• evet cin'de cok populermi$. zira az evvel sikintidan omegle'ye girdim, biri iki hanzo sonrasi biriyle konu$adaldik. cin'in bilmemneresinden 20 ya$inda bi kolej ogrencisi cikti. laflafi acti, i$ birbirimizi gormeye filan geldi. vallaha ben acmadim konuyu. neyse. dedi are you handsome filan.. allah allah dedim.. yeah i guess so, wassup.. dedim ver bakim msn messenger'ini.. yok dedi.. istersen dedim facebook'tan ekle, canimsin $u saatten sonra, ekle anasini satiyim, dedi kiz o ne.. dedim herhal dalga geciyor.. sonra baktim harbiden facebook'un ne oldugunu bilmiyor.. e dedim oglum sen facebook bilmiyorsun, msn messenger kullanmiyorsun, sozlugu de bilmezsin tabii, dedim nasil haberle$iyorsun internet uzerinden, nedir yani olayin, dedi qq, buyuk harflerle yazdi, qq.. hmm.. dedim o ne lan, dedi cok populer cin'de.. herkes bunu kullaniyor.. yok ya dedim.. kamera olayi filan var mi, var, guzel ver qq'unu geliyorum dedim.. googladim, download ettim, register oldum.. icq'yla msn messenger arasi bir $ey cikti kar$ima.. hi, hey.. derken acti kamerayi, actim ben de.. guzelsin coolsun filan.. cin'e cagirdi, evliyoruz yakinda.. ama konu bu degil, konu qq.. qq cin'de minde populer.. soliyim ben yeni gordum az evvel ogrendim ama msn messenger'dan kullani$li ve suratli.. gerci kim kullaniyor qq denen zimbirtiyi bizim milletten.. ha belki kullananlar var da ben bilmiyorumdur.. son versiyonunu cektim, 2009 diyor.. penguen ikonu var. guzel.
  • günümüz internetinde ağlamak, zırlamak, götü sıkışınca bok atmak manasına gelen güzide bir eserdir. warcraft 3'te ragequit yapan binlerce genç tarafından yayılmıştır dünyaya. bahsi geçen oyunda alt+q+q oyunu direkt kapatmaya yarayan kısayoldur, onu da belirtelim elbette.
  • buna çin'de wap'tan da bağlanabiliyorsunuz belli bir ücret karşılığı. son olarak, konuştuğunuz kişi her zaman bulunduğu coğrafyalardan farklı bir yerde ise (örneğin farklı bir şehire gitti ise) siz konuşurken "bak arkadaşım, bu eleman daha önce hiç qq'ya girmediği yerlerden bağlanıyor, dikkat et, başkası olabilir" tarzı uyarı verdiğini farkettiğim garip program.
  • keke'den evrilen qeqe'nin kısaltması olarak da kullanıldığı görülmektedir.
  • facebook, twitter, google chat ve benzeri seyler bizim icin ne ise qq da cin halki icin oyledir. cin'de kaldigim sure icerisinde buradaki insanlarla ancak bununla iletisime gecebilecegimi ilk gunden anlamistim ama inatla direndim. baktim faydasiz bir isyan benimkisi zira telefon etmekten bile daha kolay oldugunu soyleyebilirim. cunku her ne kadar ingilizce konusurken cok zorlansalar da yazarken sorun yok.
  • quick question'in kisaltmasi olarak kullananlar da mevcut.
  • kız arkadaşımın ailesinin yanına tatile gitmesi ile kullanmaya mecbur kaldığım program. çin'de msn,gmail,icq, facebook adam akıllı açılamaz iken (bkz: sansür) canavar gibi çalışıyor efendim kendileri. http://www.imqq.com/ adresinden ingilizce versiyonu indirilip kullanılabilir. icq gibi numara vermekle beraber , hesap açtıktan sonra qq.com uzantılı mail adresinizi aktive ederk onuda kullanabilirsiniz 1247325296 gibi bi numara yerine dev_mach@qq.com'ı hatırlaması takdir edersiniz ki daha kolay.

artıları
    - hızlı çalışıyor, icq gibi kasmıyor
    - fazla bant genişiliği kullanmıyor ( ?? tam emin değilim, bir ölçüm yapmadım )
    - görüntülü / sesli chat ( kötü bağlantıda iyi sonuç )
    - oyun v.s. gibi geyikler
    - karşı tarafa muzik dinletilebiliyor. eğlencenin yanı sıra dil eğitimi içinde kullanılabilir.
    - ekran görüntüsü program aracılığı ile alınıp gönderilebiliyor. teknik destek aşamasında yararlı.
    - ve sanırım en önemlisi : karşı bilgisayarı kontrol etmenizi sağlayan vnc benzeri bir özellik. gerektiğinde destek vermek kolaylaşıyor.

eksileri
    - kapalı protokol. pigdin bağlandığını idda etsede bağlanamıyor. mac işlemcisi olmakla beraber linux istemcisi yok ( wine ile denemedim )
    - çevrenizde daha önce kaç kişi qq'yu duydu ???
  • şu sıralar çin'le iletişimde skype ve msn'den daha hızlı olan program. sebebini bilmiyorum. bir de bunun qq zone'u var.
  • pokerde queen/queen eli. iyi bir eldir. pf bet ettiğiniz elleri a high boardlarda cbet ederek devam edebilirsiniz, raise yerseniz fold edersiniz, kim bilir belki de allin girersiniz.
  • devasa bir ağ bu. hedef kitlesi dire 1.3 milyarlık çin, nerede ise her çinli'nin, dünyanın neresinde olursa olsun, bir qq adresi var. msn bizde nasılsa qq da çinde öyle. ingilizce sürümü windows ve mac işletim sistemlerine uyumlu, ancak mac versiyonu 'lite', mac'te video konferans desteklemiyor örneğin.

son olarak, nedense son bir haftadı türkiye'den bağlantıları çileye çevirmiş programdır. ya bana denk geliyor ya da bilemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap