şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: aeroquad)
 • james bond theme performansları ;
  http://www.youtube.com/watch?v=_suegc-8dyk
 • gözümde bu aletle şunu yapan adamlar tony stark'tan karizmatiktir. başka sözüm yok:
  http://www.youtube.com/watch?v=a52fqfoi0ek
 • kabaca helikopterin sekiz pervaneli 4 köşeli 4 motorlu versiyonu
 • (bkz: quadrotor)
 • nihayet kendime 450lik bir quad yapmayı başardım ve ilk uçuşumu 29/09 tarihi itibari ile itü semalarında gerçekleştirdim. kesinlikle muhteşem bir hobi tabi bunun ileri ki aşamaları daha heyecanlı ve bir o kadar da masraflı.

  kk 2.0 kontrol kartı ile başladım ama şimdi naza + gps bakıyorum bir tık üstünde olacak böylece, sonrasında gelsin aerial photography, fly cam çalışmaları. en son olarak da fpv olmazsa olmazı. şiddetle önerilir! bir kere tadı alındı mı asla vazgeçilmez bir şeydir quadcopter.

  konu hakkında hevesli kişilere tavsiye niteliği taşır ki parçaları kesinlikle türkiyeden almayın. freeshipping yapan sitelerden 3-5$ gibi fiyatlara alıp türkiyede abuk sabuk fiyatlara satan bir sürü firma/kişi var. kazıklanmanız içten bile değil bu sebepten fiyatları yurtdışından araştırın ebay olur hobbyking olur ondan sonra yine alın türkiyeden uygun fiyata bulursanız.

  bilgi ve alışverişler için aşağıdaki siteler önerilir.

  rcgroups, rc tartışmalarının olduğu bir site adamlar kafayı bu işlerle kırmışlar. çok şey öğrendim çok da yardımcı oluyorlar.

  aşağıdakiler alışveriş siteleri 3' ündende alışverişlerim oldu hepsi de sorunsuz oldu. multicopterler ile ilgili inanılmaz bir ürün çeşitlilikleri mevcut.

  hobbyking
  banggood.com
  goodluckbuy
 • quadcopter, helicopter'den farklı olarak daha yüksek manevra kabiliyetine sahiptir, ayrıca daha stabildir. ha neden büyük cihazlar olarak değil de 2013 senesinde minik robotlar olarak karşımıza çıkmıştır, iki saattir bunu düşünmekteyim.

  geçenlerde bir videoda quad drone'ların minik cihazları formasyon uçuşuyla birbirlerine destek olarak kaldırdıklarını izledim. bu, büyük cihazlar ya da ne bileyim hafriyat/inşaat için geçerli olamaz aslında. çünkü bu cihazlar böceklere analoji ile ortaya çıkmıştır. bu durumda böcekleri incelemek gerekir. böcekler de yüksek manevra kabiliyetine sahiptir fakat devasa böcekler görememekteyiz. (gerçi bunun böceklerin yaşadığı alandak oksijen yoğunluğu ile de alakası var, oksijen oranı arttıkça bir bölgede, böceklerin ebatları trake solunumlarından ötürü büyür, böcekler harika energy-saving verimli hayvanlardır)

  ben quad'ların dinleme, casusluk, deprem/felaket gibi senaryolarda ve bir cok alanda ön saha araştırmalarında kullanılabileceğini düşünüyorum. yani dünyanın mevcut mekanik sorunlarına bu cihazların hobi değil ama endüstriyel çözümlere bir çare olacağını kafamda canlandıramıyorum (bunun için nette bir ton arama yaptım, hala doğru dürüst bir sonuç bulamadım)