şükela:  tümü | bugün
  • configure ederken "oha! bunda her$ey varmi$" dedigim fan hizinin hangi isida, kac devirde donmesi gerektigine kadar ayarlayabildin, interface olayinda inanilmaz ba$arili ekonomik cihaz*.
  • (bkz: synology)
  • kendisine sadece file server demek haksızlık olur. piyasadaki üç hakim işletim sisteminin protokollerini (cifs, afp, nfs) sorunsuz desteklemesinin yanında web, ftp, mysql, time machine, güvenlik kameraları için surveillance station gibi bir sürü ekstra fonksiyonu mevcut. yönetim arabiriminde de masraftan kaçmamamışlar ama istenirse monitör klavye bağlayıp veya ssh la bağlanıp üzerinde çeşit çeşit programlar çalıştırmak/yüklemek ve fonksiyonlarını arttırmak mümkün. her yola gelen tam anlamıyla all in one bir cihaz.
  • süper aletmiş hacı bu. tek sıkıntısı arada sırada uçuşa geçiyor sanıyorsunuz sesten amma velakin kadı kızında olur o kadar. akla gelebilecek herşeyi destekliyor, olması gerektiği gibi olan şeylerden.
  • ftp servisinde hatta diğer tüm servislerinde bazı temel tasarım sorunları var. qnap ta tüm servisler ortak bir kullanıcı veri tabanını kullanıyorlar böylece local paylaşımlar için her servise ayrı ayrı paylaşım ve kullanıcı açma derdiniz olmuyor. ancak kullanıcı ve paylaşımları opsiyonel olarak servislere göre ayırabilmek mümkün değil. yani bir servisi aktif hale getirdiğinizde sistemde bulunan bütün hesapların o servisi kullanabilir hale geldiği yetmiyormuş gibi oluşturduğunuz paylaşımlar da ftp servisi tarafından paylaştırılıyor. ftp den gelen kullanıcıyı home dizinine lock etme gibi bir olay da yok. login olan kullanıcı kendi home dizinine değil bir üst paylaşım dizinine düşüyor. qnap'ın en büyük eksilerinden biri budur bence. synology'deyse servisleri paylaşım ve kullanıcı seviyesinde ayarlamak mümkün. qnap'ın default ftp servisini devre dışı bırakıp 3. parti ftp servisleri yüklemek mümkünse de çok kalıcı bir çözüm değil. bu kadar basit bir olayı müşterilerden gelen onca talebe rağmen yıllardır düzeltmemeleri de çok tuhaf doğrusu.
  • firmware güncellemesi yapınca diskleri tanımamaya başlayabiliyor. nas dediğin her şeyi unutur disklerini unutmaz. büyük hayal kırıklığı.
  • sql server yedeklerini aldığım iscsi ile bağlı diskimi server yeniden başlatılınca tanımıyor veya görse dahi sorunlu gösteriyor.sorunun ise şöyle çözdüm;

http://firatakcay.blogspot.com.tr/…diskin-hata.html
  • 2,5 senedir ts212p modelini kullandığım nas cihazları üreten firma. donanım, dayanıklılık vb. özelliklerine edecek lafım yok fakat yazılım özellikleri ve yeni özellikleri söz verdikleri tarihte çıkarmayarak tüm tanıdıklarıma alacaksanız synology alın tavsiyesinde bulundurtuyorlar.

örneğin tam 1 senedir, belki daha da uzun süre olabilir, cloud servislerine yedekleme imkanı sağlayacak hybrid backup sync programını yayınlayamadılar, sürekli olarak önümüzdeki ay kesin çıkıyor yazıp duruyorlar. işin ilginç tarafı basın bültenlerinde çok uzun zamandır bu özelliğin reklamını yapıp duruyorlar. bültenin en altına da 6 punto ile bu özellik henüz çıkmamıştır yazıyorlar.

telefon ve bilgisayarlar için olan yazılımları da synology nin çok gerisinde. bir ara yazılım sorunları nedeniyle bunu satıp synology nin benzeri bir modelini mi alsam diye bile düşündüm..
  • bir sabah bilgisayarınızı açtığınızda bazı dosyaların silindiğini görebilirsiniz. 2 gündür işimden gücümden oldum, yok yazılım güncel değil, yok 3. disk çıkarılmış, yok statik ip kullanmıyorsunuz, bin tane şey dinledim. bir buçuk senedir dertsiz tasasız çalışan alet bir anda başıma bela oldu. şimdi 1 saattir cihazın yeniden başlamasını bekliyorum ama pek ümidim kalmadı.
    bol bol yedek almakta fayda var.
  • geçenlerde bi tane de ben ts-431p aldım. neden qnap aldım derseniz, synology vardı, bozuldu, bu sefer hadi bir de qnap deneyeyim diye düşünerek aldım. ancak aralarındaki performans farkı fark edilemeyecek kadar az.

synology de uğraşmamıştım ancak qnap ile home multimedia center mevzularına bi gireyim dedim. edindiğim izlenimlerimi yazayım:

-bu qnap'ın 500 lü serilerinde hdmi çıkış olanları var, tv ye hdmi bağlıyorsunuz. çok güzel bir şey ancak fiyat 2 katına çıkıyor.

-qnap üzerine plex medya suncusu kuruyorsunuz ve yayını buradan yapıyorsunuz. plex medya sunucusu çok harika bir yazılım değil. filmleri, belgeselleri hangi mantıkla yapıyorsa internetten bulduğu abuk subuk alakasız filmlerle eşleştiriyor ve bu alakasız filmlerin metatag larını getirip bağlıyor vidyolarınıza, filmlerinize. evet bunu anlayabiliyorsunuz, unmatch diyorsunuz ve eşleştirmeyip kaldırabiliyorsunuz ancak film/belgesel arşiviniz kalabalıksa ve sık sık yeni filmler/belgeseller koyuyorsanız repository'e, oldukça can sıkıcı bir durum.

-qnap'ın cpu su zayıf bir cpu ancak bir storage için yeterli. gelgelelim aleti medya center olarak kullanacak olursanız, kullandığınız medyasunucu yazılımı abuk subuk transcoding olaylarına girip 10 cpu daha olsa kullanacak kaynağa ihtiyaç duyuyor. misal plex transcoding işlerine çok hevesli bir yazılım, ne kadar iptal ederseniz edin, ne kadar directplay yap hayvan oğlu hayvan derseniz deyin, sürekli bi filmlerin çözünürlüklerini değiştirme derdinde; yapamıyor tabi. sonra da yapamadım cpu yetersiz diyor. salak yazılım, 20gb 4k x265 vidyoyu ne kadar sürede transcode edip de wireless üzerinden izletmeyi düşünüyorsa artık...

dlna client olarak lg video player: external altyazı göstermediğinden kullanıma uygun değil.

sunucu plex / client plex: plex client çok kötü, sık sık video oynatamama sorunu ortaya çıkıyor, devices tabını sık sık temizlemek gerekiyor. yok external subtitle oynatamazmış, yok x265 oynatmazmış da, h265 oynatırmış da vs.vs.

sunucu plex / client xplay: xplay rus'lar tarafından yapılmış güzel bir client yazılımı. 8$ filan ancak satın alamıyorsunuz, paypal tr'de çalışmıyor. yandex cüzdan mı ne kiril alfabesiyle çalışırmış sadece, hadi onu klavyeye kiril alfabesi tanımlayarak aşıyorsunuz , bu sefer de türk kredi kartlarından ödeme kabul etmiyoruz diyor.

sunucu emby / client emby: emby sunucu güzel ancak client yaramaz. ilk kurduktan sonra birkaç video açabildim sonra siyah ekran sorunu ile karşılaştım. sunucu video oynatılıyor diyor ancak client tarafında (tv) siyah boş ekran. tüm forumlar bu sorundan yıkılıyor ancak çözüm yok.
    edit/ekleme: dün akşam emby sunucu ile uğraştım biraz, detaya girmeyeceğim ancak sınıflandırma konusunda plex'in gerisinde ve de uzun vadede kullanım için zayıf kalıyor.

sunucu qnap media streaming + video station / client lg video player: external altyazı oynatamıyor.

sunucu kodi: kodi qts 4.3.3 üzerine kurulamıyormuş. dts, dolby vs. lisans mevzularından dolayı qnap kodi desteğini çekmiş. hadi bi şekilde kurayım ittire kaktıra derseniz kodi prerequest olarak hybriddesk station stiyor ki bu sadece hdmi'lı qnap modellerinde olan bir özellik.

...

şimdilik optimum bir çözüm bulabilmiş değilim. mevzu xioami veya nvidia shield gibi bir android box almaya doğru gidiyor ama aslında hiç de öyle şeylere girmek istemiyorum.

edit/ekleme1: xioami alsam ethernet port yok, nvidia shield'o kadar para verecek olduktan sonra ps4 pro daha mantıklı görünüyor. eeee maliyet arttı.
    edit/ekleme2:bunda şöyle bir sıkıntı var. bir bölüm dizi izleyeceksiniz, qnap'ı aç, tv aç, anfi aç, subwoofer aç, nvidia/ps4 aç, switch aç 1 saat dizi izle sonra bunların hepsini kapat.

-şimdilik taktım bi usb3.0 external disk lgtv'ye, altyazı maltyazı dibine kadar müdahale ile 4k canavar gibi oynatıyorum. mis... eeee nerede kaldı teknoloji?

-şunu da belirteyim, yıl olmuş neredeyse 2018, artık motorlu disklerin miyadı dolmuş vaziyette. kapasite kaç tb olursa olsun, ssd lere göre ne kadar ucuz olursa olsun artık ssd olmayan diskler yazılımların disk iops ihtiyacını karşılamaktan çok uzak.

qnap<>lgtv sahipleri 4k streaming için kendi çözümlerini paylaşabilirlerse acayip makbule geçer.