beyaz, renkliler daha renkli.
 • olsa olsa led tv'den sonraki basamak olacaktır. bildiğimiz lcd panel qledler ile aydınlatılmaktadır.

  şüphesiz, oled bambaşka bir teknolojidir, her bir piksel kendi ışığını üretir. ancak, burn in ve motion blur gibi dezavantajları vardır.

  edit: lg'deki adı nano cell olan teknolojidir.
 • lct tv den farklı bir teknoloji degildir. sadece paneller arasında özel bir filtre vardır ve renk üzerindeki etki bu şekilde değişir. yani bir plazma ile lcd arasındaki teknoloji farkı yoktur. yine lcd teknolojisini satın alırsınız bunu alarak.
 • full array led dizilimine geçtikten sonra qledler hiç ama hiç küçümsenecek ürünler değildir.
  özellikle 2019 model q80 ve q90 modelleri parlaklık, renk ve siyah konusunda mükemmeller. hatta aşağıda da yazdığım gibi genel olarak bakınca(avantajlar dezavantajlar) q90r en iyi tvdir bence

  oled parlak olamıyor malesef.
  qledler parlak olabiliyor.

  oled siyahı teknolojisi gereği 100 üstünden 100 puan veriyorsa q80 ve q90 qledler min 95 puan verir.

  üstelik olede göre parlaklık, izleme açısı avantajı olmasına, renkde ve siyahda ise kafa kafaya olmasına rağmen ekran yanığı riski sıfır(aynı diğer tüm arkadan led aydınlatmalı paneller gibi).

  dediğim gibi tüm bu yazdıklarım q80 ve q90 modelleri için.
 • led ile aydınlatılmış lcd panel kullanan televizyondur. lcd'nin gelişmiş versiyonu olarak düşünülebilir. yazar arkadaşlar da bahsetmiş. en barız fark oled ekranda gördüğünüz bazı görüntüleri qled ekranda göremessiniz. neden bahsettiğimi daha iyi anlamak için alttaki videoyu izleyebilirsiniz.
  https://youtu.be/226kwmovggc
 • quantum-dot teknolojisine sahip televisyonlardır.

  lcd panellerde arka taraftaki led ışıklar mavidir ve üzerleri sarı fosforla kaplanıp beyaz elde edilir. sonra bu beyaz ışık öndeki renkli film tabakalarından süzülerek renkli görüntü oluşur.

  qled panellerde ise arkadaki ışık forforla kaplanmaz, güçlü bir mavi ışık vardır. önünde ise aldığı ışığı renklere dönüştüren nano parçacıklar bulunur. bunlar lcd'deki gibi ışığı süzmez. ışığı alıp renkli hale getirip yayarlar.

  bu sayede çok daha güçlü ve saf beyaz ışık elde edilir. renkler çok daha gerçeğe yakın ve doygun olur.
 • hassas bir gözünüz varsa, takıntılı bir tipseniz almamanız gereken bir tv türüdür.

  ekran, karanlık yerlerde hepten siyah gözüksün diye acayip bir algoritma koymuşlar cihaza. ekrana yansıyan resimdeki ışık seviyesi azsa, cihaz arka ışığı kısıyor. ama bunu saliselik bir kesinlikte yapmadığı için devamlı bir kararma açılma görüyorsunuz bir şey izlerken.

  mesela bir gece sahnesinde iki kişi konuşuyorken, birinin fonunda aydınlık bir obje varken, diğeri nispeten karanlık bir fona sahipse, iki plan arasındaki geçişlerde devamlı bir kararma açılma hissediyorsunuz. bu defa ona takılıp izlediğiniz şeyden kopuyorsunuz. oysa siyahın derinliğinden çok, daha önemli olan şey istikrarlı, homojen bir ışık ve renk dengesi olmalıydı.

  iyi bir amaçla yapılmaya çalışılmış, ancak başarısız olunmuş bir özellik bu. alıp kullanmadan da asla fark edemeyeceğiniz bir şey.

  işin garibi, anladığım kadarıyla, samsung senelerdir bundan vaz geçmiyor da. bir çok forumda, bu sorunla ilgili, seneler öncesinden kalma yorumlar gördüm. adamlar ısrarla tv'lere bu özelliği koymaya devam ediyorlar. önceki bazı modellerde servis menüsünden iptal edilebiliyormuş ama, yeni nodellerde kumandada nümerik tuşlar olmadığı için o menüye de ulaşamıyorsunuz. tek yapabileceğiniz şey, izlediğiniz medyada gece sahneleri olmaması için dua etmek oluyor.

  diğer pek çok özelliğiyle başarılı fiyat/performans ürünleri qled'ler, özellikle oled'lerin neredeyse iki kat fiyatlarını düşününce. ama bu özellik çok can sıkıcı gerçekten.
 • lg nanocell ve samsung q serisi arasında kaldım. önceliğim nanocelldi çünkü lg’de sihirli kumanda özelliği 1.sırada geliyor, sesli komut, kumandayı mouse olarak kullanmak inanılmaz bir kullanım kolaylığı sağlıyor. ancak bunun yanında nanocell’in siyah performansı berbat. kasanın arkasından ışık tutuyormuş gibi ekranda beyaz lekelenmeler meydana geliyor. siyah bir görüntü izlediğinizde beyaz ışık sızması geliyor bununla ilgili şikayetleri araştırabilirsiniz.

  ben bunu göze alarak önemli olan kumanda değil görüntü kalitesi diyerek samsung q serisi tercih ettim. q70 aldım. 60 ve 80’nin birbirinden çok farkı olduğunu düşünmüyorum. q60’ı da gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. 60 ve 70 arasında çerçeve farkı var, 70’de hiç çerçeve yok. 60’ın 3 kenarı çerçevesiz, alt kenarı çerçeveli. 70 ile yan yana koyduğunuzda bu fark rahatsız ediyor. ayrıca renk kalitesi olarak 70 biraz daha üstün. 70 ile 80 arasında renk olayları dışında kablo farkı var. cihazı tek kablo ile kullanabiliyorsunuz içinden kutu çıkıyor. tv’den bir tane kablo iniyor bu kabloyu istediğiniz yere uzatabiliyorsunuz. bu kablonun sonunda bir kutu yer alıyor, kutuda elektrik usb ve hdmi kullanabilmeniz için girişler bulunuyor. yani tv’nin arkasına takmayla uğraşmıyorsunuz.

  gelelim q serisi hakkında ki görüşlerime, ortam aydınlatması ile ışığını kendisi ayarlıyor, ses algılayıcısı sayesinde ses kalitesini kendisi algılıyor, airplay 2 desteği sunuyor yani apple ile tam uyumlu. telefonu macbook’u tableti kablosuz olarak ekrana yansıtabiliyorsunuz. siyah kalitesi 10/9 seviyesinde. bu nanocellde 10/4 olması lazım. tek bir ışık sızması bile yok.

  1 aylık kullanım gözlemlerim bu şekilde
 • yaklaşık 5 ay önce mediamark aracılığıyla 55q60r model bir qled tv almış buldum. dün gece uyandığımda ekranda bir samsung yazısı dönüyordu ve karanlıkta farkettim ki ışık hüzmeleri mevcut ve siyah bir görüntüyü bulutlu göstermekteydi. ekranın köşeleri soluk ekranın çerçeve çevresi gri tonlarında gözükmekteydi. şok oldum. bu tarz bir sıkıntı yaşamayayım diye 1 ay araştırıp aldım samsungdur iyidir diye düşündüm. neyse kurulumdan sonra kutuyuda attım kalın ve devasa tv kutusunu küçük evimde saklayamadım. bir dahada bu kadar para vermem ve verdirmem. içime oturdu. samsung pişmanlıkmış. *
hesabın var mı? giriş yap