şükela:  tümü | bugün
  • gayet kullanışlı bir wordpress eklentisi. adından da belli olduğu üzere, gerek prosedürden dolayı gerek keyfe keder sitelerinizi çok dilli yapmak istediğinizde kullanımı en kolay eklentidir diyebilirim. kendi widget'ini kendisi üretiyor; ancak dikkat etmeli ki header'a eklemek isteniyorsa kullanılan tema header'a widget eklemeye izin versin. yoksa bir sürü kod mod uğraştırır adamı.
  • lingoes ile birlikte kullanımı gayet verimli olan bir sözlük/çeviri programıdır kendileri. bu programda seçenekler > kısa yollar sekmesinde bulunan açılır pencereyi göster'e f1 gibi tek bir tuş atamak daha pratik. ek olarak lingoes'ta sağ üst ana menü düğmesinden "seçilen metni çevir" işaretlenmelidir.

    bu kombinasyon ile seçtiğiniz kelimenin anlamını hemen görebilecek ve tatmin olmazsanız tek bir tuş ile diğer programı çalıştırabileceksiniz.* böylece yabancı bir metin okurken dikkatiniz dağılmadan hızlıca göz atabilirsiniz.
  • 2014 den beri güncellenmeyen ve beraber çalıştığı sözlükleri yer yer yetersiz kalan lingoes'a alternatif arayıp keşfettiğim süper program. ücretsiz, hızlı, esnek.

    üstelik metni seçtikten sonra klavye kullanmanıza da gerek yok. mouse mode enable yapıldığı taktirde seçilen tekstin altında ikonu beliriyor ve ona tıkladığınızda anında google translate çevirisi yapıyor. google translate veritabanının güncel halini kullanmakta.
  • (bkz: goldendict)