şükela:  tümü | bugün
  • onyedinci yuzyilin ortalarinda ıngiltere'den cikmis ve dunyaya yayilmis dini kokenli cemaattir. daha sonra din disinda bircok alanda etkili olmuslar ve amerika ve afrikaya yayilmislardir. su anda en buyuk kesimini amerika, ingiltere ve kenya daki taraftarlari olusturmaktadir. duzenli toplantilar gerceklestirirler, kabul edilmek icin kisilerin belli kademelerden gecmesi gerekir ve kendi iclerinde evlenmeye ozen gosterirler. ingiltere, amerika ve afrikada bir cok okul acmislardir. yani kisacasi herhangi bir dinden, mezhepten veya cemaatten pek farklari yoktur. barclays ve lloyds gibi bankalari, cadburry (cikolata) ve clarks (ayakkabi) gibi sirketleri kurmuslardir. gunumuzdeki benzerleri icin (bkz: fethullah gülen cemaati)
  • diğer hristiyan mezheplerinden en belirgin farkları savaşa ve şiddete tamamen karşı olmalarıdır. tarihteki ilk feminist ve abolitionist'ler(kölelik karşıtı) bu sekt içinden çıkmıştır. inançlarının kaynağı olarak kutsal kitapları değil her kişinin içindeki tanrının yansıması denilebilecek ışıltıyı göstermişlerdir. insanları kendi dinlerine dönmeye zorlayıp dışarıda kalanların cehenneme gideceğini söylemezler.
  • http://www.bbc.co.uk/…/subdivisions/quakers_1.shtml

    feminist veya maskulist olmaları söz konusu değildir; eşitliğe inanırlar; din, dil, ırk, cinsiyet... hiçbir ayrım gözetmeden. bu yapılarıyla tasavvufu andırıyorlar. aynı şekilde kavramsallıktan ve şekilcilikten uzak dururlar, herhangi bir seremonileri yoktur. sadece toplanıp birlikte sessizlik ve sükunet içinde oturarak tefekkür (meditasyon) yaparlar. çoğu kendini hristiyan olarak bile tanımlanamaz, allah'a herkesin ulaşmasının mümkün olduğunu savunurlar, bu anlamda papazları ve dini seremonileri allah'a ulaşma yolunda birer engel olarak görürler. dion fortune quakerlerden mistik kabala kitabında batının tek saf meditatif okulu olarak bahseder. diğerleri bir şekilde uygulamalı iken quakers okulu saf ve sadece meditasyona dayanır. bu özelliğinden dolayı dion fortune'a göre çok az insana uygundur. çünkü çoğu, aldıkları ruhsal etkiyi güçlendirmek için destekleyici pratik uygulamalara (örneğin mantramsı olumlamalar, ritüeller, seremonik çalışmalar) gerek duyarlar ve bu onun için anlaşılır ve uygun bir durum. hatta dion fortune bence meselenin pratik boyutunu fazla abartıyor. ben bu anlamda quakerlere daha yakınım.

    edit: quaker okulunun yüzyıllar içinde bazı değişimler geçirmiş olması kaçınılmaz bir durum, dahası, bazı kimseler tarafından istismar edilmiş veya yanlış yorumlanmış da olabilir. benim kastettiğim ilk ve orijinal hali.