şükela:  tümü | bugün soru sor
 • samsung galaxy s9 ile gelecek soc.
 • samsung galaxy s9 ile her ülkeye gelmiyor. bu zamana kadar gördüğüm kadarıyla da samsung, türkiye'ye daha alt gruptaki çipli telefonları sürüyor.
 • snapdragon 835 kullanan ilk telefon olan sony xperia xz premium'dan sonra eylülde düzenlecek olan ıfa 2017 'de sony tarafından tanıtılacak yeni amiral gemisinde kullanacağı yeni nesil işlemci. büyük ihtimalle işlemciyi kullanan ilk telefon yine bir sony modeli olacak.
 • spekülasyonlara göre 7 nm mimariye sahip olabilirmiş.

  bence artık yavaştan yapay zeka hazırlığına başlaması gereken soc'tur qualcomm için.

  edit: çıkış tarihi aralık 2017 gibi, bu işlemciyi kullanan telefonların da 2018'in ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.
 • son haberlere göre 2. nesil 10nm işlemci mimarisi ile geliyor. bir çok güzellik, yenilik var ama eksikler de var. yapay zeka arabirimi mevcut fakat ayrı bir kısım ayrılmamış, direkt cpu birimine yüklenmiş bu görev. apple a11 bionic ve huawei kirin işlemcide bu birim işlemciyi sömürmüyor.

  bunun dışında genel verimlilik artıyor elbette.

  kamera çekim kalitesi renkler konusunda gelişiyor.

  yüz tanıma gibi olaylarda daha kallavi hale geliyor.

  wifi ve mobil veri performansında iyileştirmeler mevcut. yakın mesafede hayvan hızlı wifi geliyor. bu sanırım ekran paylaşımında falan iyileştirmeler getirecek.

  bluetooth verimliliği+kalitesi artıyor, 3.5mm tarih olacak iyice demek bu.

  sanal gerçeklikle ve ai ile ilgili bir dolu feature var bakalım ne olacak.
 • geekbench 4.2'de, 2400 / 8300 gibi bir skor alan yonga seti. apple a11 bionic ile aldığım 4250 / 10600'lük skoru düşününce, a11'in uzun bir süre daha lider olarak kalacağını söyleyebiliriz.
  eskiden, snapdragon işlemciler, kendinden önce çıkan apple işlemcileri, pek anlamı olmayan multi-thread testinde geçebilirken, a11 artık o konuda da fark atıyor.
  sd 845, sadece gpu performansı olarak a11'e yaklaşacak ya da denk olacak gibi görünüyor.

  not: sd 845'li telefonlar henüz çıkmadı, ancak skorun pek değişeceğini zannetmiyorum. en iyi ihtimalle, tek ve çift çekirdek performansı apple a9'un seviyesi olan 2550-2600'e ulaşacaktır*

  not 2: exynos 9810'un da sd 845'ten fazla farkı olmayacağını varsayabiliriz.

  not 3: geekbench dışındaki testlere de bakmak faydalı olabilir; ancak geekbench, genel kabul görmüş bir testtir.
 • koşturduğu cihazın bataryası eskiyince de aynı performansla çalışmaya devam edecek.

  peki ya o dediğin napacak bu durumda??

  belki sd 600 lere falan yaklaşacak :)
 • performans, güç tüketimi ve pil ömrü olarak yine zirvede olacak mobil soc.

  biz apple'ı optimizasyon için sevmiştik. çift çekirdek işlemci ve 512 mb ram olan iphone, dört çekirdek işlemci ve 2 gb ram'e sahip android cihazlardan daha verimli çalışıyor diye sevmiştik.

  apple'ın mevcut a serisi mobil işlemcileri benchmark puanlarıyla açık ara en tepede. hatta ham performansı macbook pro çalıştıracak seviyede. ancak iphone pilleri maalesef bu gücü kaldıracak düzeyde olmadığından ya cihazı kapatıyor, ya da apple yazılım güncelleme ile işlemci hızını düşürüyor. ee nereye gitti şimdi bu devasa hız?

  anlayacağınız üzere olay sentetik testler değil, günlük kullanım performansıdır.

  (bkz: kontrolsüz güç güç değildir)

  ayrıca (bkz: steve jobs sonrası apple)
 • hızlı şarj ve aptx hd gibi teknojileri barındıran soc. performans olarak yine piyasanın en iyi yongasından birisidir. diğeri de exynos.

  3 sene sonra yavaşlamazsa çalışmayan çiplerle kıyaslamayınız.
 • 2018 amiral gemisi android cihazlarda görülecek platform.

  teknik özellikleri için tıklayınız