şükela:  tümü | bugün
 • dort at tarafindan cekilen iki kisilik bir araba turune verilen isim.
 • yunan ve roma sanatında genellikle zafer anıtlarında ve sikkelerde görülen dört atlı araba. güneş tanrısı helios da bu tip bir arabayı sürer.
 • tahmin edilebilecek sürüş keyfinden ziyade çok da karizmatik bir alet. ayrıca süreni de fevkalade krizmatik bir kisveye bürüyor. en azından filmlerde.
 • bunlardan biri de, berlin'deki brandenburg kapısı üzerinde bulunmaktadır. pozisyonu itibariyle doğu yönünde ve şehrin merkezine açılan bulvarı vurgulamaktadır. roma'daki karşılığı chariot'dur.
 • (latince quadri-, dört ve jungere, (at) koşmak) olimpiyat oyunlarında ve diğer oyunlarda yarıştırılan, yan yana koşulmuş dört at tarafından çekilen araba ya da chariot (yunan tethrippon'nunun roma'daki karşılığı) ki büyük iskender'in ünlü heykeltıraşı “lisippos” tarafından üzeri tamamen altın kaplama bronz dökme olarak sakız adası’nda yapılan bu at heykellerinin bir de hikayesi var. müthiş.

  ''at heykelleri, bizans imparatoru 2. thedossius tarafından sakız adasından söktürülerek konstantinopolis'e getirildi ve hipodromun ana giriş kapısı (bugün ki sultanahmet meydanı’nda alman çeşmesi’nin olduğu yer) üzerine diktirildi.

  heykeller gerek büyüklükleri, gerek anatomik mükemmellikleriyle çağının bir mucizesi gibiydi. bu at heykellerinin gerisinde de, bir savaş arabası (quadriga) bulunuyordu. mahşerin bu dört atlısının aynı zamanda dört incil yazarını da temsil ettiği rivayet edilir.

  4. haçlı seferi’nde latin orduları konstantinopolis’i işgal ettiğinde ilk iş olarak şehri büyük bir yağma ve kıyımdan geçirdiler. 1204 yılında bu yağma günlerinde quadriga yerinden sökülerek venedikliler tarafından ülkelerine götürüldü.

  quadriga’nın avrupa seyahati böylece başlamış oldu. 2. kez yola çıkan atlar venedik’te saint marco klisesi’nin girişine koyuldu.

  bir sonraki seyahati ise “napolyon bonopart” ile birlikte oldu. venedik cumhuriyeti’ne son veren napolyon quadriga’ya hayran oldu ve onu paris’e götürdü. önce tuilleries sarayı’na, daha sonra zafer takı’nın üzerine yerleştirildi. fakat quadriga’nın paris macerası uzun sürmedi, waterloo yenilgisinden sonra atlar venedik’e iade edildi.

  yine çok zaman geçmeden bu sefer 1. dünya savaşı patlak verdi ve güvenlik sebebiyle atlar roma’ya taşındı. savaş sonunda eski yerine geri götürüldü ama kısa bir zaman sonra 2. dünya savaşı sebebiyle atlar, bu kez de padua’ya taşındı.

  quadriga 2300 yıllık bir gezi sonrası, 1990 yılında venedik saint marco klisesi’ne geri döndü. özetlersek quadriga sırasıyla sakız adası, konstantinopolis, venedik, paris, roma, padua’ yı gezdi ve venedik’e geri döndü.

  şimdilik seyahatini bitirmiş gibi görünen quadriganın, bir gün istanbul’a dönmesi söz konusu olabilir mi?''

  kaynak: heritage istanbul.
 • yunan kültürünün eseri olmakla beraber roma kültürü daha da sahiplenmiş. kendisine ait olduğunu hafızalara kazımıştır.
  gücü ve rekabeti temsil eden bir figür. alman toplumu da sahiplenir ancak benliğine nüfuz ettirmez.
  kutsal romadan günümüze kalan bir kaç nostaljik hatıradan biri.
 • (bkz: quadrigacx)
 • antik yunan'da dört atın çektiği arabalara verilen isim. köken olarak dört+at kelimelerinden oluşur zaten. güneş'in efendisi helios da dünya'yı doğudan batıya bir quadriga üzerinde gezer.

  ayrıca (bkz: #68288672) no'lu entry'de de belirtildiği üzere istanbul'da bugün sultanahmet meydanı'nın olduğu yerde roma döneminde at arabalarının yarıştığı bir hipodrom vardı - hipodrom: at yolu demektir -. işte orada bulunan quadriga anıtı, latin işgali sırasında kaçırılmış ve bugün vededik'te saint marco kilisesi'nin bahçesini süslemektedir.